Az Alföld megszokott utcaképe fájának, a meggynek mindössze 5-7 hét a szedési ideje, így az ágakról már csak pár napig szakíthatunk kedvenc gyümölcsünkből. Rég elmúlt már a háztartások többségében egykor dömpingszerűen zajló befőzési szezon, amikor az üvegekbe maggal, mag nélkül, vagy dzsem formájába került a mutatós gyümölcs. Mostanában többnyire a fagyasztóládából vesszük elő, ha az idén télen egyáltalán lesz mit, mert különösen a szép üvegmeggy ára még a szezon közepén is bőven meghaladta a félezer forintot.
Akiknek több fájuk, ültetvényük van, azok közül többen még „felesben” sem mindig tudták kiadni a szedést. Egyszerűen nincs ember, aki létrára állna a kilónként 80-100 forintos, kis híján az önköltséget elérő szedési árért.
A tavalyi bő termést idén a közepesnél gyengébb meggytermés követte, a szépen sötétlő, nagy szemű Érdi bőtermőt egykettőre elkapkodták a vevők. A Debreceni, a Kántor Jánosi, a „cigánymeggy” fajták kicsit savanyúbbak, kicsit apróbbak, de 400 forint alatt még ezekből sem lehetett vásárolni, mert a csokoládé gyárak, a kézműves csokoládé gyártók, az üdítő és sörgyárak direkt ezt keresik.
Piaci árusoktól tudom: idén alig volt kukacos meggy, a korai meggyek között egyáltalán nem találtak ilyet. Leginkább a májusi komoly fagy, a jégeső okolható azért, hogy a fák virágzáskor bíztató előjelei negatívba fordultak, egy átlagos évhez képest legalább 30-40 százalékos a terméskiesés
A szomszédos városban, Kecelen június 9-10-én megtartott hagyományos Meggyfesztivál termékbemutatóján részt vevő gazdák is arról panaszkodtak: át kellett térniük a gépi szedésre, mert szinte lehetetlen munkaerőt találni, hogy az étkezési, ennél fogva jóval értékesebb meggyet betakarítsák. A lé meggy ára pedig annak ellenére alacsony maradt, hogy a jelentősebb mértékű terméskiesésnek erősíteni kellett volna a keresletet, ezen keresztül a frisspiaci meggy árát.
A lé meggy ára kilónként jelenleg is 200-240 forint között mozog, és már nem is várható, hogy az ár felfelé emelkedne.
Mint megtudtuk, a géppel lerázott meggyet konténerben vagy rekeszekben szállítják a gyakran távolabbi megyékben vagy külföldön lévő feldolgozókhoz.