A magyar puszta hangulatát, a csikós virtust erősen stilizált, de mégis autentikus formában őrző Solt-Révbérpusztai Lovascentrum az idén jóval több látogatót fogad mint tavaly. Az április elejétől november végéig tartó szezonban naponta legalább 80, erősebb napokon akár 300 vendég is érkezik buszokon. Az eltöltött idő attól függ, hogy a számos program közül melyiket választják a döntően német és magyar turistacsoportok.
Minderről Nagy Péter, az idegenforgalmi centrumot működtető Nagy Betyár Kft. vezetője számolt be, aki munkatársaival éppen a Kalocsa Gold Tours Utazási Iroda hajón Mohácsig, onnan busszal érkezett német vendégeit fogadta.
A centrumot édesapjával, Nagy Sándorral közösen üzemeltető szakember elmondta: május 1-től szeptember 30-ig minimum 10 fő, az ezen kívül eső „holt” szezonban legkevesebb 30 fő idegenvezetését biztosítják magyar, angol, német, francia, olasz és orosz nyelven.
A máshol is megtalálható hagyományos pusztaprogramoktól a révbéri abban különbözik, hogy a látogatók itt a népi mesterségekkel is megismerkedhetnek.
Nagy Péter kitért arra is: fontosnak tartják az eredeti, tanyasi környezet megtartását, ezért évről évre újabb és újabb, a paraszti kultúrát, hagyományokat őrző tárgyakkal bővítik kollekciójukat. A vendégeket a lovastanyára általában délelőtt 11 órakor várják, ahol pálinkával fogadják őket, majd megízlelhetik a kemencében sült tejfölös lángost. Ehhez toroköblítőnek fehérbort és szódavizet kínálnak.
Ezt követően a vendégek egy nosztalgikus lovaskocsikázás közben ismerkedhetnek a környékkel, de különféle kézműves bemutatókat láthatnak. Patkoló kovács, szőnyegszövő, hímző, fazekas mutatja be tudományát és az általa készített, megvásárolható tárgyakat.
A látogatók egy rövid séta után a parasztudvarban megtekinthetik a tájházat, az őshonos magyar háziállatokat, az ott nevelkedő szürke marhákat, mangalicákat, rackákat, a magyar félvér lovat és a szamarat.
Mindezek után egy igazi kiskun ételekből álló ebédre invitálják a vendégeket, citerazenekaruk gondoskodik a vidám hangulatról.
A legnépszerűbb menüsor aranysárga tyúkhúslevesből, szilvalekváros kukoricalepényből áll, amelyhez fehér- és vörösbort, szódavizet, kávét kínálnak. A pusztaprogramot lendületes csikósbemutató zárja, majd a vendégek maguk is kipróbálhatják a lovaglást, szamaragolást, de még a fogathajtást is.
Délutáni érkezés esetén a csoportot pálinkával fogadják, majd ebéddel indul a program. Ezt követi a csikósbemutató, a lovaglás és fogathajtás, a tájház megtekintése, lovaskocsikázás, a kézműves bemutatók, vagy borozgatás a pincében.
Nagy Péter azt is elmondta: ha a csoportnak kevés idő áll rendelkezésére, lehetősége van főétkezés nélküli programra is. Ezt a lehetőséget elsősorban a szállodahajóval érkező vendégek veszik igénybe.
Az esemény minden mozzanatát profi fotósok örökítik meg, hogy a látogatás végén ki-ki a Fodor fotó képei közül válassza ki a számára legszimpatikusabbat.
Mint megtudtuk, előzetes bejelentkezést követően bárki részt vehet a minden vasárnap 11 órakor kezdődő, ebéddel egybekötött látványos pusztaprogramon.