Máig emlékezetes a bátyai és a fajszi határban tavaly nyáron pusztító jégeső, de egyelőre senki nem tudja, a már nyilvánvaló klímaváltozás következtében kialakuló szélsőséges időjárás, benne a jég, a Duna- menti települések közül miért éppen Bátyán okozza a legnagyobb kárt a mezőgazdaságban. Nem volt ez másként május 4-én, szombaton délután sem, Bátya és Kalocsa között, ezúttal a városhoz közelebbi területeken a jég kárt okozott a gyümölcsösökben, ezzel egy időben a szántóföldi növények is megsínylették a csak rövid ideig tartó, esővel érkezett jeget. Öregcsertő is kapott az „égi áldásból”, de Kecel, Kiskőrös, Soltvadkert és térsége szenvedte el a legnagyobb veszteségeket. A károk felmérése jelenleg is tart.
Fekete Csaba, bátyai alpolgármester arról tájékoztatta portálunkat, hogy május 4-én, szombaton a délutáni órákban a jég szerencsére sok vízzel érkezett. A jeges eső a község határának Kalocsa felöli részén lévő gyümölcsösökben, szántóföldi növényekben okozott kárt. A Bátya - Alsószállásra kihelyezett jégkárelhárító folyamatosan működött, talán ennek köszönhető, hogy csak viszonylag rövid ideig, apró szemű jég esett.
Kis-Vén László, Öregcsertő polgármestere szerint a község is kapott a Kecel irányából érkező jégesőből, de mire föléjük értek a viharfelhők, az azokból sok csapadékkal hulló jég csak itt- ott okozott kárt, elsősorban a gyümölcsösökben.
Nagy László, keceli gazdálkodó arról számolt be, hogy a kritikus napon egy zivatarlánc „cövekelt le” egy időre Kecelen, majd miután a sok jéggel érkező esőfelhők Soltvadkert, Kiskőrös irányába távoztak, a pusztítás ott folytatódott. Kecelen a jég a becslések szerint több tíz hektár szőlőben okozott kárt, de ameggy, cseresznye, alma és a szőlő egy részét is tönkretette a kíméletlen időjárás.
A helyzet Soltvadkerten, Kiskőrösön és Tázláron a legrosszabb, ezen települések határában a cseresznye nagyságú, de itt foltokban kárt okozó jégeső több helyen a termés 60-70 százalékát elverte. Szinte megmagyarázhatatlan, hogy a foltokban kárt okozó jég egyes ültetvényeket szinte teljesen tönkretett, míg több, akár fél hektáros „folt” megúszta a jégesőt.
A megkérdezett gazdák arra számítanak, hogy a korábbi évekhez hasonlóan az idei mezőgazdasági szezonban is rapszodikus lesz az időjárás, és jéggel sem május 4-én találkoztak utoljára.