Pénteken, február 24-én délután öt órakor kezdődött a megnyitója annak a Viski Károly Múzeum és a Kalocsai Értéktár Bizottság gondozásában létrejött fotótárlatnak, amelyen városunk értékeinek, örökségi elemeinek bemutatását, illetve új örökségelemek fölkutatását célul tűző, a bizottság által – szerény érdeklődés mellett – kiírt pályázatra érkezett műveket mutatják be az érdeklődőknek, emellett a múzeum archívumából válogatott fotókon a régi Kalocsa is bemutatkozik.
A kiállítás megnyitója a Liszt Ferenc AMI tanára, Vízi Melinda zongorajátékával vette kezdetét, majd dr. Bálint József mondott köszöntőt. Rövid fölvezetőjében a polgármester sajnálkozásának adott hangot amiatt, hogy Kalocsa egyetlen itt élő, saját pályázóval sem büszkélkedhetett ezen a pályázaton, majd kihirdette az eredményeket.
Eszerint az első helyezést Kovács Ferenc nyerte el a kalocsai vasútállomást sajátos nézőpontból bemutató alkotásáért. A fotó a nemrégiben reménykeltőre fordult sorsú, patinás épületünket egy ecetfacsemete mögé fotózva érzékelteti az egykor szebb napokat látott épület legutóbbi időkig kétséges, bizonytalan helyzetét.
A második helyet Szőnyi Istvánnak ítélte a grémium, aki kifejezetten az értéktári dokumentáció számára igyekezett készíteni olyan fotókat, amelyek az archiválás, értékek dokumentálása szigorú szempontjainak is megfelelve jelenít meg kalocsai örökségelemeket, köztük a sóhajok hídjáról – ezzel a fotóval állt a dobogó második fokára.
A harmadik helyezett Bakó Géza lett, aki a bank fölújított, pontosabban újra megvalósított bádogos tetődíszéről készült fotóért kapott elismerést.
A polgármesteri köszöntések után a kiállítást Romsics Imre, a Viski Károly Múzeum igazgatója, egyben a Kalocsai Értéktár Bizottság elnöke nyitotta meg, aki az archív képanyag válogatásából is kivette a részét.
A múzeumigazgató szomorúságának adott hangot, hogy mindössze három pályázó élt a felhívás nyújtotta lehetőséggel, holott a pályázatok benyújtásának határidejét meg is hosszabbították, és a polgármesterhez hasonlóan külön fájlalta, hogy a pályázók közt nem volt egyetlen kalocsai – ma Kalocsán élő – fotós sem. Pedig még csak „fotósnak” sem kellett hozzá lenni, a képeket ugyanis nem fotós szakmai szempontok és technikai elvárások szerint vizsgálták, hanem elsősorban tematikájukat tekintve értékelték – derült ki az igazgató által elmondottakból.
Az igazgató szólt általában a települési értéktárakról is. Elmondta, ezeket „alulról építkezőnek” szokták mondani, de valójában az értéktárakat és az azt gondozó települési értéktér bizottságokat a törvény erejével hozták létre, és ezek az intézmények eddig nem tudtak szervesen meggyökeresedni a társadalomban, amit az is jelez, hogy eddig egyetlen állampolgári megkeresést könyvelhettek el. A figyelem fölkeltésére és az örökségi értékek iránt érzékeny emberek megmozgatására szánták ezt a pályázatot is.
A továbbiakban a pályázók szerény számával összevetve népes közönség tagjai megtekintették a kiállított alkotásokat, majd kötetlen beszélgetésben elegyedve, pogácsa és egy-egy pohár bor mellett értékelték a látottakat.
A kiállítás március 18-áig, vasárnap és hétfő kivételével naponta 10-12, illetve 14-17 óráig megtekinthető.