A Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Kecskeméti Járási Hivatala Foglalkoztatási, Munkaügyi és Munkavédelmi Főosztálya idén Kalocsára szervezete a hagyományos „Nyílt nap a munkabalesetben elhunyt, valamint megrokkant munkavállalók emléknapja alkalmából” című megyei rendezvényét. A Kalocsa Kulturális Központ (volt tiszti klub) nagytermében április 26-án, 9 órakor kezdődő esemény az elhunytak előtti tisztelgés, kegyeleti megemlékezés mellett alkalom volt arra is, hogy a munkáltatók képviselői, a munkavállalók, az érintett állami tisztviselők előadásokat hallgassanak meg a szakterület két fő ágát, a munkavédelmet és a munkaügyet érintő kérdésekről.
A fórumot dr. Borics Attila András, a Kecskeméti Járási Hivatal közelmúltban kinevezett új vezetője nyitotta meg, majd miután a munkabalesetben elhunytakra emlékezve gyertyát gyújtott, a résztvevőket egy perces néma felállásra kérte.
Az alkalomhoz illően a gyász színébe öltözött hivatalvezető rávilágított, hogy tavaly országosan 62 munkavállaló halt meg munkabalesetben, az ilyen baleset miatt megrokkantak száma is több ezer ember. Az eddigi adatok azt valószínűsítik, hogy idén a halálos kimenetelű munkabalesetek száma több lehet. A hivatalvezető bevezetőjében a közös felelősséget, valamint azt a fontos társadalmi célt hangsúlyozta, hogy a munkabalesetek száma csökkenjen, a munkavállalókat biztonságos, egészséget nem veszélyeztető munkahelyeken foglalkoztassák.
Az első előadást ”A „multik” munkavédelmi feladatmegvalósítása – avagy nem (csak) a pénz számít!” címmel dr. Nagy Éva osztályvezető tartotta, aki az ide vonatkozó konkrét jogszabályok helyett inkább egyfajta pozitív hozzáállást, szemléletet próbált sugallni a közönségnek. Az osztályvezető kitért a prevenció, a tájékoztatás és tanácsadás kiemelt szerepére, valamint aláhúzta, hogy a munkáltatók a munkahely munkavédelmi besorolásától függően kellő óraszámban foglalkoztassanak munkavédelmi szakembereket.
A munkavédelmi szakterület másik előadója Szalóki Anna szakügyintéző volt, akinek „Mit és hogyan ellenőriz a munkavédelmi hatóság? Mit ellenőrizzen a munkáltató?” című prezentációja jól ötvözte azokat az elméleti és gyakorlati tudnivalókat, amelyek ismeretében a munkáltatók egyfajta sorvezetőt kaptak ahhoz, hogy a saját szakmájukban melyek a hangsúlyos munkavédelmi kérdések. Arról is szó esett, hogy a hatóság a helyszíni ellenőrzéskor milyen szempontok szerint, milyen mélységben és kiket ellenőrizhet.
A munkajogi kérdéseket is magában foglaló munkaügyi előadások sorát Vörösmarti Krisztina szakügyintéző kezdte, akinek „Tippek a munkaszerződés megkötéséhez és a munkaidő nyilvántartásához” című prezentációját elsősorban a cégek képviselői hallgatták nagy figyelemmel.
Szabó Boldizsár szakügyintéző „Hogyan osszuk be a munkavállaló munkaidejét” című előadása mind a munkáltatók, mind a munkavállalók részére tartalmazott olyan információkat, amelyek a hatékonyság és a munkabiztonság optimális arányainak megtalálásához adott ötleteket.
A rendezvény kérdések megválaszolásával, aktuális munkavédelmi kérdések megvitatásával zárult.