Az igen változékony, szélsőségektől sem mentes tavaszi időjárás, hol nyári hőség, hol a télutót idéző hűvös idő, és a hozzájuk társuló súlyos aszály próbára tette a növénykultúrákat, mígnem a múlt heti hidegek országszerte okoztak fagykárokat a mezőgazdaságban. Volt, ahol súlyos károkról beszélhetünk, a mi vidékünkön szerencsére jellemzően csak kisebb mértékű veszteségek keletkeztek, az is csak egyes területeken. Hajós vidéke megúszta a mostani fagyot, Kiskőrös egyes területein már itt-ott megcsípte a szőlőt a fagy, ahogyan Izsák, Fülöpszállás, Soltszentimre vidékén is elvitte a termés egy részét, de szerencsére ne végzett olyan pusztítást, mint a csonthéjasokban és almásokban a március eleji hidegek – tudtuk meg néhány környékbeli hegyközség elöljárójánál érdeklődve.
Eddig rendkívül hektikusan alakult az idei időjárásunk: a télről már azt hittük elmarad, erre márciusban csak beköszöntött, ha pár napra is,súlyos károkat okozva a kajszi és őszibarack ültetvényekben, szilvásokban és az almásokban is. A szőlősökben is történtek rügyelfagyások abban a pár napban, de ez nem volt olyan mértékű, ami a termést veszélybe sodorta volna.
Aztán jött a meteorológiai hullámvasút: április első felében itt-ott –9 fok körüli napi minimumokkal váltakozó nyárias melegek, majd az utóbbi időszakban ilyenkor szokatlanul hűvös idők váltogatták egymást – sajnos csapadék nélkül, a múlt héten pedig visszatértek a hajnali fagyok is. Néhány ültetvény fagyveszélyesebb zugaiban csúnyán előszüretelt a fagy, máshol kisebb fagykárok keletkeztek, sok helyen egyáltalán nem jelentkezett a szőlőültetvényekben.
Több hegyközségi elöljárót is megkérdeztünk arról, hogy a hozzájuk tartozó területeken milyen károk keletkeztek a múlt heti fagyok nyomán.
Szőlőskerti körkép
A Kiskunsági Nemzeti Park homokbuckás területei közelében fekvő szőlőkben készült fotóinkon is látható, hogy a fagy – bár nem a teljes felületen, és nem az egész tőkéket érintően, de csak meg-megcsipkedte a fagy a zöld hajtásokat, amelyek ennek következtében fonnyadni, barnulni kezdtek.
Bránya György, Soltszentimrei Hegyközség, valamint Páhi hegyközségének hegybírója értesülései szerint Páhi és Tabdi ültetvényeiben nem keletkeztek említésre érdemes fagykárok a későtavaszi fagyok során, de a Kiskőrösi termőterületeken fekvő ültetvények közt már lehet találni kárt szenvedett szőlőskerteket, jellemzően Kecel és Kiskőrös között.
Kiskőrösi hegyközség választmányi tagja, a területet jól ismerő Takács László ezt megerősítette, ugyanakkor hozzátette, hogy a kár nem jelentős, 5%-ot biztosan nem éri el. Takács László hozzátette, hogy a koratavasszal történt fagyok, amelyek a gyümölcsösökben súlyos, egyes fajtáknál 100%-os kárt okoztak idén, szerencsére szintén nem károsították számottevő mértékben a területükhöz tartozó szőlőültetvényeket. Igaz, egyes fajtáknál okoztak rügyelhalást a kora tavaszi fagyok, vagy máshol a hajtások ugyan megindultak, de a fürtkezdemények még a rügyben elfagytak, de összességében ezek a károk nem voltak jelentősek.
A TAVASZI SZEMLÉK SORÁN TAPASZTALTAK SZERINT AZ ÜLTETVÉNYEK JÓ ÁLLAPOTBAN VÉSZELTÉK ÁT A TELET, MAJD A VISZONTAGSÁGOS TAVASZT IS, A FÜRTSZÁM IS MEGFELELŐ, ÍGY VÁRHATÓAN A SZOMSZÉDOS BORVÁROSBAN IS LESZ MIT SZÜRETELNI.
Kornóczi János, a keceli hegyközség elnöke is arról számolt be, hogy a múlt heti hidegek jellemzően nem károsították a keceli szőlőket. Értesülései szerint a szintén a Kiskunsági Borvidékhez tartozó Szigetcsépen jelentős károkat okozott, azonban ezen a vidéken legföljebb elszórtan, kisebb károkat okozhatott.
UGYAN A KORA TAVASZI FAGYOK MÁR OKOZTAK NÉMI GONDOT, ÁM SZERENCSÉRE ANNAK MÉRTÉKE IS KICSI VOLT. OLYAN ÜLTETVÉNYRŐL PEDIG, AHOL IDÉN A FAGY MIATT NE LEHETNE IDÉN SZÜRETELNI, EGYÁLTALÁN NEM ÉRKEZETT BEJELENTÉS KECEL SZŐLŐSGAZDÁI RÉSZÉRŐL.
Hajóson megfürödhet borban Szent Orbán
Hajós szőlőültetvényei magasabb fekvésükből adódóan nagyobb védettséget élveznek a fagyokkal szemben, így az eddigiek után nem meglepő, hogy az ottani szőlősgazdák körében tájékozódva úgy értesültünk, hogy
A MÚLT HETI FAGYOK A HAJÓSI TERMŐTERÜLETET NEM ÉRINTETTÉK, ÍGY A HAJÓSI SZŐLŐHEGYEN TERMELŐ BORÁSZOK IDÉN IS JÓ SZÍVVEL LOCSOLHATJÁK MEG SZENT ORBÁN PINCEFALUBELI SZOBRÁT.
Amint azonban fotóinkon látható, Bács-Kiskun megyében mégis volt, ahol kisebb nagyobb károkat okozott a múlt heti fagy.Elég szomorú látvány az összepöndörödött, száraz levelek, megbarnult, megfeketedett fürtkezdemények látványa – szerencsére nem ez a jellemző. A képek május 16-án Fülöpszállás-Balázspuszta ültetvényein készültek.
A FAGYKÁRT SZENVEDETT GAZDÁK A KÁRENYHÍTÉS ÉRDEKÉBEN BEJELENTHETIK A KÁRESEMÉNYT FALUGAZDÁSZUKNÁL. A KÁRTÉRÍTÉSI IGÉNYBEJELENTÉST A KÁRESEMÉNYT KÖVETŐ 15 NAPON BELÜL KELL MEGTENNIÜK.