A hosszú évek óta agrártanácsadással, pályázatírással foglalkozó, színvonalas szakmai találkozókat, továbbképzéseket, tanfolyamokat szervező solti székhelyű Consultagro Kft. egyik legnagyobb érdeklődéssel kísért rendezvényét tartotta meg december 4-én, hétfőn. A fórum aktualitását a gazdák számára 2024. évben elérhető pályázatok, az átalakuló földtörvénnyel kapcsolatos tudnivalók, a jövő évi adózási kihívások és a növekvő adminisztrációs terhek szolgáltatták. A találkozóra jellemzően Bács-Kiskun vármegyéből érkező gazdák, mezőgazdasági vállalkozások vezetői mellett más vármegyékből is ellátogattak olyan szakemberek, akik a Consultagro partnerei. A nagyszámú, 120 főnyi látogatottságot vélhetően az is generálta, hogy az ágazat kiemelkedő személyiségei, dr. Andréka Tamás, az agrárminisztérium államtitkára, Nagy Attila, a tárca Fejlesztési Főosztálya vezetője, Kósa Ferenc, az Agrárszaktanácsadók Egyesülete elnöke és Szabó Gábor, a NAV szakértője tartottak információkban gazdag előadásokat.
Az ezúttal Seregélyesen, a Szélrózsa Birtokon megrendezett esemény előadóit és résztvevőitFaragó Nikolett agrármérnök, a társaság ügyvezetője köszöntötte, majd elsőként dr. Andréka Tamás közigazgatási államtitkárt kérte fel a gazdák körében várakozással kísért átalakuló földtörvénnyel kapcsolatos tudnivalók ismertetésére.
A korábban a tárca Jogalkotási Főosztályát vezető dr. Andréka Tamás előadásában a változó eljárási rendelkezések közül mások mellett arra hívta fel a figyelmet:
Ha a tulajdonjog átruházásáról szóló szerződés tárgyát képező földet hatályos vagy a szerződéskötés időpontjában még hatályba nem lépett földhasználati szerződés érinti, akkor a szerződés tartalmazza a földhasználat időtartamára és ellenértékére vonatkozó tájékoztatást. Az adásvétel feljegyzésének ténye automatikus. A hatsági jóváhagyást a haszonbérlő is kezdeményezheti. Az elővásárlási jog határideje 30 napra csökkent.”– mondta az államtitkár, aki a továbbiakban kiemelte: A szerződésen szereplő ellenértéken belül fel kell tüntetni külön-külön a föld, illetve az azon található ültetvény, felépítmény vagy a földrészlet forgalmi értéket, illetve hasznait növelő agrártechnikai létesítmény értékét is. Elővásárlási jog gyakorlása esetén a családi gazdasági tagságnak legalább egy éve fenn kell állnia. Ökológiai gazdálkodás esetén csak helyben lakót illeti meg elővásárlási, előhaszonbérleti jog. Nem kell a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása a családi mezőgazdasági társaság, mint földhasználó, és annak tagja, mint használatba adó közötti földhasználati szerződéshez.
Nagy Attila, az Agrárminisztérium Fejlesztési Főosztálya vezetője a 2024. évi pályázati lehetőségek ismertetésekor elmondta: A jövő év kiemelkedő jelentőségű lesz a mezőgazdaságban dolgozók számára, mivel az új KAP keretében több olyan felhívás is megjelenik, melyeknek a generációmegújulás és az üzemfejlesztésáll a középpontjában. A 2024-es mezőgazdasági pályázatokra érdemes időben felkészülni, mivel szigorodó követelmények lesznek az elmúlt évek pályázataihoz képest, viszont a támogatások mértéke emelkedik, így nem érdemes lecsúszni egy-egy fejlesztési lehetőségről. A fiatal mezőgazdasági termelők támogatása pályázaton természetes személyek vagy jogi személyiségű vállalkozások indulhatnak. Természetes személy esetén kritérium a18 és 40 év közötti életkor,a mezőgazdasági szakismeret, alegfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemvezetés és legalább 10 ezer Standard Termelési Érték (a továbbiakban STÉ), de legfeljebb 50 ezer STÉ közötti mezőgazdasági üzemméret. Jogi személyiségű vállalkozások esetén i fontos, hogy a jogi személy vezető tisztségviselője 5 évnél ne régebben vezesse az üzemet, életkora legalább 18, de legfeljebb 40 éves, mezőgazdasági szakismerettel rendelkezik és a jogi személy legalább 10 ezer STÉ értékű, a jogi személy és a jogi személy ügyvezetője és tulajdonos együttesen legfeljebb 50 ezer STÉ értékű üzemmérettel rendelkezzen. A támogatás várhatóan 100 ezer eurólesz.
A folytatásban elhangzott:
A korábbi években rendkívül népszerű volt a kisüzemek fejlesztése felhívás, amely az új KAP keretében is kiemelt hangsúlyt kap. Az új felhívás célja hasonló lesz a korábbi kisüzemi pályázathoz, amelynek keretében a kisméretű mezőgazdasági termelők jövedelemszerzését és gazdasági diverzifikációját kívánják támogatni, figyelembe véve az egyéni adottságokat és ambíciókat. Hasonlóan a Fiatal gazda támogatáshoz itt is természetes és jogi személyek pályázhatnak. Fontos a meglévő mezőgazdasági üzem, melynek mérete legalább 5 ezer, de legfeljebb 10 ezer STÉ értékkel bír. A pályázatban szükséges egy üzleti terv készítése, mely alapján értékelik, mennyire életképes az adott gazdaság. A támogatás mértéke várhatóan eléri a 60.000 EUR-t, amely akár a projekt teljes költségének 85%-át is fedezheti. Ezzel a támogatási összeggel a projektek akár négyszer nagyobb méretben is megvalósulhatnak, mint a korábbi kisüzemi pályázatok esetében. A hozzáadott 15% önerővel akár 69.000 eurónak megfelelő költségű projektek is megvalósíthatók.”Az előadó harmadik témaként arról beszélt, hogy a korábbi években jelentős forrásokat kaptak a mezőgazdasági nagyüzemek, amelyeknél a beruházás állt a középpontban. Az új ciklusban ez a pályázat összetettebb lesz az eddigi beruházási támogatásokhoz képest, mivel magában foglalja négy tevékenységi kör széles skáláját:
Látható, hogy eléggé széles területen szükséges a beavatkozás, így emiatt lehetséges, hogy egyes ágazatoknál külön felhívás fog megjelenni."– mondta mások mellett a főosztályvezető.
A hallgatóság érdeklődéssel kísérte figyelemmel Kósa Ferencnek, az Agrárszaktanácsadók Egyesülete elnökének az átalakuló adminisztrációs terhekről, valamint Szabó Gábornak, a NAV szakértőjének a 2024. év adózási kihívásairól szóló előadását is
Az előadások szünetében a találkozó egyik résztvevőjét, Hódi Ágotát, a szegedi Hódi Paprika Kft. vezetőjét arról kérdeztük, számára mennyire volt hasznos a fórum.
Családi vállalkozásban generációk óta termesztjük és dolgozzuk fel a valódi szegedi pirospaprikát. A mi termékeink nem felvásárolt alapanyagból, hanem kizárólag saját, Szeged környéki területeken termett nyersanyagból készülnek. A kézi feldolgozású és csomagolású termékeinket nagy gondossággal állítjuk elő a kisüzemünkben. Sok változást megéltünk már, de most úgy érezzük, egy nagy lehetőség előtt állunk. Természetesen szeretnénk tudni, hogy a jelenlegi átmeneti időszakban milyen pályázati, milyen támogatási lehetőségek lesznek. Ennek megismerésére nagyon alkalmas a mai információs nap, ahol kicsit részletesebb betekintést kapunk arról, hogy milyen lépésekben, milyen témákkal foglalkozhatunk elsőként 20224-ben, majd pedig a következő években. Örömmel hallottam, hogy például az olyan üzemméretű cégek, mint amilyen a miénk is, kiemelt támogatásban részesülhetnek, és ebből az alapanyagot szolgáltató termelő vállalkozások sem maradnak ki. Én a hallottak alapján nagyon bizakodóan tekintek a jövőbe!” – mondta Hódi Ágota.
A családias légkörű fórum a kérdések megválaszolásával, majd fehérasztal melletti beszélgetésekkel zárult.