Beszédes, különösen az óvodás korúakat nevelő szülők esetében önbevallásos alapon fizetendő térítési díjakkal kapcsolatban hangzottak el döbbenetes adatok a képviselő-testület február 27-i ülésén. Nem szorul különösebb magyarázatra, kommentárra, hogy Kalocsán egy-egy óvodás után a szülők csupán 12,6 százaléka fizet teljes összegű térítési díjat. Az apukák és anyukák 87,4 százaléka különböző jogcímeken mentesül a gyermek étkezési díjának megfizetése alól. Nem vitatva természetesen a szociális rászorultság indokoltságát, de azért még egyszer, nyomatékosítva: a díjfizetés alapja az önbevallás. Általános iskolások esetében már jobb a helyzet, a szülők 48,6 százaléka teljes összegű, 22,7 százaléka 50 százalékos étkezési térítési díjat fizet, míg 28,7 százalékuk teljes körű díjkedvezményben részesül.
A középiskolai kollégiumokban elhelyezettek 63 százaléka nem részesül étkezési díjkedvezményben. Ezeknek a diákoknak 16,5 százaléka mentesül az étkezési díj megfizetése alól, a kollégisták 20 százaléka valamilyen jogcímen díjkedvezményben részesül.
A képviselő-testület a térítési díjak emelésénél a minimálbér, a kötelező bérminimum, az élelmiszerek, például a hús 27 százalékos áremelkedése ellenére önmérsékletet tanúsított.
GYEREKEK ÉS DIÁKOK ESETÉBEN 5, A FELNŐTT SZOCIÁLIS TERÜLETEN 7 SZÁZALÉKOS DÍJEMELÉSRŐL DÖNTÖTT, MELYNEK KEZDŐIDŐPONTJA ÁPRILIS 1-JE.
A testület két külön napirend keretében tárgyalta a kérdést. Egyfelől felnőttek esetében a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások térítési díjáról, másfelől a gyermekjóléti szakterületen jelentkező térítési díjakról döntött.
Az alapos, mindenre kiterjedő, mondhatni példa értékű élőterjesztésből kiviláglott: az önkormányzat időskorúakkal foglalkozó intézménye mennyire szerteágazó, sajnos a lakosság mind nagyobb részét érintő munkát végez.
Nem mondták ki, de a tényleges költségeket és a szerény mértékben emelt térítési díjakat látva megállapítható, hogy az önkormányzat tartja magát ahhoz a még a választások előtt tett ígéretéhez, hogy mind a nyugdíjas korúakat, mind a gyermekeket nevelő családokat kiemelten kezeli.
FONTOS TUDNIVALÓ, HOGY A SZOLGÁLTATÁSI ÖNKÖLTSÉG ÉS A SZÜLŐ, AZ ELLÁTOTT ÁLTAL TÉNYLEGESEN FIZETETT TÉRÍTÉSI DÍJ KÖZÖTTI KÜLÖNBÖZETET VALAMENNYI ELLÁTÁSI FORMA ESETÉN AZ ÖNKORMÁNYZATNAK KELL FINANSZÍROZNIA.
Időskorúak
Az időskorúak esetében jelentkező összes ellátási formát nehéz lenne felsorolni, de egy- két adattal azért szemléltetjük, milyen mértékű emelés valósul meg április 1-től.
A szociális étkeztetés intézményi térítési díja helyben fogyasztva vagy elvitel esetén 480-ről 515 Ft/adag/főre változott, ami még így is kevesebb, mint fele annak, mint amennyiért a városban piaci alapon menü ebédet lehet elfogyasztani, vagy rendelni.
Kiszállítva ugyan ez az étel 620 forint helyett 655 forintba kerül adagonként. Amennyiben egy háztartásba két személynek szállítanak ebédet, akkor a kiszállítás díját csak egyszer kell megfizetni.
A házi segítségnyújtás intézményi térítési díja, az óránkénti 1000 forint, valamint az étkeztetés és házi segítségnyújtás együttes igénybevétele esetén a házi gondozás óradíja 330 forint maradt.
Akik az Idősek Klubját ebéddel együtt veszik igénybe, azok áprilistól ezért a szolgáltatásért a jelenlegi 810 forint helyett 875 forintot fizetnek naponta.
Az időskorúak és demens betegek ápoló-gondozó otthoni ellátásának intézményi térítési díja 3700 –ról 3900 Ft/fő/napra emelkedik.
Gyermekek és diákok
A gyermekjóléti alapellátások intézményi térítési díjának fonákságairól – figyelemmel az önbevallásra - már a cikk felvezetőjében írtunk, ezért itt csak a tényleges, átalagosan 5 százalékos díjemelés hatásait mutatjuk be azoknak, akik egyáltalán ahhoz a csoporthoz tartoznak, akik a gyermek - és diákétkeztetésért teljes, vagy 50 százalékos térítési díjat fizetnek.
Mint emlékezetes, ennél a korcsoportnál az egészségesebb étkezés jegyében, főleg a zöldség - és gyümölcsfogyasztás előtérbe kerülése érdekében szigorú nyersanyagnormákat vezettek be.
Az 5 százalékos emelést követően fizetendő térítési díj április 1-jétől:
A fenti térítési díjakat 2020. április 1-jétől kell fizetniük a szülőknek, illetve időskorúak esetében az ellátásra jogosultaknak, vagy a kötelezetteknek.