Itt találod az összes cikket a „szüreti felvonulás” témában!
A délután fél ötkor zeneszóval, énekszóval induló menetben a helyiek mellett ezúttal a vendégségbe érkezett Dunaszentbenedeki Hagyományőrző Néptáncegyüttes tagjai is ott voltak.
A látványos lovas, hintós, lovas kocsis és táncos felvonulás résztvevői között ott voltak a legmagasabb, 5 patkós minősítést kiérdemelt Dunatataj Bakodpusztai Idegenforgalmi Centrum csikósai és a Duna menti települések lovassport iránt elkötelezett tagjai.
Öröm volt látni, hogy a szüreti mulatságon a népviseletbe öltöztetett kisebb-nagyobb gyerekek érezték magukat a legjobban.
Uszódon több mint tíz éve kezdték újjáéleszteni a terményáldás és szüreti felvonulás hagyományát, amelyre ezúttal is Kalocsától Dunapatajig több településről érkeztek lovasok, fogathajtók és kocsisok.
A felvonulás színes, fiatalos forgataga igazolta: a mintegy 900 lelket számláló faluban a lakosság átlag életkora 44 év, a fiatalok már óvodás kortól belekóstolhatnak a szüreti felvonulás örömébe.
Egy kis ízelítőt kaptunk abból, milyen is az, amikor a falu apraja nagyja önfeledten ünnepel, mulat és táncol.
A táncosok és lovasok egyes megállóhelyeken előadott produkciója egyfajta ajándék volt a városlakóknak, amit a polgármester az ő nevükben is köszönettel fogadott.
A folklórgyöngyszemek látványos menetét gyönyörű lovas hölgyek kísérték, miközben a lovas kocsin szállított zenekar a közel kilométer hosszúságú menetet hangos muzsikaszóval vezette.
Muzsikaszótól lesz hangos a város, amikor néptáncosaink színes forgataga a város hét pontján tart majd bemutatókat a Kalocsai Szüreti Felvonulás keretében. A helyszínek közt nyolc lovas kocsi szállítja majd a hagyományőrzőket, akik között talán már határon túliakat is láthatunk majd. Mutatjuk az időpontot és a helyszíneket!
Tóth János kisbíró dobszó mellett, rímekbe szedve hirdette ki a falu elmúlt egy évi eseményeit, majd ifj. Kovács Miklós bíró a szüleitől kikérte Rigó Dorottya bírónét.
A látványos menetet három gyönyörű lovas hölgy vezette fel, akiket a sor elején, a szépen feldíszített hintón Vincze Angéla bíróné és Pécsi Patrik bíró sűrű integetés közepette követett.
Feltétlen említést érdemel a ceremóniamester szerepét is betöltő kisbíró, aki remek rímekbe szedve, humorral átszőve foglalta össze a község egy éves történéseit.
Lovaskocsikkal, csikós legények kíséretében járta körbe a várost a szüreti felvonulók népviseletbe öltözött színes forgataga, hogy a számos állomáson tánccal is szórakoztassák az érdeklődőket. A régebben a Paprika Napokhoz kötődő hagyományt több év kihagyás után hat éve keltették életre.
A bíró, a bíróné és a kisbíró kíséretét idén is népviseletbe öltözött táncosok színes forgataga kísérte végig a falun.
Kerek évfordulót ünnepel a Piros Rózsa Táncegyüttes és a Bokréta Népművészeti Egyesület is – a táncosok a 40, illetve 30 éves múlthoz méltóan bizonyára beleadnak majd apait-anyait! Mutatjuk az állomáshelyeket és a tervezett menetrendet!
Megmozdult Uszód hagyománytisztelő közösségének apraja-nagyja a vasárnap tartott szüreti felvonulás alkalmából. A helybéli táncosokat több településről érkezett lovas kocsisok utaztatták a felvonulás állomáshelyei között. A rendezvénytéren mindkét itt tevékeny egyház papja megáldotta az idei terményeket, a táncosok pedig egyebek mellett gubbantóst is táncoltak, és Kalocsáról is énekeltek, hiszen nincs messze…
A legszebb az benne, hogy nem a települések választott testületi állnak az együttműködés mögött, hanem a falvak hagyományőrző népe állt az ordasiak mellé, hogy méltóképp ünnepeljék a szőlő betakarításának időszakát.
A jó szüreti hangulat érdekében a régi – új idők főszereplői, a bíró és bíróné, illetve a családjuk, az önkormányzat is nagyon kitett magáért.