Schmidt Gábor, a Magyar Kajak- Kenu Szövetség elnöke, Font Sándor országgyűlési képviselő, Filvig Géza polgármester, a kivitelezés fővállalkozója részvételével szeptember 8-án ünnepélyesen felavatták a meszesi Duna-parton épített vízitúra megállóhely és csónaktároló épületét, amely a vízi turisztikai térképeken Kajak-Kenu Pont Kalocsa néven válhat ismertté. A régi kompkikötőhöz közeli új, önkormányzati területen épült létesítménytől azt várják, elősegíti a város, a térség vízi turizmusának fejlődését.
Filvig Géza a vendégek köszöntése után elmondta: Kalocsa Város Önkormányzata és a Magyar Kajak-Kenu Szövetség konzorciumi szerződés keretében, 48 millió forint támogatási összeg felhasználásával valósította meg „A Felső- és Alsó-Duna víziturizmusának komplex fejlesztése” megnevezésű pályázathoz kapcsolódó, a Meszes-Duna-parton lévő önkormányzati tulajdonon létesített vízitúra megállóhely és csónaktároló épületét.
A polgármester hozzátette: a fejlesztés elősegíti a térség vízi turizmusának előrelépését, lehetőséget adva arra, hogy a szabadidő aktív eltöltéséhez a vizet és vizes mozgásformákat válasszák az emberek. A projektnek köszönhetően várhatóan fellendül a vízi turizmus, iskolák, civil szervezetek, vállalkozások és a Duna partján nyaraló turisták mellett a folyó mentén élő családok is ismerkedhetnek majd a vízi sportokkal, a vízi élettel. Ráadásul a GINOP pályázati forrásból beszerzett korszerű túraeszközök használatával új szabadidős csoportok formálódhatnak, s egyben lehetőség nyílik a térség természeti és kulturális kincseinek felfedezésére, megismerésére is- mondta Filvig Géza.
Schmidt Gábor rámutatott: a Felső-és Alsó-Duna vízi turizmusának komplex fejlesztése” című konzorciumi pályázati projekt keretében a Felső-és Alsó-Duna szakaszain 9 vízitúra megállóhely épül vagy újul meg. Ezen helyszínek a Felső-Dunán: Komárom, Lábatlan, Esztergom és Dömös. Alsó-dunai helyszínek: Rácalmás, Dunaújváros, Bölcske, Kalocsa és Baja. Öt helyszínen infrastrukturális fejlesztésekre került sor, négy helyszínen pedig eszközfejlesztést hajtott, illetve hajt végre a konzorcium, ezzel is elősegítve a térség vízi turizmusának előrelépését, lehetőséget adva arra, hogy a szabadidő aktív eltöltéséhez a vizet és vizes mozgásformákat válasszák az emberek. Fontos pályázati elv, hogy a megállóhelyek fejlesztésén keresztül a különböző „jármódok”, a kerékpáros, kézi hajtású vízi eszköz, lovas, természetjárás közötti kapcsolat is fejlődjön.
Filvig Géza az avatószalag vele közös átvágására Schmidt Gábort és Font Sándort kérte fel, az esemény az épület bejárásával, a beszerzett új eszközök megtekintésével ért véget.