Közép-Európa legnagyobb volt paprikamalmaként árulják a bátyai Duna utcában 1891-ben épült, romjaiban is figyelemre méltó ipartörténeti emléket. A malom furcsa módon nem áll műemlékvédelmi oltalom alatt. Korábban sem lehetett védett agrár-ipari épület, mert a szakminisztérium által működtetett műemlékem.hu oldal adatbázisa szerint az önkormányzat sem nyilvánította helyi védettségűvé. Erre utal az is, hogy a Bátyán Merkler malomként ismert volt paprikaőrlő egykori cserépfedését szürke palára cserélték és egyéb kisebb változtatásokat is végeztek rajta. A 330 négyzetméter alapterületű épülethez 3230 négyzetméter földterület is tartozik, így teljes vételárként 35 millió forintot szeretne kapni az eladó. A telek a község belterületén fekszik, ezért a termőföldszerzés bonyolult szabályai valószínűleg annak ellenére nem nehezítik az adásvételt, hogy annak egy része mezőgazdasági művelés alá is vonható.
A hirdetésben az valószínűsítik, hogy a jelenleg tervezési stádiumban lévő Paks-Kalocsa Duna-híd közelsége miatt akár már két év múlva értékesebb lehet az ingatlan.
Ott jártunkkor az alaptól a falakig téglából épült, homlokzatán a paraszt barokk nyomait magán viselő volt malom melletti, a Duna felől szomszédos telken álló épületet bontották.
Zsebics Ilona portálunk kérdésére azt a tájékoztatást adta: nála már érdeklődtek az ingatlan felől, de egyelőre nem ismert előtte, az ipari emléknek tekinthető, a kor építészeti stílusát hűen őrző épületnek pontosan milyen a jogi státusza. Az ünnepek után mindenképpen utánanéznek, áll-e az épület bármilyen oltalom alatt.
A polgármester szerint, ha nem téved, a volt malmot és a hozzá tartozó telket egy fővárosban élő vállalkozó azzal a céllal vásárolta meg a korábbi bátyai tulajdonostól, hogy ott majd tésztaüzemet létesít. Ez az elképzelés nem vált valóra.
A bátyaiak ha máshonnan nem, nagyapáik, ükapáik elmondásából jól ismerik az egykori Merkler malmot, ami az 1900-es évek elejétől hosszú évtizedeken át szolgálta a helyi és a környékbeli paprikatermesztőket. A folyamai szállítás hőskorában a Duna közelsége jól jött a malom tulajdonosának, aki akkoriban messze környéken az egyik legtehetősebb embernek számított.
Aki nyitott szemmel jár Bátyán, az látja, hogy az egykor a paprikatermesztésben Kalocsát is megelőző (ez újra így van) faluban éppen a malom építésének, működésének évtizedeiben emelték azokat a máig szép polgárházakat, amelyek a paprika termesztéséből és forgalmazásából származó szép jövedelemre utalnak.
A nem szakmabeliek közül kevesen tudják, hogy egyes épített, vagy természeti elemek védetté nyilvánítása nem csak megyei vagy országos hatásköri hatóságok kiváltsága. Megfelelő procedúra lefolytatása után az önkormányzatoknak joguk van arra, hogy az illetékességi területükön lévő épületeket, vagy az ott található természetei elemeket (jellegzetes dombokat, patakokat, akár egyes fákat) helyi védettség alá helyezzenek, vagy a már helyi védettséget megszűntessék. Fontos tudnivaló, hogy az ilyen védettséget élvező építmények esetében sem kizárt, hogy azon engedéllyel felújítási vagy átalakítási munkálatokat végezzenek.
A volt Merkler malom tulajdonosa egyébként nem hagyta sorsára az építményt. Ezt az is bizonyítja, hogy új csatorna, villámhárító van az épületen, és ugyan nincs használatban, annak környezete sem elhanyagolt. Nem is baj, mert az ilyen épületek iránt érdeklődők ha személyesen nem is, az orszagalmbum.hu-n bármikor megtekinthetik Bátya egyik volt nevezetességét.