A magyar vállalkozások fejlődésének elősegítése érdekében 15 milliárd forintos keretösszeggel folytatják a munkahelyi képzéseket ösztönző támogatási programot, amelynek második szakaszában az ötvennél kevesebb főt foglalkoztató hazai mikro- és kisvállalkozások 70 százalékos támogatást igényelhetnek dolgozóik vállalati képzéséhez.
A programban a munkavállalóknak
TOVÁBBRA IS A FELADATAIK ELLÁTÁSÁHOZ SZÜKSÉGES KOMPETENCIÁKAT KELL ELSAJÁTÍTANIUK, DIGITÁLIS KÉSZSÉGEKET VAGY IDEGEN NYELVET KELL TANULNIUK, ÉS A MUNKÁLTATÓK SZÁMÁRA VÁLTOZATLANUL KIKÖTÉS MARAD, HOGY LEGALÁBB EGY ÉVIG TOVÁBB FOGLALKOZTASSÁK A RÉSZTVEVŐKET, ÉS BÉRÜKET – A 2021. ÉVI ÁTLAGBÉRÜKHÖZ VISZONYÍTVA – KÖTELEZŐ EMELNI.
Az első szakaszhoz képest változik a maximális támogatás összege,
A MIKRO-, KIS- ÉS KÖZÉPVÁLLALKOZÁSOK ESETÉBEN 50-RŐL 75 MILLIÓ FORINTRA, MÍG A NAGYVÁLLALATOK ESETÉN 100-RÓL 150 MILLIÓ FORINTRA NÖVEKSZIK.
Újdonság az is, hogy a meghatározott kereteken belül elszámolhatóvá válnak projektmenedzsment és a szakmai megvalósításhoz kapcsolódó, valamint a projekt-előkészítési költségek, így például a képzési terv készítése.
AZ EGY MUNKAVÁLLALÓRA MAXIMÁLISAN ELSZÁMOLHATÓ KÉPZÉSI KÖLTSÉG ALAPESETBEN 200 EZER FORINTRÓL 250 EZER FORINTRA, MÍG A KIEMELT TERÜLETEK ESETÉBEN 300 EZER FORINTRÓL 350 EZER FORINTRA NŐ, ÉS EZZEL PÁRHUZAMOSAN 25 SZÁZALÉKKAL EMELKEDNEK A MAXIMÁLISAN ELSZÁMOLHATÓ ÓRADÍJAK IS.
A képzések a vállalati igényeknek megfelelően lehetnek céges belső képzések, de külső képző intézményeket is igénybe lehet venni, és az ezek kiválasztásához szükséges dokumentáció egyszerűbbé válik.
A program első fordulójában 187 cég közel 11 ezer munkavállaló képzésére adott be támogatási igényt, az ország valamennyi régiójából és a gazdaság szinte valamennyi ágazatából érkeztek kérelmek a feldolgozóipartól kezdve, a kereskedelmen át a turizmusig. A legnépszerűbbek a kompetenciaképzések voltak, azonban jelentős arányban pályáztak a cégek szakmai és IT képzésekre is.
„Közösen a vállalkozásokkal megnyertük a 2010-es évtizedet, és az a célunk, hogy a következő évtizedeket is megnyerjük. A World Economic Forum becslése szerint 2025-re az élvonalbeli technológiáknak, a robotizációnak és az automatizációnak köszönhetően 12 millió új munkahely jön létre. Ehhez a magyaroknak ott kell lenniük az új munkahelyek megszületésénél, amit többek között a munkavállalók képzésével érhetünk el. Magyarországon 2010 óta támogatjuk azokat a vállalkozásokat, amelyek a tudásba fektetnek, mert akik így tesznek, azok a jövő munkahelyeibe fektetnek” – mondta György László államtitkár.
A GINOP Plusz 3.2.1 pályázat második szakaszában február 15-étől lehet benyújtani a kérelmeket az nszf.munka.hu oldalon keresztül.
Forrás: ITM