Ahogy már megszokhattuk, a koronavírus-járvány miatt mások mellett a Társadalmi Ellenőrző, Információs és Településfejlesztési Társulás (TEIT) is rendszeresen a virtuális térben tartja megbeszéléseit. Sőt, legutóbb egy nemzetközi, az atomerőművek leszereléséről tartott nemzetközi konferenciába kapcsolódott be íj módon a Társulás elnöke, dr. Filvig Géza, aki a március 16-i, a TEIT-et jelentősen érintő megbeszélésről Facebook bejegyzésben tájékoztatta a nyilvánosságot. A témában jártasak előtt nyilvánvaló, nem kevesebbről van szó, minthogy a TEIT a vonatkozó jogszabályok és az egyeztetések alapján milyen támogatási összegből gazdálkodhat.
Dr. Filvig Géza a közösségi médiában, politikusi profilja alatt ezt írja:
„Gáncs Istvánnal, a TEIT alelnökével ma online megbeszélésen vettünk részt. Az egyeztetés témája: az ellenőrzési és információs célú önkormányzati társulások Központi Nukleáris Pénzügyi alapból származó támogatási rendszerének felülvizsgálata.
A súlyos járványhelyzet új kapcsolatteremtési helyzeteket hoz magával. Személyesen sajnos nem, de így az online térben mégis „találkozhattunk” az ország távolabbi pontjain élő elnöktársainkkal, valamint Süli Jánossal, a Paksi Atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszterrel, Kovács Pállal, a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős államtitkárral, Steiner Attilával, körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkárral, Kádár Andrea Beatrixszal, energiapolitikáért felelős helyettes államtitkárral és Rétvári Bencével, országgyűlési képviselővel. Bízom benne, hogy az elnöktársakkal kezdeményezett folytatódik majd a jövőben!” –áll a bejegyzésben.
Ahogy korábban már írtunk róla, az Atomtörvény 1998. január 1-jével létrehozta a Központi Nukleáris Pénzügyi Alapot (KNPA), amely a radioaktív hulladékok végleges elhelyezésének, a kiégett üzemanyag átmeneti tárolásának és a nukleárisüzemanyag-ciklus lezárásának, továbbá a nukleáris létesítmények leszerelésével összefüggő feladatoknak a finanszírozását biztosító, elkülönített állami pénzalap.
Számunkra lényeges, hogy ebből a pénzalapból támogatják az ellenőrzési és információs célú önkormányzati társulásokat, tehát a TEIT-et is.
A Központi Nukleáris Pénzügyi Alappal az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) felügyeletére kijelölt miniszter rendelkezik, a KNPA kezelő szerve a kijelölt miniszter által vezetett minisztérium (jelenleg az Innovációs és Technológiai Minisztérium).
Az Atomtörvény 10/A. §-ának (2) bekezdése és 62. §-ának (3) bekezdése lehetőséget ad arra, hogy a radioaktív hulladéktároló, valamint a kiégett üzemanyag átmeneti és végleges tároló engedélyese a tárolónak helyt adó település vagy települések (és az azzal területileg határos települések), valamint a tároló létesítésével kapcsolatos kutatófúrások által érintett települések lakosságát a törvényben előírt tájékoztatási kötelezettsége mellett az ellenőrzési és információs célú önkormányzati társulások útján is rendszeresen tájékoztathatja.
AZ ATOMTÖRVÉNY 10/A. §-ÁNAK (2) BEKEZDÉSE KIMONDJA, HOGY A TÁRSULÁSOKNAK A TÁROLÓHOZ VAGY A TERVEZETT TÁROLÓHOZ KÖTÖTTEN A KNPA-BÓL TÁMOGATÁS ADHATÓ, ILLETVE MEGHATÁROZZA, HOGY MILYEN CÉLOKRA HASZNÁLHATÓ FEL: TÁJÉKOZTATÁS, ELLENŐRZÉS, MŰKÖDÉS ÉS TELEPÜLÉSFEJLESZTÉS.
A Központi Nukleáris Pénzügyi Alapból az ellenőrzési és információs célú önkormányzati társulásoknak nyújtott támogatások szabályairól szóló 214/2013. (VI. 21.) Korm. rendelet 2. §-a és 1. melléklete alapján a társulásokkal kötött szerződések tartalmazzák
A TÁMOGATÁS TELJES ÖSSZEGÉBŐL AZ ADOTT TÁRSULÁSNAK JUTÓ HÁNYADOT, VALAMINT A TÁRSULÁSOK ELLENŐRZÉSI ÉS TÁJÉKOZTATÁSI FELADATAIT.
Dr. Filvig Géza és a többi társulás elnöke tehát jelentős, érdekérvényesítő egyeztető tárgyaláson vett részt március 16-án, a virtuális térben. Amint a TEIT-nek biztosított támogatási összeg véglegessé válik, arról tájékoztatjuk majd olvasóinkat.