A társadalom átfertőzöttségét, a járvány kiterjedtségét és területi megoszlását is kimutatja majd a várakozások szerint jelenleg zajló, reprezentatív mintán, csaknem 500 településen élő közel 18 ezer fő bevonásával, négy egyetem – a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, valamint a Debreceni Egyetem – közreműködésével, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szervezésében elvégzendő kutatás. A kalocsai mintavételezés május 8-án, pénteken történt meg, összevetésben kedvezőnek mondható tapasztalatokkal.
Az Öko-Pont Heller-sarki épületében, a Zöld Pontban kialakított mintavételezési központban talpig védőfelszerelésben várták a kiválasztott alanyokat, akiket már korábban értesítettek a mintába való bekerülésükről, és kérték őket az adott időpontokban és helyszíneken való megjelenésre.
A szűrőprogram keretében egy kérdőív segítségével is felmérték az alanyok kockázati tényezőit, majd a helyszíni mintavételezést követő laboratóriumi vizsgálattal igazolják, hogy jelenleg fertőzött-e, illetve korábban átesett-e a fertőzésen az illető mintaadó.
A kutatás célja, hogy pontos képet adjon a járvány terjedéséről, a fertőzöttek valós számáról, valamint ezáltal a társadalom új koronavírussal való átfertőzöttségéről, az esetleges gócpontokról. Az így nyert adatokat a járvány elleni további védekezéshez kaphat fontos információt az egészségügyi vezetőség.
A kéthetes munka május 1-jén elindult, az eredményeket a hónap második felére várhatjuk.
Kalocsa szerény részvétellel is kiemelkedik a gyenge mezőnyből
Kalocsán 18 fő jelent meg az idézett 32 fő közül. Két további személy jelezte, hogy bár Kalocsán van a bejelentett állandó lakcímük, valójában életmódszerűen máshol élnek – mindketten Budapesten dolgoznak –, és azt ígérték, hogy a tartózkodási helyük szerint illetékes mintavételezési központban jelentkezni fognak, és ott fognak részt venni a szűrésen.
Ezzel
A KALOCSAI IDÉZETTEK KÖZEL KÉTHARMADA VETT RÉSZT AZ ORSZÁGOS SZŰRŐPROGRAMON.
Ez ugyan nem tűnik túl soknak, de kifejezetten jó aránynak mondható a többi mintavételezési központban az eddig eltelt egy hétben tapasztaltak szerint – tudtuk meg dr. Gárdián Gabriellától, a Szegedi Tudományegyetem városunkban pénteken tevékenykedett mintavételező különítményének vezető orvosától.
Az általa elmondottak szerint– legalábbis a vezetésével működő munkacsoport által fölkeresett szűrőközpontokban –
RENDKÍVÜL ALACSONY A RÉSZVÉTELI HAJLANDÓSÁG, EZÉRT KALOCSA NÉPÉNEK VISZONYLAGOS FEGYELMEZETTSÉGE KIFEJEZETTEN KELLEMES MEGLEPETÉST OKOZOTT AZ ORVOSNŐ ÉS CSAPATA SZÁMÁRA.
Ám azt sem hallgatta el, hogy a meg nem jelentek között – kirívó példaképpen –volt, aki durván elutasító stílusban reagált, amikor a rendelkezésére álló telefonszámokon megpróbálta motiválni a részvételre – emiatt ezúton városunk és az illető nevében is mi kérünk elnézést!
Ezzel együtt is
NAGYON ELÉGEDETT VOLT A DOKTORNŐ A KALOCSAI KIVÁLASZTOTTAK RÉSZVÉTEI HAJLANDÓSÁGÁVAL, AMIÉRT EZÚTON AZ ÁLTALA VEZETETT MUNKACSOPORT NEVÉBEN IS KÖSZÖNETET MONDOTT MINDEN RÉSZTVEVŐNEK.
Gárdián Gabriella hangsúlyozta ugyanakkor, hogy minden, amit elmond, kizárólag az ő munkacsoportja által végzett mintavételezések helyszíneire vonatkozik. A többi szűrőközpontban, illetve a kutatás egészének átlagában lehetett más a részvételi hajlandóság, a többi szűrőközpont adatairól ugyanis nincs információja.
Pótszűrés várható
Kérdésünkre, hogy az alacsony részvétel miatt hogyan tudják majd garantálni a mintavétel reprezentativitását – vagyis azt, hogy a statisztikai kimutatáshoz kellő számú, nemek, korosztályok és lakóhely szerint megfelelő arányú donortól származó minta álljon rendelkezésre –, a mintavételező csoport vezetője elmondta, hogy noha ez nem az ő illetékességi köre, de úgy véli,
BIZTOSAN PÓTSZŰRÉSRE LESZ SZÜKSÉG, AMELYET A DOKTORNŐ VÁRAKOZÁSA SZERINT EGY HÓNAPON BELÜL MEGKEZDHETNEK.
Arról azonban, hogy a hiányzó mintákat azon a településeken vételezik-e majd, ahonnan elmaradtak a mintaadók, vagy máshol, nem tudott érdemben válaszolni, mondván, hogy a minta kijelölése, akárcsak az elsődleges szűrés során, a KSH feladata.
Arra a kérdésünkre, hogy a nagyobb részvétel érdekében vajon miért nem tették kötelezővé a megjelenést, Gárdián Gabriella széttárt karral jelezte, hogy jogi kérdésekben nem kíván nyilatkozni.
Reprezentatív mintán végzik a kutatást
A minta kijelölése a KSH adatbázisai felhasználásával, a véletlenszerűség elvének és a mintavételezésre vonatkozó egyéb statisztikai, módszertani szabályokmegtartásával történt, történik, hogy amennyire csak lehet, alkalmas legyen a magyar társadalom egészének leképezésére.
Így a kutatás módszertanának, mintakijelölési algoritmusának függvényében
LEHETSÉGES, HOGY KALOCSÁRÓL ÚJABB POTENCIÁLIS RÉSZTVEVŐKET VÁLASZTANAK MAJD KI, DE AZ IS LEHET, HOGY VÁROSUNK KIMARAD MAJD A PÓTSZŰRÉS MINTAVÉTELEZÉSÉBŐL.
Borítóképünk illusztráció!
Forrás: Kovács Attila / Semmelweis Egyetem