Nagy a forgalom a Szent Kereszt Kórház Sürgősségi osztályán, ahol a tavalyi év hasonló időszakához képest megduplázódott a traumás esetek száma. A legtöbb súlyos sérülés egyértelműen a síkos utakra, járdákra vezethető vissza, de a böllérek sem voltak mindig urai a helyzetnek, némelyikükön az éles kés hagyott maradandó nyomokat. A kórház sürgősségi osztályának nagyobb leterheltsége a két héttel ezelőtti első igazán télies napon kezdődött, és azóta is tart. Akkor az ónos esővel, havazással vegyes időben reggel a mentő fél óra alatt kettő kezét, lábát tört beteget és egy súlyos koponyasérülést szenvedett férfit szállított a traumatológiára. Mindhárman elcsúsztak. Ehhez képest ma reggelre virradóra kicsit szerényebb volt a beteglista, egy a kocsijába beszálló férfi vesztette el lába alól a talajt, súlyos vállficammal került a kórházba. A zárt baleseti sérülésre az erős fájdalom és duzzanat utalt, amit aztán röntgenfelvétellel is igazoltak.
Dr. Sipkai Ibolya, a sürgősségi osztály vezetője arról tájékoztatta portálunkat, hogy a bő két hete tartó rendkívüli hideg, a síkos járdák és utak a Szent Kereszt Kórház betegforgalmán is megmutatkozik.
A decemberi adatokhoz képest januárban több mint felével nőtt a sürgősségi osztály traumás eseteinek a száma.
Az idei tél jelentősen túl tesz a tavalyin, ugyanis míg 2016 hasonló időszakában, január 10-24-ig 102 beteget vettek fel a sürgősségi osztályra, ebből 50 volt a traumás, zömmel kéz, láb, boka, koponyatöréssel, gerinc- és medencesérüléssel, rándulásokkal járó balesetek száma, addig
2017. január 10-24-ig 148 beteget hozott a mentő vagy hozzátartozó az osztályra.
Ebből 100 volt a traumás eset, de a folyamat nem állt meg.
A betegek életkora rendkívül vegyes. Köztük éppúgy van tizenéves, jégen csúszkáló gyerek, mint a tükörfényes járdán munkába induló, 30-as, 40-es éveiben járó munkás vagy hivatalnok. Télen a nehezen járó időskorúakra nagyobb veszély leselkedik, de ők éppen azért, mert ismerik a saját korlátaikat, jóval óvatosabbak.
Sajnos a téli szünet utáni iskolakezdéssel tovább nőtt az ellátott gyerekek száma. A disznóöléses időszak is nyomot hagy a betegnaplóban, a böllérek közül többen vágják meg súlyosan a kezüket, vagy más, a munkával járó baleset éri őket.
Dr. Sipkai Ibolya szerint a csúszós utakon, járdákon elsősorban a gyalogos balesetek a jellemzőek. Eddig, kicsit talán a szerencsének is köszönhetően, közlekedési baleset sérültjeit nem kellett ellátniuk.
Ugyanakkor a kalocsai betegek egy részét jellemzően ugyanazokon az út -, és járdaszakaszokon érte a baj. A legtöbben az általános- és középiskolák környékén, és az 51-es főút lámpás gyalogátkelőinél szenvedtek traumatológiai ellátást igénylő sérüléseket.
A főorvosnő szerint a sürgősségi és a többi osztály megnövekedett betegforgalma ennek ellenére nem okoz ellátási nehézséget a kórházban, de mint mondta: a télnek még nincs vége, mindenki vigyázzon magára!