Drágszélen kívül-belül, nem is akárhogyan újult meg a község művelődési háza. A JETA forrásból, energetikai korszerűsítés jegyében elvégzett külső szigetelés színezésénél ügyeltek arra, hogy az épület régi homlokzatán eredetileg kőporra festett „férfi táncos bottal” faliképpel az új vakolaton is emléket állítsanak Pandur Istvánnak, a falu híres néptáncosának.
Az 1899-ben született, ma már nem élő Pandur István unokájával, Pandur Gáborral, a település polgármesterével a művelődési ház bejáratánál találkoztunk. A polgármester alkatát, vonásait, no’ meg a bajuszát nézegetve óhatatlanul párhuzamot vontunk a falról ránk tekintő Pandur István és unokája, Pandur Gábor között. Nem is maradt kétségünk a felől, hogy a településvezető „kiköpött” öregapja! Ha mást nem is, a bajuszát biztosan elirigyelte nagyapjától, aki köztiszteletnek örvendve hunyt el a faluban, amikor unokája hétéves volt. Azért ahogy mondják, a vér nem válik vízzé, mert ha felkérik, Pandur Gábor is táncol a miskei tánccsoportban.
A halottról vagy jót, vagy semmit jegyében az egyik 90 év körüli nénitől annyit azért sikerült megtudnunk, hogy Pista bátyánk daliás ember volt. Szeretett mulatni, nagyon szépen táncolt, és azért talán a mennybéli tánccsoportban sem sértődik meg, ha mások nyomán kimondjuk: családcentrikusan, nagy tisztességben nevelte a négy gyerekét, köztük a legkisebbet is, Istvánt, Pandur Gábor édesapját, de az asszonyok nagy kedvence volt.
Ahogy Pandur Gábor elmondta,
apai nagyapja ma lenne 120 éves, de emlékét nem csak a művelődési ház falán lévő falikép, hanem egy korabeli filmfelvétel is őrzi.
Az 1970-es években tudós koreográfusok jártak gyűjtő körúton a térségben és Drágszélen. Akkor vették filmre, ahogy Pandur István a még őseitől tanult lépésekkel és koreográfia szerint szólót és a feleségével párban táncol. A felvétel féltve őrzött kincse a Táncművészeti Egyetemnek, ahol ebből merítve is tanítják a Sárköz tánckultúráját.
Mint hírlik, ez a felvétel ad bizonyítékot arra, hogy a drágszéli népi tánc lépései nem felül, hanem alul voltak hangsúlyosak.
Miután Pandur Gáborral kis kitérőt tettünk a régmúltba, a polgármester a művelődési ház felújításáról elmondta: mind a belső, mind a külső felújítás JETA pályázatból valósult meg.
2017-ben 15 millió forintból az épület energetikai korszerűsítését, benne a külső szigetelést, színezést a faliképpel, tavaly ugyancsak 15 millió forintból az épület belső modernizálását valósították meg. A magas színvonalon elvégzett építészeti munkálatok a kalocsai székhelyű Generál Kft., a falikép megalkotása Nánai Szilveszter kalocsai alkotóművész munkáját, illetve tehetségét dicséri.