Pintér Sándor belügyminiszter és Tóth Tamás vezérőrnagy, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága vezetője Kiskunhalason február 22-én, pénteken délután ünnepélyes keretek között adta át a tárcavezető szerint az ország legkorszerűbb börtönét. Az átadási ünnepség részeként Tanács Eszter Tímea ezredes, a kiskunhalasi börtön élére kinevezett parancsnok, korábbi kalocsai vezető Pintér Sándortól vette át az intézet jelképes kulcsát. Az 1,7 milliárd forint értékű beruházás megvalósításán 250, más büntetés-végrehajtási intézetekből átirányított fogvatartott 122 napon át, 80 ezer fizikai munkaórát végzett. A leginkább egy modern laktanyaépületre hasonlító új kiskunhalasi, már az uniós előírásoknak mindenben megfelelő Országos Büntetés-végrehajtási Intézet legfeljebb 472 fogvatartott befogadására alkalmas.
Az első lakók február 25-én, hétfőtől érkeznek Kalocsáról, majd az ország más területeiről. Mind a büntetés-végrehajtási, mind a fogvatartotti állomány feltöltése folyamatos. Az országosan meghirdetett hivatásos büntetés-végrehajtási státuszokra közel 500-an jelentkeztek, ebből 116 fő kiképzése már megkezdődött.
Az új kiskunhalasi börtön bejárásán az előzetesen regisztrált újságírók is részt vehettek, így portálunk képviseletében személyes tapasztalatot szerezhettünk a legmodernebb biztonságtechnikai eszközök alkalmazásáról, a nemzetközi előírásoknak megfelelő zárkák, körletek kialakításáról, valamint az intézet korszerű egészségügyi részlegéről.
Külön időkeret állt rendelkezésre a fogvatartottak foglalkoztatását biztosító, száz százalékban a BV Országos Parancsnoksága tulajdonában lévő Adorján Kft. 900 négyzetméteres varrodája megtekintésére.
A börtönt úgy építették, hogy azelítéltek foglalkoztatása, női börtönről lévén szó, szabás-varrási munkavégzésének korszerű technikai, technológiai feltételei biztosítva legyenek. A munkatérhez raktárak, egyéb kiszolgáló helyiségek is tartoznak.
Tanács Eszter Tímea ezredes kalauzolása mellett Pintér Sándor belügyminiszter Tóth Tamás vezérőrnagy, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának vezetőjével, valamint a tárca sajtófőnökével külön is megtekintette, járta be az egyelőre fogvatartottakra váró létesítményt.
Ünnepi beszédében a belügyminiszter felidézte: 2010-ben született döntés arról, hogy a büntetés-végrehajtási intézmények legfontosabb feladata az elítéltek visszavezetése a munkaközpontú társadalomba. A Kiskunhalasi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet átadása újabb mérföldkő ezen az úton, ám ez a kilenc évvel ezelőtti állapotokhoz képest már más minőséget jelent. A 472 fő befogadására alkalmas, nemzetközi szabályozóknak megfelelő kiskunhalasi börtön nem csak büntetés-végrehajtási intézet, hanem egy korszerű munkahely – fogalmazott Pintér Sándor, mielőtt Tanács Eszter Tímea parancsnoknak átadta a börtön jelképes kulcsát.
Tóth Tamás vezérőrnagy beszédében azt hangsúlyozta, hogy a büntetés végrehajtására érkező fogvatartottak foglalkoztatására, annak hasznosságára kitűnő példa a halasi börtön építése. Halason a munka nagyobb részét fogvatartottak végezték, ami jelentős megtakarítást eredményezett a büntetés-végrehajtási szervezetnek, a Magyar Államnak, ezáltal az adófizetőknek.
Mint Orosz Zoltántól, a BVOP szóvivőjétől megtudtuk, az országos toborzás és a halasi toborzó iroda működése eredményes volt. A különböző beosztásokra közel ötszázan érdeklődtek, jelenleg 116 fő képzése van folyamatban. Az új Kiskunhalasi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetet a jövő hét elején kezdik feltölteni, az első fogvatartottak Kalocsáról érkeznek.
A büntetés-végrehajtás honlapja szerint a Kalocsai Fegyház és Börtön 6327 négyzetméteres alapterületén 73 lakózárka található. Az intézménytúlzsúfolt, 240 fő a befogadóképessége, mégis több mint 350-en vannak elhelyezve. Az intézet dolgozói állománya a munka- és védőruhákat, népművészeti és háztartási textíliákat, valamint formaruhákat gyártó cég munkatársaival együtt összesen körülbelül 200-220 fő. A kalocsai börtönben fogva tartott férfi elítéltek mind a büntetés-végrehajtási intézet, mind a kft. karbantartási munkálatait ellátják. A kalocsai Fegyház és Börtön megbízott parancsnoka az Állampusztáról érkezett Ambrus Lajos alezredes lett.