A húsvéti ünnepkörhöz számos népszokás kapcsolódik. A megyei szokásokat számba véve - ezúttal az ünnep után - a bátyai nagyheti szertartások menetét és szokásait mutatjuk be.
1. „Nagyszerdán” kezdődtek a szertartások, elsőként litániákon vettek részt, ahol a gyermekek a pap intésére dobogni kezdtek lábaikkal, ezt nevezték „Pilátusozásnak”, Pilátus taposásnak.
2. A litánián az oltáron 7 db gyertya égett, 6 db sárga, 1 db fehér, az utóbbi szimbolizálta Jézust. A pap imádkozott minden gyertya előtt, majd eloltotta azokat. Amikor a fehér gyertyához ért, az oltárra dobta az imakönyvet, ezzel jelt adott a gyerekeknek a „Pilátus taposásra.”
3. Nagycsütörtökön 10 órakor misét tartottak. A mise közepén minden olyan eszközt megszólaltattak, ami hangot tudott generálni, megszólalt az orgona, a csengők és a harang is. Ezt hívták Glóriának. Innentől kezdve elnémult minden, egészen Nagyszombat délig. Kereplők adták a jelzőhangot a szentmise kezdetéhez. A templomban az éneklés orgonakíséret nélkül zajlott.
A nagycsütörtöki szertartás „glóriája” idején minden házban volt otthon valaki, és seprűvel kellett a ház minden sarkában egyfajta tisztító jelzéssel kihajtani a rágcsálókat, bogarakat.
4. A miséről hazaérkezve elkészítették az ebédet, amely szimplán "loksa" volt. A loksa vízből és lisztből készült, amelyet összegyúrva – némi sózás után – vékonyra nyújtottak. Egy részét főzést követően mákkal vagy túróval fogyasztottak, a másik felét ropogósra sütötték, amelyet második fogásként fogyasztottak.
5. Nagypénteken reggel mindenki a folyóvízhez ment mosakodni. Ekkor a lovakat is megmosták, a vízben való "merítkezés", a megtisztulás folyamatát szimbolizálta. A betegségek elkerülés érdekében ez egy kiemelten fontos szokás volt.
6. Nagypénteken, a reggeli szentmise után – 9 óra körül – összejöttek és nekiláttak a tojások előkészítésének. Megfőzték őket, majd közösen festették meg őket. Ezt a folyamatot nevezték „piros hímes tojás készítésnek”.
7. A tojásokat lányaiknak készítették, akik azokat Húsvét második napján eljuttatták a fiúknak, minden lány 5-6 fiúnak küldött tojást. A fiúk pedig majd szeptember 8-án, a búcsú napján mézes szívet küldtek viszonzásul.
(Fehér Zoltán adattári gyűjtéseinek feldolgozása nyomán)
Forrás: bacskiskun.hu