Koronavírus kapitány hadaival szemben a honvédségi munkában edzett, egykori katonák sem tehetnek másit, mint hogy rendezett visszavonulással igyekeznek nehezíteni a támadó munkáját, és fölkészülni a csata utáni időkre. Igaz ez a hagyományőrző egyesületekre is. A kialakult helyzetről, az egyesületi életről, a jövőre vonatkozó tervekről dr. Kovács Györggyel, az ilyen jellegű civil szervezeteket tömörítő Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége (BEOSZ) Dél-alföldi Régiójának (DAR) elnökét, a BEOSZ országos elnökségének tagját kérdeztük.
– A koronavírus-járvány igencsak megnehezítette az életet annak minden területén. Hogyan érinti az önök egyesületeit és a partnerszervezeteikkel való közös munkát?
– Úgy, hogy minden rendezvényt kénytelenek vagyunk elhalasztani, és majd meglátjuk, hogy tudjuk-e pótolni később. Várunk.
– Reméljük, nem túl korai megkérdezni, hogy milyen terveik vannak a koronavírus utáni időkre?
– Ez kettős dolog. Egyrészt az elmaradt rendezvényeket, illetve közülük azokat, amelyeket érdemes, vagy ésszerű, pótoljuk majd, vagy legalábbis megpróbáljuk. Másrészt vannak olyan rendezvényeink, amelyeket évről-évre meg szoktunk tartani. Ezekre föl kell készülni, aztán majd meglátjuk, vagy sikerül megvalósítanunk, vagy nem. Sajnos a jelen helyzetben ennél többet nem tudok, de azt elmondhatom, hogy e rendezvények jó részét a kalocsai ifjúság számára szervezzük, és ha sikerül méltó módon előkészíteni őket, akkor arról időben értesítjük majd a sajtót is.
– A paksi erőműépítéshez szükséges munkaerő egy része elszállásolására a Foktői úti laktanyában létesítenek majd több ezer szálláshelyet. Úgy tudjuk, szóba került, hogy ott a honvéd hagyományőrzők is állandó helyet kaphatnak majd tevékenységük folytatásához. Tudna nekünk erről valami bővebbet mondani?
– Ebben nem vagyok illetékes, ez az önkormányzatnak és a beruházónak az asztala, de mi természetesen nagyon szeretnék, hiszen már azóta, hogy kikergettek onnan bennünket, az a célunk, hogy visszakerüljünk. Ez tehát nem rajtunk fog múlni, de reméljük, hogy az önkormányzat és a paksi erőműépítéssel kapcsolatos beruházásokat végző Kft. közötti megbeszélések és egyeztetések nyomán sikerül majd. De erről nem mondhatok többet.
– Azt viszont elmondhatja, hogy amennyiben sikerül a laktanya területén állandó helyre szert tenni, akkor azt mire, hogyan használnák.
– Azt se mondom el, mert rengeteg elgondolásunk van, de annyit elárulok, hogy elsősorban az eddig meglévő emléktárgyainkat szeretnénk ott méltó helyen összegyűjteni, lehetőség szerint bemutatni.
– Az önök szövetsége által tömörített szervezetek tagságának nagy része a koronavírus által fokozottan veszélyeztetett korosztályhoz tartozik.
– Mind egy szálig!
– Van rálátása arra, hogy az egyesületi tagságot mennyire érte el a járvány?
– Erről most nem beszélnék. Majd, amikor vége lesz az egésznek, akkor áttekintjük, összesítjük, hogy mi történt, és utána lehet megtenni a megfelelő lépéseket, megtartani az ezzel kapcsolatos megemlékezéseket.