Két részletben, először 10, majd 16 millió forint vesztegetési pénzt fogadott el és vett át a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház múlt évben a nyugdíjkorhatár elérése miatt leváltott főigazgatója. A jogász-közgazdász végzettségű vezetőt az ügyészség konkrét személyeket meg nem nevező tájékoztatása szerint első fokon öt év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a bíróság. Az ítélet fellebbezés miatt nem jogerős, de ami ettől érdekesebb: valakiknek végre átlépte az ingerküszöbét az ügy, mert az eddig vizsgálati, vádemelési és bírói szakaszban is elhallgatott eljárás részleteit most hivatalosan is a nyilvánosság elé tárták. Az ítéletet is megalapozó vádirat szerint a bűnügy szálai 7 évvel ezelőttre nyúlnak vissza, akkor a volt főigazgató közreműködött abban, hogy egy „számára kedves” cég nyerjen el egy 2010-ban megpályázott 1,3 milliárd forintos uniós támogatásból induló felújítást. A vállalkozás végül nem nyert a tenderen, de ettől még első fokon súlyos ítélet született, és még az is lehet, a másodfokú ítélet szerint is felelniük kell az elkövetőknek.
Bács-Kiskun Megyei Főügyészség vesztegetés elfogadása és más bűncselekmények miatt indult ügyben indítványozta a három vádlott bűnösségét megállapító és végrehajtandó börtönt kiszabó bírósági ítélet helybenhagyását – derül ki az ügyészség napokban kiadott közleményéből.
Ahogy írják: a Bács-Kiskun megyei egészségügyi intézmény nonprofit cége uniós pályázati felhívásra 2010 februárjában pályázatot nyújtott be 1 milliárd 342 millió forint értékű fejlesztéshez szükséges összeg megszerzésére a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez. Az ügynökség a pályázatot támogatandónak ítélte.
Az eljárás egyik vádlottja – aki később az intézmény főigazgatója lett – a vádbeli időszakban a nonprofit cég ügyvezetője volt. Az ügy másik két férfi vádlottja 2010-ben ismerkedett meg az ügyvezetővel, közöttük baráti viszony alakult ki. A másik két vádlott azt kérte a nonprofit cég ügyvezetőjétől, hogy a pályázat kivitelezési munkáinak elnyerése érdekében támogassa a közbeszerzési eljárás során az általuk képviselt építőipari céget.
A két vádlott felajánlotta az ügyvezetőnek, hogy „baráti kölcsön” címen adnak neki pénzt, amelyet ő az építőipari cégnek nyújtandó „segítség” ellentételezéseként kap. Az ügyvezető az ajánlatot elfogadta, így 2011 augusztusában először 10 millió forint, majd 2011 novemberében 16 millió forint készpénzt vett át.
A vádlottak 2012 augusztusában, a közbeszerzési eljárással kapcsolatban az egészségügyi intézményben meghirdetett tárgyalás előtt találkoztak. Megállapodtak abban, hogy az ügyvezető a szóbeli forduló során különböző jelzésekkel fogja segíteni az építőipari cég képviselőjét, hogy elnyerje a pályázatot. Az ügyvezető azonban mégsem tudott jelzéseket adni, és a pályázatot egy másik cég nyerte meg.
Az ügy mindeddig titokban maradt, így felmerül a kérdés: az ügyészség miért csak most adott ki közleményt, amikor sem nyomozati, sem vádemelési szakban, de még az elsőfokú tárgyalásról és ítéletről sem tájékoztatták a korrupciós ügyekre érzékeny közvéleményt.
A főügyészség közleményében konkrét nevek nem szerepelnek, de a rendelkezésre álló adatokból könnyen és egyértelműen beazonosítható volt, hogy a márciusban első fokon börtönbüntetésre ítélt vádlottak közül az 5 évet kapott volt ügyvezető nem más, mint a kiskunhalasi kórház éléről múlt év decemberében, a nyugdíjkorhatár elérése miatt távozó főigazgató.