A Miskei út melletti záportározó mellett található, kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló ingatlan haszonbérbeadására vonatkozó pályázat kiírásáról határozott a kalocsai önkormányzati testület legutóbbi ülésén. A cél az, hogy a korábbihoz hasonló, a kalocsaiak javát szolgáló hasznosítás valósuljon meg, lehetőleg minél magasabb színvonalon. Játszótér, csónakázó tó, horgászparadicsom, turisztikai szálláshely is szóba került már korábban. A mostani pályázók új ötlettel is előállhatnak. Pályázni október 15-étől 25-éig lehet. Eredményes pályázat esetén november 15-étől kezdődne a bérleti viszony.
Nemrégiben döntött a testület arról, hogy „atompénzt” igényel támogatásként a Miskei úti záportározó horgásztóként, szabadidős tevékenységre történő hasznosításához nélkülözhetetlen olajfogó műtárgy létesítésére, amint azt portálunk már megírta.
A Központi Nukleáris Alapból igényelt második félévi, mintegy 24,5 milliós támogatásból 9,5 milliót fordítana az önkormányzat beruházásra, ennek egy részéből épülne ki az olajfogó műtárgy.
Most a záportározó másodlagos – tudniillik, a csapadékvíz-gyűjtő funkció melletti – hasznosítására ír ki pályázatot a kalocsai önkormányzat a záportározó haszonbérlet keretében történő bérbeadására.
Pályázni ötvenezer forintos pályázati biztosíték megfizetése mellett október 10-étől lehet, a határidő október 15. lesz, a kérdésről döntés november 15-éig születik majd, amely nap egyben a bérleti jogviszony kezdete is lesz – már amennyiben a pályázatot érvényesnek és eredményesnek nyilvánítja majd a testület, vagyis győztest hirdet.
Nem mindegy mennyiért, de az sem, hogy mire!
Ahhoz tehát, hogy a város népe számára ténylegesen hasznossá válhasson a terület és maga a tó, sok mindennek kell még megtörténnie az olajfogó műtárgy létesítésétől és a kerítésépítéstől a „kényelmi” beruházásokon át a haltelepítésig. Ehhez keresik a partnereket a magánszférában.
A tónak fontos városüzemeltetési szerepe van, és ezt a funkciót kötelezőn fönn kell tartani – ezt a kiírás is tartalmazza. Ettől eltekintve azonban szabadon szárnyalhat a pályázók fantáziája.
Annak csak az szabhat határt, hogy a megjelölt hasznosítási cél mellett a bérleti díj nagyságát és ütemezését is kiemelten figyelembe veszik majd az elbírálásnál. A dr. Bálint József által a napirend tárgyalásakor elmondottakból az tűnt ki, hogy a városvezetés preferálja a szabadidős tevékenységeket, horgászatot lehetővé tevő hasznosítást, amire eddig esély sem volt, mivel ahhoz hiányzott egy olajfogó műtárgy, annak híján pedig különböző engedélyeket nem is lehetett beszerezni.
A pályázóknak a tervezett bérleti időtartam, a bérleti díj és ütemezése, a hasznosítás célja, vagyis a végezni kívánt tevékenység, illetve személyes adataik mellett a megvalósítás ütemezéséről, a kiírásban foglalt feltételek elfogadásáról, kötelezettségek vállalásáról is nyilatkozniuk kell.
A pályázat elbírálása az önkormányzat joga és kötelessége, az ehhez szükséges döntés előkészítésére, javaslattételre pedig a polgármestert kérték föl mostani döntésükkel, akinek a pályázat kiírásáról is gondoskodnia kell. A pályázat hivatalos meghirdetésére „a helyi lapban” kerül sor, dr. Angeli Gabriella, a jogi ügyrendi és EU-kapcsolatok bizottságának elnöke által eladott bizottsági módosító javaslatnak, kiegészítésnek megfelelően kétszer is.
Első menet: patt
Dr. Kiss Csaba jegyző a jogi bizottság kérdésére adott válaszában fölidézte, hogy 2011-ben már meghirdették ezt a területet a mostanihoz hasonló, haszonbérbeadásra irányuló pályázat keretében. Akkor öt pályázat érkezet, amelyek közül négy ingyenesen igényelte volna a területet, aminek fejében különböző beruházásokat hajtottak volna végre 4-5 millió forint körüli értékben, egy pályázó tízmilliós összköltséggel számolt, de ebben már a haltelepítés is benne foglaltatott. Tényleges bérleti díjra csupán egy pályázótól érkezett ajánlat, ő havi 15 ezer forintot fizetett volna az ingatlanért. Az akkori ajánlatok 5-10 éves időtartamra szóltak volna.
A kérdésről különösebb vita nem bontakozott ki, csupán néhány észrevétel érkezett. Török Ferenc képviselő például minimális díj kikötésére tett javaslatot.
Így csak beledobjuk a sötét éjszakába, és majdcsak elviszi valaki – mondta a képviselő, majd általánosságban is sürgette, hogy a város vagyontárgyaira készüljön minimális díjra vonatkozó becslés, az adott vagyonelem működtetési költségeinek, a szükséges beruházásoknak, és a várható bevételeknek az ismeretében, hogy tudjuk, nekünk mennyit hozna a fönntartása, a külső partnertől pedig ennél többet, vagy legalább ennyit várjunk el.
Dr. Bálint József polgármester válaszában kifejtette, hogy a bérleti díjat és a hasznosítás módját, illetve a pályázatban megadott egyéb részleteket együttesen kell szemlélni, amire a pályázatok értékelésekor módja is lesz a testületnek. A különböző hasznosítási formákkal járó eltérő járulékos költségek és beruházási igény miatt nehéz volna előre kikötni egy minimális összeget, de az összes szempont figyelembevételével az önkormányzat dönthet a kérdésben, amely testületi ülésen önálló napirendi pont tárgya lesz.