Farkas Gergely a Jobbik kalocsai irodájában tartott sajtótájékoztatót a migránsok csoportos betelepítését kizáró alkotmánymódosítási javaslatok kapcsán. Az alkalmat a házigazda Szabó Balázs, a Jobbik kalocsai önkormányzati képviselője arra ragadta meg, hogy az elmúlt hetek helyi aktualitásai – az elbukott adóemelés, Loibl László lemondása, valamint az azok nyomán kialakult „nyilatkozatcunami” – tekintetében ismertesse álláspontját. Szabó lényegében kiállt a polgármester mellett, konstruktív ellenzékiséget sürgetett, de Loibl Lászlót nem vette védelmébe.
Farkas Gergely tartott sajtótájékoztatót múlt péntek délután két órától a Jobbik kalocsai pártirodájában annak kapcsán, hogy előzőleg – szintén sajtótájékoztató keretében – Font Sándor illette éles kritikával az ellenzék, kiemelten a Jobbik, és személy szerint a soltvadkerti Szávay István és a keceli Farkas Gergely szerepét a kötelező betelepítést megakadályozó alaptörvény-módosítás kudarcában.
Farkas Gergely a tájékoztatón ismertette pártja álláspontját a migránskérdés tekintetében, de erről már írtunk tegnap.
Szabó Balázs ellenben helyi aktualitásokkal is készült az alkalomra. A képviselő olyan sarkalatos kérdésekre reagált, mint a nemrégiben elbukott adóemelés miatt egyelőre kétséges helyzetű, 2017-es költségvetés, Loibl László lemondása a Vagyonhasznosítási Kft. éléről, illetve annak módja és folyományai, valamint a város finanszírozási hiánya és az ezek kapcsán kialakult, (megszólalási sorrendben) Simon Zoltán helyi Fidesz-elnök és dr. Bálint József polgármester közt kibontakozott „sajtótájékoztató-háború”.
Szabó összefoglalta az elmúlt hetek helyi történéseit.
A folyamat elindult az építményadó-emelés kérdésével. Szabó az erről folyó vita során is elmondta, elfogadja, hogy a város közép- és hosszútávú költségvetési stabilitása érdekében valamit tenni kell. Ezért támogatta szavazatával is a stabilitási rendeletet, mert annak alapvetésével egyetért.
Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a bevételnövelő lépések mellett további költségcsökkentő lépésekkel is lehet javítani a pénzügyi stabilitást.
Javaslatokat is, ne csak kritikát!
Szabó Balázs egyetértett azzal, hogy a közterhek viseléséből minden szegmensnek, így a vállalkozói rétegnek is részt kell vállalnia, de azzal nem, hogy a terhek teljes egészét a vállalkozói réteg viselje. Az adóemelési javaslatot előkészítetlennek is ítélte, nem tartotta elégségesnek a vállalkozók előzetes tájékoztatását, sőt szerinte a döntés-előkészítési folyamatba is be kellett volna vonni őket.
Az ülésen több javaslatot is tett, és
SAJNÁLATTAL TAPASZTALTA, HOGY RAJTA KÍVÜL EGYETLEN KÉPVISELŐ SEM TETT JAVASLATOT A KRITIKAI MEGJEGYZÉSEI MELLÉ.
„Sajtótájékoztató-cunami”
Szabó hozzátette, hogy ez a tendencia a későbbiekben is folytatódott a sajtóban napvilágot látott nyilatkozatpárbaj során. Amint fogalmazott:
A héten elindult egy, úgymond, „sajtótájékoztató-cunami”, vagy sajtótájékoztató-dömping. A továbbiakban ehhez fűzte hozzá saját gondolatait, indításképp leszögezve azon véleményét, hogy
A SAJTÓTÁJÉKOZTATÓ-DÖMPING NEM MÉLTÓ KALOCSA KÖZÉLETÉHEZ.
Úgy vélte pontosan az elmúlt 25 év politikai generációinak ilyen magatartása távolította el az embereket a közügyektől és a politikától. Kijelentette:
EMIATT JUTOTT ODA A KÖZÉLET, HOGY TELJESEN APOLITIKUSAK AZ EMBEREK, HA MEGHALLJÁK HOGY KÖZÉLET, VAGY POLITIKA, SZINTE CSAK NEGATÍVUM JUT RÓLA ESZÜKBE.
Szerinte a város vezetőinek elmúlt napok béli magatartása ezt a folyamatot csak erősíti, ugyanis
RENGETEG KRITIKA FOGALMAZÓDOTT MEG EGYMÁS IRÁNT, MINDENFÉLE ÖNKRITIKA NÉLKÜL.
Nincs itt az idő az időközire
Szabó szerint az, hogy „25 év után végre nem egy báb testület áll a város élén”, azaz, hogy a polgármester nem feltétlenül tudja átvinni akaratát a képviselő-testületen, az nem jelenti azt, hogy gyengekezű a városvezetés, vagy lejtmenetben volna. A képviselő kijelentette:
SEMMIKÉPEN SEM JELENTI AZT, HOGY MEGÉRETT VOLNA A VÁROS EGY IDŐKÖZI VÁLASZTÁSRA.
Szabó hozzátette, hogy a maga részéről a sárdobálásban nem kíván részt venni, viszont elmondta, hogy élni kíván a polgármester azon felhívása adta lehetőséggel, hogy a képviselők aktívabban vegyenek részt a döntések, így a költségvetés előkészítésében, és kritikai észrevételeik mellett alternatív javaslataikat is tegyék le az előkészítő szakaszban.
Szabó Balázs még egyszer hangsúlyozta, hogy meglátása szerint nem érett meg a helyzet arra, hogy Kalocsán időközi választás legyen, majd mondandója lezárásaképpen ígéretet tett:
Az én kritikáimat minden hozzászólásnál követni fogja megoldási javaslatok letétele is. A továbbiakban a lépviselő újságírói kérdésekre válaszolt.
Egy kérdés Loibl László lemondásával – illetve felmondásával – volt kapcsolatos, amely, amint a kérdező fogalmazott „nem egy szokványos lemondás volt”, mert
„NAPVILÁGOT LÁTOTT SZÁMOS OLYAN TÉNYSZERŰ, VAGY TÉNYSZERŰNEK TŰNŐ ADAT, AMELY A POLGÁRMESTER ÚRRA ROSSZ FÉNYT VET.”
Ezért tudakolta a kérdező a képviselő álláspontját. Szabó Balázs két oldalról közelítette meg a kérdést.
Egyrészt a Simon Zoltán által elmondottaknak van olyan olvasata is, amely fölvetheti talán Loibl László büntetőjogi felelősségét is – mondta, majd kifejtette, mire gondol:
Loibl úr a médiához fordult, és ott tett közzé olyan állításokat, amelyek esetleg alkalmasak arra, hogy a polgármester urat rossz színben tüntessék föl – mondta Szabó, majd fölidézte, hogy erre mondta azt Simon Zoltán, hogy ha tényleg megállja a helyét, hogy a történtek jogi szankciót vonhatnak maguk után, akkor el kell gondolkoznia a polgármesternek, hogy megtegye a következő lépéseket.
Ebben az esetben ezeket a lépéseket Szabó Balázs szerint is meg kellene tennie.
Konkrétan:
Ha tényleg igaz az, hogy a sajtóban leközöltek módja és tartalma alkalmas arra, hogy Loibl László jogilag is felelősségre vonható legyen, akkor én is azt mondom, hogy a polgármester úrnak ezt meg kell tennie, és ha lehetősége van, akár a Parkgondozó Kft. éléről is le kell váltani! Van rajta sapka?
Másrészt védelmébe vette a polgármestert a kritikákkal szemben, mondván, „a bírálatokban semmi következetesség nincs”. Ki is fejtette mire gondol:
Amikor Loibl László föltőkésítési kérelmekkel és póttámogatási kérvényekkel jött a testület elé, akkor azért kapta a polgármester a kritikát, mert megadta neki. Most nemet mondott egy újabb póttámogatási igényre, most meg azért kapja a kritikát – fejtette ki Szabó, hozzátéve, ebben kettősséget érez, ezért nem föltétlenül ért egyet a kritikus hangokkal.