Tavaly júliusi látogatásunk óta jelentősen előrehaladt az országban öt kiválasztott településen, köztük Bátyán uniós és belügyminisztériumi forrásból, valamint települési önerőből megvalósuló úgynevezett LIFE-MICACC mintaprojekt, amellyel az eltérő adottságokkal rendelkező települések vízmegtartó megoldásait tesztelik. A megvalósítás után a tapasztalatoknak, köztük a bátyai projektnek az összegzése kerül a Kormány elé. A 3 hektáros területet érintő beruházás a Bátyán csak gödröknek nevezett részen valósul meg. Ebből az egyhektáros vízfelületű befogadó- tó elkészült, jelenleg a község belterületén keletkező csapadékvíz egyik bevezető csatornáját ássák a munkagépek.
A beruházásról szólva a településfejlesztő végzettségű Fekete Csaba polgármester arról számolt be: az országosan összesen 800 milliós forrásból Bátya eredetileg 64 millió forintot nyert a prototípus projekt megvalósítására, a megszerzett tapasztalatok átadására, a klímavédelem népszerűsítésére.
Ám az időközben bekövetkezett építőipari áremelkedésekre figyelemmel ezt az összeget, a Belügyminisztérium mellett immár az Információs és Technológiai Minisztérium projektbe való bevonásával, további 19 millió forinttal kiegészítették. A rendelkezésre álló forrás ennek megfelelően 60 százalékban uniós, 30 százalékban minisztériumi, 10 százalékban települési önerő
A polgármester hangsúlyozta, a fizikai megvalósítás múlt év késő ősszel kezdődött, nagyobb részt a téli hónapok alatt is folytatódott, és ősszel fejeződik be. A projekt adminisztratív lezárásának határideje 2021.
Fekete Csaba szólt arról is, hogy az 1-2 méter vízmélységű, most kialakított egyhektáros vízfelületű befogadó - tó a vizes élőhelyek megtartását segíti. A tározó sekély és mély részén a már meglévő növény- és állatvilágnak teremtik meg az optimális feltételeket.
Mint elhangzott, a települési csapadékvíz-árkokban összegyűlt víz mesterséges szűrése érdekében a befolyóknál a nádat megőrzik. A mederkotráskor keletkező földet, iszapot nem szállították el, hanem abból egy töltést építettek, amely a projekt lezárása után rekreációs célokat szolgál majd.
A területen a helyi lakosok, a partnertelepülések, a minisztériumok képviselőivel közösen nemrégiben ültettek ki 600 facsemetét, de a füvesítés után kulturált pihenő park, kiülők, főzőhelyek már az idén nyáron szolgálhatják majd a kikapcsolódásra vágyó helyi lakosokat.
Kérdésre válaszolva a polgármester kifejtette: Szabó Zsófia környezetmérnök személyében egy főállású klímaadaptációs referenst is foglalkoztatnak. Egyebek mellett az ő feladata lesz, hogy a tapasztalatokat összegezze és azokat a minisztériumnak, partnertelepüléseknek megküldje, hogy a jövőben induló uniós és hazai hasonló projektek megvalósításánál, az erről szóló döntéseknél hasznosítani tudják azokat. Természetesen helyszíni konzultációkkal is segítik a más településeken induló projektek megvalósítását.
Fekete Csaba a mintaprojekt indításának szükségességét azzal magyarázta, hogy hazánkat az éghajlatváltozás várhatóan a globális átlagnál súlyosabban érintheti.
Az átlaghőmérséklet 3-5 Celsius fokkal is emelkedhet, ráadásul a csapadékmennyiség csökkenésének és szélsőségesebb eloszlásának további romlása várató.
Az alapvető problémát egyfelől az aszály, másfelől az extrém mennyiségben jelentkező csapadék jelenti. A két szélsőséget kell egymáshoz közelíteni.
Az egész folyamatban a vízre kell vigyázni, hiszen mindez a mikroklímát befolyásolja – mondta a polgármester.
Hozzátette, míg Bátyán éves átlagban 550 milliméter csapadék esik, addig a kipárolgás mennyisége 850 milliméter.
Ennek tükrében fontos, hogy a rendelkezésre álló összeg csak egy részét költik a fizikai megvalósításra. Más települések mellett például Kalocsán is ebből a forrásból segítik a hasonló beruházás megtervezését, valamint szerte az országban szemléletformáló előadásokat tartanak.
Szabó Zsófia környezetmérnök, a projekt klímaadaptációs referense arról számolt be: a mintaprojekt arra is lehetőséget teremtett, hogy hazai és külföldi tanulmányutakon vegyen részt. Ennek keretében járt Csehországban, Lengyelországban, Angliában, Dániában, legutóbb a Krétán rendezett agrárkonferencián.
Az ott szerzett tapasztalatok alapján bizton állíthatja, hogy a bátyai mintaprojekt összhangban áll a nemzetközi fejlesztési, környezetvédelmi trendekkel, a beruházás kapcsán szerzett tapasztalatok nagyban segíthetik a 2021-től induló új uniós pályázatok megvalósítását.