Míg országosan közel két esztendeje arról szólnak a hírek, hogy folyamatosan erősödik a lakásépítési kedv, Kalocsán mindeközben alig épül új ingatlan. Nincs igény az újépítésű lakásokra vagy óvatosak a befektetők? Ennek próbáltunk utána járni.
A lakáspiac országosan a következő időszakban is élénk marad, a lakásépítési kedv ugyanis erőteljes növekedést mutat. A hivatalos adatok szerint az év első két hónapjában 2110 lakásépítési engedélyt adtak ki a hatóságok, ez 15 százalékos emelkedésnek felel meg éves összevetésben és 2015 óta messze a legmagasabb szint - áll az ingatlan.com friss elemzésében.
Ehhez képest Kalocsán szinte alig épül új lakás vagy ház
– reagált a hírre szerkesztőségünknek Látó Endre, a KalocsaIngatlan.hu iroda ügyvezetője.
A szakember mindezt részben a gazdasági válságra vezeti vissza, amely, mint mondta némi fáziskéséssel érkezett a térségbe. Az elmaradt ingatlanfejlesztések okai között említette, hogy a 2008-10 körül, Kalocsa belvárosában épült lakásoknak egy része viszonylag gyorsan elkelt, ám a többi eladásához több évre volt szükség. Utóbbiak ráfizetéssel zárultak, ezért úgy véli,
a befektetők rendkívül óvatosak és azóta sem mernek jelentősebb nagyságrendben új építésbe kezdeni.
Látó Endre szerint az árak is felelősek a jelenlegi helyzetért, hiszen míg egy átlagos, másfél-kétszobás használt lakás ára az egy évvel ezelőtti hatmillióról egy év alatt 12 millió forintra nőtt, az építőipari áremelkedések következtében
egy új otthon esetében ugyanez húszmillió forintra jönne ki, ennyiért viszont nem igazán lenne rá kereslet.
A szakember szerint egyébként nem csak a magas árak miatt nem volt igény az elmúlt időszakban az új lakásokra: az elöregedő lakosság miatt meglehetősen nagyszámú használt ingatlan szabadult fel folyamatosan, amely kielégítette a keresleti igényeket.
A saját építkezésekről a szakember azt mondta, míg korábban, a 80-as 90-es években a kertvárosi peremrészeken nagyon sok új utca épült ki néhány év alatt, addig ma meg lehet számolni hogy hány új építkezés zajlik. Manapság az a jobb módú réteg, aki korábban is képes volt építeni, inkább megvesz egy belterületi, 70-es 80-as években épült házat és felújítja - vélekedett. Hozzátette: így árban hasonló végösszegre számíthatnak, de minőségben azonos, ám sokkal frekvetáltabb helyen lévő ingatlan tulajdonosai lesznek.