Két ütemben újul meg az egykori Úttörőház – mai Ifjúsági Ház – amelyhez a Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítvány (JETA) pályázati forrását használhatja föl Kalocsa. A munkálatok idején a Liszt Ferenc AMI néptánc szaka nem működhet tovább az épületben, amelyet 2016. december 14-én kelt megállapodás alapján használhattak az oktatás céljaira. Csereingatlanként az egykori új SZTK épület, későbbi Tomori Pál Könyvtár két fölső emeletét kapják meg. A táncosoknak tehát költözni kell a felújítás idejére, azonban a tornácon fészkelő fecskék – a vonatkozó törvények értelmében – maradnak. Télire persze elröpülnek, de visszatérvén a fészkeiknek sértetlenül kell majd várniuk őket.
A táncosoknak fölajánlott, Kossuth Lajos út 22. szám alatti épület földszintjét a Magyar Máltai Szeretetszolgálat használhatjaaz önkormányzattal nemrégiben kötött megállapodás értelmében.
A táncosok számára a csereépület birtokba vételét az iskolafenntartó Bajai Tankerületi Központ, a Vagyonhasznosítási és Könyvvezető Nonprofit Kft. és az önkormányzat közti megállapodás teszi lehetővé, amelyet a tankerületi központ kérelmére a legutóbbi testületi ülésén hagyott jóvá a kalocsai önkormányzat, tartózkodás és ellenszavazat nélkül. Bálint József jelezte, hogy az önkormányzatnak nem kötelessége az ingatlan biztosítása, azonban tekintettel arra, hogy a kalocsai és környékbeli gyerekek oktatását szolgálja, kérte a testületet a javaslat támogatására.
A többi táncos is költözik
A fölújításra kerülő épületet nem csak a Liszt AMI táncosai használták, hanem más csoportok is – a mostani döntés őket külön nem nevesíti, de rájuk is vonatkozik.
A napirendi pont vitája során elmondott hozzászólásában Angeli Gabriella evidenciaként kezelte, hogy nem csak a Liszt AMI tánccsoportjai, hanem az ifjúsági Házban működő többi tánccsoport is használhatja majd a Kossuth Lajos úti csereingatlant az átmeneti időszakban, amit Bálint József polgármester azzal erősített meg, hogy ezzel a kérdéssel nem kellett külön foglalkozni, mert.
A LISZT AMI AZ ÖNKORMÁNYZATTAL KÖTÖTT MEGÁLLAPODÁS ÉRELMÉBEN A TÖBBI ÉRINTETT TÁNCCSOPORT SZÁMÁRA IS LEHETŐSÉGET BIZTOSÍT A PRÓBÁK MEGTARTÁSÁRA.
Az ifjúsági Házat térítésmentesen használhatta a Liszt Ferenc ami, de a közüzemi díjakhoz – mivel az épület más célt is szolgált – a használat arányában hozzájárult az iskola, illetve annak fenntartója. A döntést indítványozó előterjesztés erre ugyan nem tér ki, de bizonyára hasonló feltételekkel folytathatják majd az új – ideiglenes – helyszínen.
Április-májusban indul a felújítás
A TÁNCOSOK EDDIGI SZÉKHELYÉNEK FELÚJÍTÁSÁRA EGY-KÉT HÉTEN BELÜL KIÍRHATJÁK A KÖZBESZERZÉSI ELJÁRÁST
– erről Boromisza Viktor műszaki osztályvezető Angeli Gabriella kérdésére válaszolva tájékoztatott.
Eszerint
ÁPRILIS MÁSODIK FELÉBEN, VAGY MÁJUSBAN INDULHATNAK A KIVITELI MUNKÁLATOK, AMELYEK MÁR AUGUSZTUSBAN, DE LEGKÉSŐBB A SZEPTEMBER VÉGÉN ESEDÉKES HATÁRIDŐIG LE IS ZÁRULNAK.
Az is elhangzott, hogy az épületnek a felújítás utáni használatbavételét az Ifjúsági Ház telkén szintén hamarosan induló óvodaépítési beruházás munkálatai nem befolyásolják majd, tekintettel arra, hogy az óvoda céljaira különálló épület létesül.
Hajrá fecskék!
Épp múlt héten kapott szárnyra a hír arról, hogy a Magyar Madártani Intézet megkongatta a vészharangot a magyarországi fecskék fölött, azt vetítve előre, hogy már a jövő évre eltűnhetnek ezek a kedves és rendkívül hasznos madarak hazánkból.
Ennek oka az intenzív mezőgazdaági termelés által használt vegyszerek és az élőhelye fogyatkozása, valamint a szúnyogok ellen a biológiai védekezés helyett alkalmazott, ész nélküli permetezés mellett az emberi gyarlóság: sokan még fészkelési időben is leverik a fészkeket, holott
A FECSKEFÉSZKEK BOLYGATÁSA MÉG ÉPÜLET-FELÚJÍTÁS MIATT, A FECSKÉK TÁVOLI TARTÓZKODÁSÁNAK IDŐSZAKÁBAN IS SZIGORÚAN TILOS!!!
Erről egyébként már tavaly, a vonatkozó rendelkezések szigorítása kapcsán is írtunk.
Egykor az Úttörőházban több tucatnyi fészket láthattunk, és százával röpködtek be a tornác árkádjai alá a madarak, mára azonban igencsak megcsappant a számuk, talán hat fészket találtunk ott tegnapi terepszemlénk alkalmából.
Azokat viszont szigorú törvény védi a fészkelési időn kívül is, százezres, vagy milliós nagyságrendű bírságot helyezve kilátásba a fészekrombolóknak, a fészkelési időben történt atrocitásokkal pedig börtönt is kockáztatnak az elkövetők.
Arra, hogy hogyan lehet agy épületet fölújítani a fészkek megkímélése mellett, a példáért nem kell messzire menni:
A KALOCSAI FEGYHÁZ ÉS BÖRTÖN TAVALY NYÁRI KÜLSŐ FELÚJÍTÁSA SORÁN A GYÖNYÖRŰEN MEGÚJÍTOTT ÉPÜLET HOMLOKZATÁN AZ ÖSSZES FECSKFÉSZEK SÉRTETLEN MARADT. REMÉLJÜK, ÍGY LESZ EZ AZ IFJÚSÁGI HÁZ ESETÉBEN IS!
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.