Solt földrajzi elhelyezkedése is közrejátszik abban, hogy az aranykulcs városában tartott eseményekre a Duna bal és jobb partjáról, Bács-Kiskun mellett Tolna és Fejér megyéből is gyakran érkeznek érdeklődők. Így történt ez február 25-én, pénteken a solti székhelyű ConsultAgro-Agrár-tanácsadás messze a kisvárosi kereteket felülmúló, a profi szervezés valamennyi elemét felvonultató rendezvényén is, amelyet ezúttal a még téli álmát alvó Solt-révbérpusztai Lovas csárdában mintegy 100 gazda, gazdálkodó részvételével tartottak. Az érdeklődés intenzitását csak fokozta, hogy az Agrárminisztériumtól a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatalon, Biokultúra Szövetségen, a növényvédelmi felügyelőségen át a szarvasgomba termesztésig, annak pályázati lehetőségéig kiváló előadóktól jutottak fontos információkhoz az agrárágazatban dolgozók.
Az agrárfórum résztvevőit Faragó Nikolett, agrármérnök, névjegyzéki szaktanácsadó, a ConsultAgro-Agrár-tanácsadás vezetője nyitotta meg, majd Nagy Attila, a NAK Bács-Kiskun megyei főfalugazdásza a létszámukban is jelentős számban jelen lévő őstermelőket érintő 2022. évi változásokról tartott prezentációt.
A szakember mások mellett rámutatott: változtak, illetve átrendeződtek 2022. január 1-jétől az őstermelői tevékenység folytatását és jövedelemszámítását befolyásoló szabályok. Részletezte, hogy az új rendelkezések szerint mi számít őstermelői, illetve kiegészítő tevékenységnek, ki lehet tagja a családi gazdaságnak, mennyi az adómentes bevétel, továbbá hogyan kell elszámolnia az őstermelővé váló egyéni vállalkozónak.
Mint az előadó kifejtette: a családi gazdaságokról szóló 2020. évi CXXIII. törvényben több fogalom megváltozott, illetve átkerült a földforgalmi törvényből (2013. évi CXXII. törvény) 2022. január elsejétől. Az új fogalmak érintik az őstermelői tevékenység folytatását és a jövedelemszámítást is.
Mező-, erdőgazdasági tevékenységneka földforgalmi törvényben meghatározott mező-, erdőgazdasági tevékenység mellett az e tevékenységből származó termékfeldolgozás is annak minősül, ha az a saját gazdaságban előállított alapanyag felhasználásával történik és nem haladja meg a törvény végrehajtására kiadott rendeletben [52/2010 FVM rendelet] meghatározott mennyiséget. Ez azt jelenti, hogy például a saját gazdaságban termett sárgabarackból – ilyen ültetvénytulajdonos Foktőről érkezett - főzött lekvár is mezőgazdasági (őstermelői) tevékenységnek minősül. Őstermelői tevékenységnek a továbbiakban az őstermelői nyilvántartásba felvett mező-, erdőgazdasági tevékenység, valamint kiegészítő őstermelői tevékenység minősül.
A jelenlévők szerint a legnagyobb érdeklődést Dr .Andréka Tamás, az Agrárminisztérium Jogalkotási Főosztály főosztályvezetője előadása váltotta ki; a minisztérium képviselője ugyanis a Földtörvény főbb változásaira, az agráriumban elodázhatatlan generációváltásra, az osztatlanközös - és a földforgalmi változások témakörökre fűzte fel mondanivalóját.
Madari Örs, a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Agrár és Vidékfejlesztést Támogató Főosztály főosztályvezetője az elmúlt év pályázati eredményeit, tapasztalatait összegezte, majd előadása fókuszába a 2022. évi pályázati lehetőségeket helyezte. Emellett szó esett az AKG és ÖKO pályázatokra való felkészülésről is.
Czeller Gábor, a Magyar Biokultúra Szövetség elnöke a biogazdálkodás gyakorlatáról tartott érdekességekben bővelkedő beszámolót.
Az előadást követő véleményekből kiviláglott, Zsikla Róbert, a megyei kormányhivatal solti növényvédelmi felügyelőjének mondanivalója nem aratott osztatlan sikert. Sőt, inkább ellenérzéseket váltott ki a hallgatóságban, ugyanis a VP AKG és ÖKO programokban bevezetendő növényvédelmi szer hatóanyag kivonások és az ezzel kapcsolatosan bevezetendő kötelező, elektronikus adminisztráció egyelőre teljesíthetetlen előírásnak tűnik a gyakran még egy okostelefon kezelésének rutinjával sem rendelkező, különösen idősebb gazdálkodók számára.
Szollinger János, az AGRI CS kereskedelmi igazgatója a munkagépek, erőgépek pályázati dömpingjéről, a gépberuházási pályázatok gyakorlati megvalósításáról, azok buktatóiról tartott előadást, nem rejtve véka alá az ezen a területen akár a használt, akár az új gépek esetében bekövetkezett árdrágulást, inkább árrobbanást.
Szabó József, Aponyi Ferenc a Magyar Gazdák Kölcsönös Biztosító Egyesülete munkatársai a növénybiztosításokról, a díjtámogatott növénybiztosítások lehetőségeiről, előnyeiről tartott kimerítő előadást.
Igazi kuriózumnak számított a rendezvény utolsó prezentációja, amelyet a solti, PhD. tudományos fokozattal rendelkező Dr. Brandt Sára, erdészeti csemetekert vezető, mint a családi gazdaság tagja a szarvasgomba termesztéséről és annak pályázati lehetőségeiről – a további konzultáció lehetőségét is felkínálva – tartott.
Az új információkban bővelkedő solti agrárfórum a résztvevők közös ebédjével, a fehérasztal melletti szakmai beszélgetésekkel zárult.