„Partnerségi alapú foglalkoztatási program a kalocsai járásban” címmel tartottak fórumot Solton, október 7-én, a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat szervezésében. Az eseményen Font Sándor országgyűlési képviselő a térség munkaerő piaci helyzetéről, Süli János, a Paks II-ért felelős tárca nélküli miniszter alá tartozó Csuka László, a Paksi Ipari Park Nonprofit Kft. ügyvezetője a megaberuházáshoz kapcsolódó, Kalocsát is érintő fejlesztésekről tájékoztatta a közönséget. Az esemény alkalom volt arra, hogy a Kalocsai Vállalkozói Klubba tömörült cégek közül több, például a Generál, az EMIKA is bemutatkozzon.
A leglényegesebb információk egyike, hogy a Foktői úti laktanyát a Paks II-n dolgozók elhelyezésére egy 3500-4000 fő befogadására alkalmas, később lakóparkként hasznosítható komplexummá fejlesztik.
A házigazda Kalmár Pál, Solt polgármestere a városháza tárgyalótermében Font Sándor országgyűlési képviselőt, Kovács Ernőt, a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottját, Sziráki Szilárdot, a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnökét, egyben a Kalocsai Vállalkozói Klub vezetőjét, a Kalocsai Járási Hivatal több munkatársát, valamit a járás polgármestereit köszöntötte.
A rendezvény elnevezésében szereplő „partnerség” szó abban is megmutatkozott, hogy az előadók azokat a lehetséges együttműködési lehetőségeket, kapcsolódó pontokat vették számba, amelyek különösen a Paks II. beruházáshoz kapcsolódóan egyre jobban felértékelődnek, és mind a foglalkoztatás, mind a beruházások terén új fejezetet nyithatnak a Duna bal partján lévő települések számára.
Font Sándor országgyűlési képviselő a térség munkaerő-piaci helyzetéről szóló beszámolójában rámutatott: a Kormány foglalkoztatási programjainak, valamint a piaci hatásoknak köszönhetően a humánerőforrás iránti igény egyre nagyobb, már a kevésbé kvalifikált munkaerő iránt is jelentősen megnőtt az igény.
A képviselő nem rejtette véka alá, hogy a Paks II. beruházás, a Duna-híd jövő ősszel történő építésének megkezdésével egy időben a jelenleg működő vállalkozásoknak azzal kell szembenézni, hogy a két beruházásnak komoly munkaerő elszívó hatása lesz.
Már most el kell gondolkodni azon, miként lehet az adott szakterületen régóta foglalkoztatott dolgozókat akár a bér, akár más juttatások révén megtartani.
A képviselő szólt arról is, hogy Kalocsán számos olyan cég van, amely ugyan jelenleg is jól prosperál, de az igazi lehetőségek csak most nyílhatnak meg előttük.
Süli János, a Paks II.-ért felelős tárca nélküli miniszter alá tartozó Csuka László, mint a Paksi Ipari Park Nonprofit Kft. ügyvezetője a megaberuházáshoz kapcsolódó, úgynevezett kerítésen kívüli, tehát nem közvetlenül a reaktor építéséhez kapcsolódó fejlesztésekről, valamint a térségi vállalkozások bekapcsolódásának lehetőségéről adott tájékoztatást.
A szakember hangsúlyozta, lesz olyan időszak, amikor a külsős cégeket is beszámítva a Paks II. építésén egy időben 13 ezer ember dolgozik. A szállítást, szállást, étkezést, egyéb más szolgáltatásokat igénylő emberek száma 8500 fő körül alakul.
Ezeknek egy részét közvetlenül az építkezés helyszíne mellett kialakítandó ideiglenes szálláson, konténervárosban helyeznék el,
A FENNMARADÓ 3500-4000 ELHELYEZÉSÉT A KALOCSAI FOKTŐI ÚTI LAKTANYÁBAN KIALAKÍTANDÓ, KÉSŐBB LAKÓPARKKÉNT HASZNOSÍTHATÓ KOMPLEXUMBAN KÍVÁNJÁK MEGOLDANI.
A laktanya fejlesztése, hogy a jövőbeni funkciónak megfeleljen, gyakorlatilag a Kalocsa-Paks Duna-híd építésével egy időben történne.
A HÍD KIVITELEZÉSE A TARTÓPILLÉREK ALAPOZÁSÁVAL 2020 ŐSZÉN, A DUNA ILYENKOR SZOKÁSOS ALACSONY VÍZÁLLÁSA MELLETT KEZDŐDNE.
Mire az átkelő megépül, legalább a laktanya egy részének is készen kell majd állnia a munkaerő fogadására.
Sziráki Szilárd, a megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnökeként, egyben a Kalocsai Vállalkozó Klub vezetőjeként üdvözölte a fórum résztvevőit, és mások mellett a Generál, a Budamobil Kft., az EMIKA egy-egy szakembere kapott lehetőséget arra, hogy cégüket, tevékenységüket, piaci részesedésüket, a fejlesztés lehetséges főbb irányait bemutassák.
Mint elhangzott, a kerítésen kívüli fejlesztések az iparkamara égisze alatt, a vállalkozói klubba tömörült cégek bevonásával történnének.
A program megvalósítását a „Partnerségi alapú foglalkoztatási program a Kalocsai járásban” című, TOP-5.1.2-16- BK1-2017-00002 azonosítószámú projekt tette lehetővé.