Solton immár a második télen, közmegelégedésre a biomasszát (faforgácsot, bio-pelletet, hulladék faanyagokat, fűrészport) hasznosító fűtőrendszer biztosítja az intézmények hőellátását. Emellett tavaly, a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében 46 millió forint összköltséggel napelemek tucatjait telepítették öt nagy közintézmény, az óvoda, a polgármesteri hivatal, az alapszolgáltatási központ, az orvosi rendelők és a Vécsey Károly Művelődési Ház tetejére. A kalocsai járásban Solt az első a környezetbarát rendszerek kiépítésében és működtetésében.
A földgázt kiváltó biomassza alkalmazásával nem csak a levegőszennyezés értékei, de az önkormányzat fűtési kiadásai is csökkentek – tájékoztatta portálunkat Kalmár Pál polgármester. Mint elmondta, a napelemes rendszerek telepítéséhez 6 millió forint önrészre volt szükség. Az első elszámolás március 31-ig megtörténik, így áprilisban már a napelemek vonatkozásában is látni lehet a megtakarítás eredményét.
A polgármester emlékeztetett arra, hogy az új, hatékony, jól működő fűtési rendszer hőenergia előállítását 1000 kW-os biomassza kazánra alapozták, a kazánt a Vécsey Károly Általános Iskola felső tagozatának udvarában helyezték üzembe. Az ott előállított, legfeljebb 1000 kW hőteljesítményt távfűtő rendszeren keresztül szállítják az intézményekbe.
Szerencsére Solt földrajzi adottságai kedvezőek a távfűtési csőhálózat kiépítéséhez. A várost keresztülszelő Sákor-csatorna két partja elég szélesnek bizonyult a csőhálózat vezetéséhez, a leágazások kiépítése is viszonylag kevés földmunkát igényelt.
Kalmár Pálazt is elmondta: a beruházásról, annak előnyeiről szívesen adnak tájékoztatást a partner önkormányzatoknak, a működtetés tapasztalatait is készségesen megosztják az érdeklődőkkel.