Két ütemben újul meg az egykori Úttörőház – mai Ifjúsági Ház – amelyhez a Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítvány (JETA) pályázati forrását használhatja föl Kalocsa. A munkálatok idején a Liszt Ferenc AMI néptánc szaka nem működhet tovább az épületben, amelyet 2016. december 14-én kelt megállapodás alapján használhattak az oktatás céljaira. Csereingatlanként az egykori új SZTK épület, későbbi Tomori Pál Könyvtár két fölső emeletét kapják meg. A táncosoknak tehát költözni kell a felújítás idejére, azonban a tornácon fészkelő fecskék – a vonatkozó törvények értelmében – maradnak. Télire persze elröpülnek, de visszatérvén a fészkeiknek sértetlenül kell majd várniuk őket.
A táncosoknak fölajánlott, Kossuth Lajos út 22. szám alatti épület földszintjét a Magyar Máltai Szeretetszolgálat használhatjaaz önkormányzattal nemrégiben kötött megállapodás értelmében.
Forrás: KALOhírek
A táncosok számára a csereépület birtokba vételét az iskolafenntartó Bajai Tankerületi Központ, a Vagyonhasznosítási és Könyvvezető Nonprofit Kft. és az önkormányzat közti megállapodás teszi lehetővé, amelyet a tankerületi központ kérelmére a legutóbbi testületi ülésén hagyott jóvá a kalocsai önkormányzat, tartózkodás és ellenszavazat nélkül. Bálint József jelezte, hogy az önkormányzatnak nem kötelessége az ingatlan biztosítása, azonban tekintettel arra, hogy a kalocsai és környékbeli gyerekek oktatását szolgálja, kérte a testületet a javaslat támogatására.
A többi táncos is költözik
A fölújításra kerülő épületet nem csak a Liszt AMI táncosai használták, hanem más csoportok is – a mostani döntés őket külön nem nevesíti, de rájuk is vonatkozik.
A napirendi pont vitája során elmondott hozzászólásában Angeli Gabriella evidenciaként kezelte, hogy nem csak a Liszt AMI tánccsoportjai, hanem az ifjúsági Házban működő többi tánccsoport is használhatja majd a Kossuth Lajos úti csereingatlant az átmeneti időszakban, amit Bálint József polgármester azzal erősített meg, hogy ezzel a kérdéssel nem kellett külön foglalkozni, mert.
A LISZT AMI AZ ÖNKORMÁNYZATTAL KÖTÖTT MEGÁLLAPODÁS ÉRELMÉBEN A TÖBBI ÉRINTETT TÁNCCSOPORT SZÁMÁRA IS LEHETŐSÉGET BIZTOSÍT A PRÓBÁK MEGTARTÁSÁRA.
Az ifjúsági Házat térítésmentesen használhatta a Liszt Ferenc ami, de a közüzemi díjakhoz – mivel az épület más célt is szolgált – a használat arányában hozzájárult az iskola, illetve annak fenntartója. A döntést indítványozó előterjesztés erre ugyan nem tér ki, de bizonyára hasonló feltételekkel folytathatják majd az új – ideiglenes – helyszínen.
Április-májusban indul a felújítás
A TÁNCOSOK EDDIGI SZÉKHELYÉNEK FELÚJÍTÁSÁRA EGY-KÉT HÉTEN BELÜL KIÍRHATJÁK A KÖZBESZERZÉSI ELJÁRÁST
– erről Boromisza Viktor műszaki osztályvezető Angeli Gabriella kérdésére válaszolva tájékoztatott.
Eszerint
ÁPRILIS MÁSODIK FELÉBEN, VAGY MÁJUSBAN INDULHATNAK A KIVITELI MUNKÁLATOK, AMELYEK MÁR AUGUSZTUSBAN, DE LEGKÉSŐBB A SZEPTEMBER VÉGÉN ESEDÉKES HATÁRIDŐIG LE IS ZÁRULNAK.
Az is elhangzott, hogy az épületnek a felújítás utáni használatbavételét az Ifjúsági Ház telkén szintén hamarosan induló óvodaépítési beruházás munkálatai nem befolyásolják majd, tekintettel arra, hogy az óvoda céljaira különálló épület létesül.
Forrás: KALOhírek
Hajrá fecskék!
Épp múlt héten kapott szárnyra a hír arról, hogy a Magyar Madártani Intézet megkongatta a vészharangot a magyarországi fecskék fölött, azt vetítve előre, hogy már a jövő évre eltűnhetnek ezek a kedves és rendkívül hasznos madarak hazánkból.
Ennek oka az intenzív mezőgazdaági termelés által használt vegyszerek és az élőhelye fogyatkozása, valamint a szúnyogok ellen a biológiai védekezés helyett alkalmazott, ész nélküli permetezés mellett az emberi gyarlóság: sokan még fészkelési időben is leverik a fészkeket, holott
A FECSKEFÉSZKEK BOLYGATÁSA MÉG ÉPÜLET-FELÚJÍTÁS MIATT, A FECSKÉK TÁVOLI TARTÓZKODÁSÁNAK IDŐSZAKÁBAN IS SZIGORÚAN TILOS!!!
Erről egyébként már tavaly, a vonatkozó rendelkezések szigorítása kapcsán is írtunk.
Egykor az Úttörőházban több tucatnyi fészket láthattunk, és százával röpködtek be a tornác árkádjai alá a madarak, mára azonban igencsak megcsappant a számuk, talán hat fészket találtunk ott tegnapi terepszemlénk alkalmából.
Azokat viszont szigorú törvény védi a fészkelési időn kívül is, százezres, vagy milliós nagyságrendű bírságot helyezve kilátásba a fészekrombolóknak, a fészkelési időben történt atrocitásokkal pedig börtönt is kockáztatnak az elkövetők.
Arra, hogy hogyan lehet agy épületet fölújítani a fészkek megkímélése mellett, a példáért nem kell messzire menni:
A KALOCSAI FEGYHÁZ ÉS BÖRTÖN TAVALY NYÁRI KÜLSŐ FELÚJÍTÁSA SORÁN A GYÖNYÖRŰEN MEGÚJÍTOTT ÉPÜLET HOMLOKZATÁN AZ ÖSSZES FECSKFÉSZEK SÉRTETLEN MARADT. REMÉLJÜK, ÍGY LESZ EZ AZ IFJÚSÁGI HÁZ ESETÉBEN IS!
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.