Augusztus 24-én ünnepelni gyűlt a bátyaiak egy kis közössége a faluban „Fehér keresztként” emlegetett egykori imahelynél, amelynek állagmegőrzéséről hosszú évtizedek óta a helyiek gondoskodnak. A hagyomány nem szakadt meg, sőt!
Az idén 250 éves, megújult, megszépült építmény átadását és felszentelését egy verőfényes délelőtti órán tartották, és a megjelentek soraiban többen is akadtak, akik nem csak arra emlékeztek, amikor a kereszt felújítását 1992-ben Kapeller Károly szervezte meg és hasonló keretek között ünnepelhettek, de arra is, hogy a szakrális építmény egykoron olyan jelentős épület volt Bátyán, hogy annak tere is őrizte a nevét.
Mint a szentelést megelőzően elhangzott, „Bátya legrégebbi szakrális építményét 1769-ben készítették a falu lakói. Akkoriban szinte kizárólag rácul beszéltek, ezért az első neve Bjeli Krízs volt. Később Fehér körösztnek, napjainkban pedig Fehér keresztnek nevezik.
Eredetileg, feltehetően imahelynek szánták, hiszen építésének idején nem volt temploma Bátyának. A régi templom a török dúlás idején leégett, a jelenlegi, Kisboldog asszony templom 1780-ban lett kész. A hívek nagyon szerethették régi templomukat, mert úgy próbálták átmenteni, hogy tégláiból építették ezt az emlékhelyet.”
A megújulás folyamatát felidéző beszédben arra is kitértek, hogy az építés mellett a mindenkori felújítást is a kereszt környezetének lakói végezték. A 250 éves jubileumra történő felújítás gondolata Vida Istvánban merült fel, aki szomszédságával összefogva gyűjtötte össze a szükséges anyagköltségre-valót, a kivitelezést pedig maga kezdte áprilisban. Látva lelkesedését és önfeláldozó munkáját, sokan járultak hozzá anyagilag is, hogy erőfeszítései célba érjenek a köz javára.
Vida István ugyanis vallja, hogy sem a kereszt megszépült fala, sem az ablakmélyedéseiben lévő, immáron porcelánra égetett Mária képek és a tájékoztató írások nem a megújulást segítőknek, hanem egész Bátyának készültek, büszkén hirdetve „az Úr dicsőségét”, mondja.
Az egykori imahely patrónusát ezután Anisity Ferenc, a bátyai Horvát Nemzetiségi Önkormányzat elnöke köszöntötte és ajándékozta meg, majd Szarvas Lajosné énekelte el a „Boldog asszony anyánk” kezdetű Mária-éneket, majd Halász Zsolt plébános szentelte fel a megújult Fehér keresztet.