Csaknem félszáz fejlesztési beruházás támogatói szerződését írták alá 12 milliárd forint értékben csütörtökön Kiskunmajsán, a Bács-Kiskun Vármegyei Polgármesterek Szakmai Fórumának keretében az egyes települések vezetői. Dr. Filvig Géza, Kalocsa város polgármestere a vármegyében a második elnyert legmagasabb összegről, 755 millió Forintról írt alá támogatói szerződést, amelyet az Élhető települések Top Plusz pályázat keretében mások mellett a Kalocsa-Meszes Duna-part fejlesztésére fordít majd a város. Az eseményen Rideg László, a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés elnöke bejelentette: a napokban döntés született arról, hogy újabb 8,5 milliárd forint pályázati forrás érkezik a vármegyébe.
Az elmúlt 10 évben huszadik alkalommal rendezték meg a vármegyei polgármesterek találkozóját, amelynek április 11-én, csütörtökön a kiskunmajsai Jonathermál Gyógyfürdő konferenciaterme adott helyet.
A résztvevők egy-egy, a százság tűréséről ismert pozsgás növényt kaptak ajándékba, amely a szervezők szerint az szimbolizálja, hogy a Duna-Tisza között élők sikeresen alkalmazkodnak a kihívásokhoz.
A polgármestereket Rideg László, a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés elnöke köszöntötte, majd átfogó tájékoztatást adott a tavaly év végével lezárult Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében megvalósult fejlesztésekről.
782 nyertes pályázat valósult meg a vármegyében, 117 milliárd forint értékben. Igyekeztünk a kistelepüléseket előnyben részesíteni, tehát minden egyes településre, a legkisebbekre is jutott TOP-os fejlesztési forrás”
- mondta az elnök, hozzátéve, hogy Bács-Kiskun azon vármegyék egyike, ahol a „valamennyi településre jusson fejlesztési forrás” elvét érvényesítették.
Az elnök aláhúzta:
A fejlesztések a TOP Plusz program keretében vármegye szerte folytatódnak. Tavaly ősz óta csaknem 12 milliárd forintnyi támogatást nyertek el Bács-Kiskun vármegyei települések. Ez összesen 44 projektet jelent, amelyeknek a támogatói szerződését a találkozó keretében írják alá a polgármesterek (köztük a kalocsai), illetve az aláírásra jogosultak.A Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata által szervezett polgármesteri találkozó vendége volt mások mellett Mayer Gábor területfejlesztésért felelős államtitkár, aki arról beszélt, hogy az elmúlt több mint tíz évben gazdaságilag jelentősen fejlődtek a vármegyék, ugyanakkor a főváros, és részben a nagyvárosok gazdasági húzóereje továbbra is domináns.
A jövedelmek tekintetében a korábban gyengébben teljesítő perifériális térségek előre lépése arányaiban jelentősebb, mint más térségeké. Ezek közé tartozik Bács-Kiskun vármegye is”– fogalmazott az államtitkár.
Hozzátette:
Hangsúlyos területfejlesztési cél a perifériális területek felzárkóztatásának folytatása. Ennek érdekében a kormány további, plusz forrásokat rendelt a területfejlesztéshez, illetve módosították az ezzel kapcsolatos törvényt is. Magyarország területpolitikája két fő mezsgye mentén kell, hogy haladjon. Az egyik a versenyképesség fejlesztése, amely jellemzően a nagyobb városok ügye. A másik pedig a felzárkóztatás: meg kell erősítenünk azokat a településeket, amelyek jelenleg nem versenyképesek”– szögezte le Mayer Gábor.
A találkozón Szabó Csaba és Stefán László, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium főosztályvezetői a TOP program országos eredményeiről, illetve a TOP Plusz program szakmai részleteiről tartottak előadást.
A délután folyamán a fórumnak otthont adó Kiskunmajsa polgármestere, Patkós Zsolt beszélt arról, hogy hogyan fejlődött a település az elmúlt 5 évben. Szabó László, Bugac polgármestere pedig bemutatta a néhány hete átadott Aranymonostor Látogatóközpontot, Bács-Kiskun legújabb turisztikai attrakcióját.
A kalocsai járásból több polgármester, köztük Uszód és Dusnok településvezetője írt alá támogatói szerződést, akikkel a TOP Plusz forrás felhasználásáról a későbbiekben készítünk interjút.