A Dunán, benne az Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság területét, tehát Kalocsát és a többi Duna menti települést is, valamint a Tiszán, összesen 2170 hektárnyi vízfelületen folytatódik a május 9-én kezdődő héten elindított országos szúnyogirtás - tájékoztatott a program végrehajtásáért felelős Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
A következő napokban a Duna mentén a Szigetközben, Komárom környékén, Budapesten, a Csepel-szigeten és környékén, valamint Baja és Mohács környékén, valamint a Tisza alsó, Csongrád-Csanád megyei szakaszán gyérítik a szúnyoglárvákat - tartalmazza a közlemény.
A Tiszába légi úton,
A DUNA MENTI VIZEKBE AUTÓRÓL, A NEHEZEN MEGKÖZELÍTHETŐ HELYEKEN PEDIG HÁTI PERMETEZŐ HASZNÁLATÁVAL JUTTATJÁK KI A SZÚNYOGLÁRVÁK ELLEN ALKALMAZOTT BIOLÓGIAI KÉSZÍTMÉNYT - TETTÉK HOZZÁ.
A csapadékmentes tél és kora tavasz után április végére alakultak ki a csípőszúnyogok lárvái számára ideális tenyészőhelyek. Ezért az elmúlt két hétben a Tisza árterületén történt lárvagyérítés légi módszerrel, folyadékot és granulátumot juttattak ki a szakemberek - írták.
A BIOLÓGIAI ELJÁRÁS SORÁN A SZÚNYOGOK TENYÉSZŐHELYÉN EGY BAKTÉRIUM ÁLTAL TERMELT, TERMÉSZETES FEHÉRJÉT TARTALMAZÓ KÉSZÍTMÉNYT JUTTATNAK A VÍZBE. EZ KIZÁRÓLAG A CSÍPŐSZÚNYOGOK LÁRVÁIT PUSZTÍTJA EL, MINDEN MÁS ÉLŐLÉNYRE TELJESEN ÁRTALMATLAN
- ismertették.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy a lakosság is sokat tehet a szúnyogártalom csökkentéséért. Érdemes a ház körül kialakuló kisebb vizeket felszámolni, a csatornákat, árkokat megtisztítani, a vízgyűjtő edényeket hálóval lefedni, a virágcserepekben, vödrökben összegyűlt vizet kiönteni – javasolták a szakemberek.