Hosszú története során annyi ember, jármű egy időben talán még soha nem volt a solti Szőlőhegyen, mint június 29-én, szombaton, ahol a kilátónál és környezetében rendezték meg az Első Pincepörkölt Fesztivált. A pincepörkölt természetesen nem valami újfajta étek Solton, emberemlékezet óta főzik vegyes sertéshúsból, de hogy az elkészítése fesztivál rangra emelkedjék, ahhoz az kellett, hogy Kalmár Pál polgármester régóta dédelgetett ötletét ezúttal a pincészetéről híres Krammer Zoltán az önkormányzat segítségével megvalósítsa. A 800 ingatlannak helyet adó, helyben pincehegynek mondott dombok, völgyek ölelésében megbúvó szebbnél szebb pincék ezen a napon megteltek vendégekkel, látogatókkal, amihez a jó pörköltön kívül a „színes programok várnak Solton” volt a hívó szó.
A pörkölt főzési idejére tekintettel már javában főtt az étel a bográcsokban, amikor Kalmár Pál polgármester a kilátónál felállított nagy színpadon a nyitó beszédét 14 órakor az értékteremtés, hagyományőrzés, közösségépítés gondolatokra felfűzve megkezdte. Mint elhangzott: „Nagy volt a kihívás, amikor a rendezvény gondolata megfogalmazódott. Ám a szervezés során azt a fajta összefogást, amelyet megtapasztalhattunk a pincetulajdonosok, a gazdák, az egyesületek, a borlovagrend részéről, akkora erőt adott, amely az aggályokat eloszlatta.”
A polgármester felidézte: „A solti szőlőhegy a maga tengerszint feletti 180 méterével a magyar Alföld legmagasabb pontja. Fontos, hogy a fiatalokkal, ide látogatókkal megismertessük ezt az értéket, amelyet ez a „hegy” képvisel. A pincehegy mintegy 800 pincét fogad be, több évszázados szőlő- és borfeldolgozásra alkalmas présházakból, pincékből áll, a helyi települési értékvédelem része.
A mi feladatunk, hogy életben tartsuk e pincefalu szőlészeti, borászati hagyományait, megismertessük a föld feletti és föld alatti kincseit.”- mondta a polgármester.
A Solti Mazsorett Együttes fellépését a helyi Alapfokú Művészeti Iskola Fúvószenekara koncertje követte, Fuchs Attila vezényletével, majd a borlopó verseny következett. Ez utóbbi annyiban szorul magyarázatra a laikus számára, hogy a hordóból a bort úgynevezett lopóval veszik ki. Az ilyen versenyen az győz, aki a kancsóba, poharakba töltéshez egy szippantásra a legtöbb bort tudja a hordóból kiszedni.
A pincepörkölt versenybe benevezett 20 csapat értékelését, a díjak kiosztását a zsűri elnöke, Pálszabó Mihály sztárséf a zsűritagok segítségével végezte.
Mint kiderült, a képzeletbeli gasztronómiai dobogó harmadik fokára Joó István és csapata, a másodikra Kun Gábor és csapata, az elsőre Korsós József és csapata léphet fel.
A győztes csapatok az oklevél mellett egy kézzel faragott fakanál és dísztárgy jutalomban is részesültek. Ám a sikeres részvételért valamennyi csapat emléklappal, díszes fakanállal térhetett haza.
A program hátralévő részében a kalocsai No Limit együttes adott koncertet, majd este 10 óráig Mácsai Gábor nosztalgia discoja következett. Az egyes pincéknél viszont még csak akkor lépett tetőfokára a hangulat, vasárnap hajnalig zeneszótól, magyar nótától volt hangos a solti pincehegy.