Számokkal alátámasztva fontos és szemléletes megállapítást lehet levonni a városi önkormányzat 2021-ben a korábbi évhez képest már 7 fővel csökkentett járási startmunka közfoglalkoztatási programja megvalósulásáról. A Belügyminisztériumnál lévő, közel 50 százalékos támogatás mellett indított programban 2021-ben hiába számoltak 21 fővel, tartósan csak 17 főt tudtak foglalkoztatni. A 77 százalékos létszámfeltöltöttség arra sarkallta a jövő évi pályázat összeállítóit, hogy a 2022. évben már eleve 17 fővel számoljanak. Ám még így is nagy kérdés, hogy a 2022. március 1-jétől 2023. február 28-ig tartó támogatási időszakban lesznek-e, és ha lesznek is, a munkamorált tekintve milyen munkavállalók állnak majd rendelkezésre, akiket a belvíz, a közút és az illegális hulladéklerakás területén közvetlenül – tehát nem a parkgondozási feladatokat is ellátó Vagyonhasznosítási Kft-nél – foglalkoztathat az önkormányzat.
Immár hosszú évek óta felelős döntésre késztető öröksége a képviselő-testületeknek, hogy mekkora létszámot igényeljenek, amikor a város a járási startmunka közfoglalkoztatási programra pályázik. Fontos, a szociális területet is érintő kérdés ez, hiszen az erre a célra kapott pályázati összeg jóval több, mint pénzügyi forrás és munkaerő gazdálkodás, ugyanis az egyén és a családok megélhetése miatt túlmutat azon.
Ám hiába az erőfeszítés, hogy ezzel a lehetőséggel is élve oldja meg az önkormányzat a kommunális feladatai egy részét a munkaerőpiacról kiszorult, vagy azt egyáltalán nem ismerő, 25. életévüket betöltött, munkavállalásra alkalmas, regisztrált álláskeresőkkel, ha ahogy szokták mondani, „hozott anyaggal” kell dolgozni.
A városi képviselő-testület december 10-i ülésén a grémium az előterjesztés változtatása nélkül, egyhangúlag rábólintott a pályázat benyújtására, így a „pénz, paripa, fegyver” rendelkezésre áll majd a program 2022. március 1-jei indításához.
Azt azonban egyelőre még a Kalocsai Járási Hivatal Munkaügyi Osztálya szakemberei sem látják, hogy a jelenlegi nagy élőmunkaerő - igényes helyzetben lesz-e elegendő kiközvetíthető munkavállaló a települési közmunkaprogramok megvalósításához.
Azt a környező településeket járva tudjuk, gyakran beszámolunk róla, hogy a kisebb települések főleg a Magyar Falu Program és a JETA pályázati forrásaiból nagy ütemben fejlesztik a kommunális ágazatukat. Fűvágó kistraktorokat, rézsűkaszákat, parkgondozó kisgépeket, egyéb eszközöket vásárolnak, hogy megfelelő számú közmunkás híján így próbálják áthidalni a zöldterületek karbantartásánál jelentkező emberhiányt.
Ezek az eszközök rendszerint nagyobb értéket képviselnek, ezért az önkormányzatok inkább saját állományukba veszik fel az arra alkalmas munkavállalókat, mintsem hogy egy ideig-óráig (tisztelet a kivételnek) ott lévő közfoglalkoztatottra bízzák azokat.
A helyzet azért összetett, mert a környékünkön induló nagyobb építkezések, jelenleg a még folyamatban lévő útfelújítások, az új Duna-híd építése – itt most a Paks II. építésének indulásáról nem beszélve –, a kalocsai székhelyű vállalkozások szinte folyamatos létszámbővítése, a munkavállalók napi szintű buszos utaztatása elsősorban Dunaújváros, Kiskőrös, Soltvadkert, Szekszárd városokba – gyakorlatilag közel nullára redukálja a közmunkaprogramba résztvevők számát. Csúnya hasonlattal élve, aki nem vak vagy béna, és dolgozni akar, annak ehhez minden lehetősége meg van.
Az ötezer fő alatti településeknek nyújtott kormányzati támogatás a kommunális területen is jól érezteti a hatását. Míg Dunapatajon, Hajóson - hogy kisebbeket is mondjunk, Drágszélen, Homokmégyen - áthaladva szinte a legkorszerűbb kommunális gépekkel, eszközökkel találkozunk, addig a város területén zömében elhasználódott ilyen eszközöket látunk. Kész csoda, hogy ennek ellenére a város ezen a területen nagyon lépett előre. Az azonban világosan látszik, ha nem kezdünk el fejleszteni, gépesíteni ezen a területen, a város lemaradhat, versenyhátrányba kerülhet.
Fontos tudnivaló, hogy a 100 százalékos önkormányzati tulajdonban lévő, parkgondozási feladatokat - és sok minden egyebet - ellátó Vagyonhasznosító Kft. a startmunka programban önállóan pályázhat. A városi önkormányzat által most igényelt 17 főből 2 fő dolgozhat majd - külön megállapodás szerint - a cégnél, az illegális hulladéklerakók felszámolásánál. Összegezve tehát, a Vagyonhasznosító által igényelt létszám tovább növeli majd a startmunka közfoglalkoztatási programban résztvevők számát.
Városi létünk, kulturált környezetünk, mindennapi közérzetünk, vonzerőnk a tét, így kíváncsian várjuk a tavaszt: ugyan mekkora létszámmal indulhat és milyen hatékonysággal valósul majd meg Kalocsán a járási startmunka közfoglalkoztatási program?