A dunai vízirendészet információi szerint a Duna lassúbb folyású mellékvizein megjelent az egybefüggő, de még vékony jégtakaró. A gyorsabb mellékvizeken és a főmederben is lassan megkezdődhet a jegesedés.
Az előírások nem ismeretéből vagy be nem tartásából eredően a jeges vizek is veszélyesek – hívta fel rá a figyelmet a Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság. A legfontosabb, hogy a szabad vizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvad, illetve nem mozog. A gyakorlati tapasztalatok alapján az állóvizek jege akkor tekinthető kellő szilárdságúnak, ha vastagsága eléri vagy meghaladja a 10 centimétert. Tilos a szabad vizek jegén tartózkodni éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, járművel – a biztonságos munkavégzés kivételével –, kikötők és veszteglőhelyek területén, folyóvizeken és azok mellékágain – írja a Baon.hu.
A teherbírást csökkentő tényezők között szerepelnek a csatornabekötések, az áradás, apadás által kialakított jégmozgás, valamint a felmelegedés. Folyóvizeken a már „beállt” jégmezőre újabb és újabb táblák torlódnak, amelyeken életveszélyes közlekedni, az apadás következtében pedig a látszólag még szilárd jég is beroppanhat.
Mit tegyünk, ha beszakad alattunk a jég?
Ha beszakad alattunk a jég, próbáljuk megőrizni a nyugalmunkat – ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a lékből ki tudjunk szabadulni. A beszakadás pillanatában karjainkat emeljük oldalsó középtartásba, és felső testünkkel dőljünk egy kicsit előre, hogy minél nagyobb felületen érintkezzünk a jég felszínével. Törekedjünk rá, hogy fejünk és kezeink ne kerüljenek a jég alá. Próbáljunk felhasalva felkúszni a jégre. Ha a jég folyamatosan betörik alattunk, a part felé haladva törjük magunk előtt – tanácsolta korábban a katasztrófavédelmi igazgatóság.
Hogyan mentsünk másokat a beszakadt lékből?
Ha mást kell menteni mindenek előtt a katasztrófavédelmet kell értesíteni. Lehetőség szerint ne menjenek közvetlenül a lék szélére, hanem nyújtsanak oda valamit a bajbajutottnak. Ha sikerül a mentés, vegyék le a bajbajutottról a vizes ruhadarabokat, és adjanak rá szárazat, takarják be. Kísérjék meleg helyre, adjanak neki langyos vagy meleg italt, de csak fokozatosan melegítsék vissza a szervezetet. Ne adjanak a kihűlt személynek alkoholt, forró italt, és ne dörzsöljék a bőrét, mert égési sérüléseket okozhatnak. Beállt a Sugovica
Megtették hatásukat a tartós mínuszok, jég borítja a Sugót, az önkéntes tesztelők pedig megkezdték a terhelési próbákat és különböző tömegű tárgyakkal igyekeznek információt szerezni a páncél tartósságáról. Kísérleteik nyomait bárki szemrevételezheti. A jég várhatóan dagad a következő napokban, az előrejelzések szerint komoly hidegek jönnek a következő napokban.
Forrás: Baon