Itt találod az összes cikket a „hímzés” témában!
A huszadik század első harmadától, a színes fonalak elterjedésével szinte egy időben kezdett színessé válni a kalocsai hímzés, amelynek megőrzésére írtak ki pályázatot.
A felvonuló By Me Spicy kollekció hímzéseit azok a kalocsai asszonyok készítik, akik a koronavírus-járvány miatt ezúttal sajnos a virtuális térben megrendezendő fesztivál résztvevői lesznek.
A híres hímző és pingáló Vera nénire életútjának, munkásságának bemutatásával emlékezünk.
A Hungarikum Bizottság indokolása szerint a kalocsai hungarikumok olyan megkülönböztetésre, kiemelésre méltó értékek, amelyek a magyarságra jellemző tulajdonságaikkal, egyediségükkel, különlegességükkel és minőségükkel a magyarság csúcsteljesítményei. Ettől szebben csengő összegzés aligha kell egy kalocsainak!
A múlt hétvégén tartott háromnapos rendezvénysorozat fináléját jelentette a vasárnap délután a népzenei találkozó, környékbeli hagyományőrző együttesek részvételével, aminek szépen megágyazott Csík János és a Mezzo koncertje. A népművészet már a programnak helyet adó Érsekkert bejáratánál fogadta az érkezőket.
Nyolcvan évet élt, ám fiatalossága miatt senki sem gondolt a korára – a kalocsai hagyományőrző közösség megdöbbenéssel fogadta halálhírét. A népművészeti motívumkincsünk, hagyományaink továbbvitele mellett azok új formában való megjelenítésében, modernizálásában is aktív szerepet vállalt.
A Vállalkozók Országos Szövetsége Bács-Kiskun Megyei Szervezete által alapított Prima díj kiosztó gálán magyar képzőművészet kategóriában Daróczi Csaba soltvadkerti természetfotós, magyar népművészet kategóriában különdíjasként a Kalocsa-homokmégyi Romsicsné Szarka Vera hímző, pingáló asszony vett át Prima díjat és a vele járó egymillió, illetve ötszázezer forint pénzjutalmat.
Romsicsné Szarka Vera neve nem csak Homokmégyen hangzik ismerősen. Az író, pingáló tehetségéről híres népművészt idén Bács-Kiskun Príma díjra jelölték.
„Új útra kelt értékeink” címmel mutatták be hungarikumjainkat Amerikában. A körút alkalmával egy divatbemutatót is szerveztek, melynek keretében autentikus kalocsai és matyó kézi hímzéssel díszített ruhákkal ismerkedhetett meg a közönség.
Videók, rajzos mellékletek, illusztrációk, szakszerű és hiteles leírások segítségével lesz megismerhető a kalocsai hímzés és pingálás kincsestára, a motívumok mellett a technikai megvalósítást, anyaghasználatot is bemutatva. Az anyag pályázati pénzből készült, az ismeretek elsajátítását alkotóház segíti majd.