A megye településein realizálódó helyi adók egyes adónemei csak egyik fokmérői annak, amit immár a KSH adataiból is kiolvasható: az élelmiszereket tekintetve átlag alatti, az iparcikket nézve átlag feletti a kereskedelem bevétele 2019-ben, komoly hangsúlyeltolódás van a tartós fogyasztási cikkek javára. A növekedést részben az emelkedő jövedelmekkel, családtámogatásokkal magyarázzák, a csökkenés fő indokaként azt hozzák fel, hogy fogy, így kevesebbet fogyaszt a lakosság.
Amint az adatokból kiviláglik, a tartós fogyasztási cikkek forgalmában némi hangsúlyeltolódás történt az elmúlt pár évben, különösen tavaly: élre került a bútor és a lakásfelszerelés, valamint az építőanyag.
A kiskereskedelem tavalyi teljesítményét bemutató KSH-adattok szerint nem egyforma ütemben nőtt az elmúlt évben a kiskereskedelmi forgalom.
MÍG AZ ÉLELMISZEREK TEKINTETÉBEN ÁTLAG ALATTI, AZ IPARCIKKEK TEKINTETÉBEN ÁTLAG FELETTI BŐVÜLÉS VOLT.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára szerint az ok egyszerű: hiába van több jövedelme valakinek, annál többet már nem fog élelmiszerre költeni, mint tette korábban. A tartós fogyasztási cikkek forgalmában ugyanakkor némi hangsúlyeltolódás történt,
ÉLRE KERÜLT A BÚTOR ÉS A LAKÁSFELSZERELÉS, VALAMINT AZ ÉPÍTŐANYAG.
A Központi Statisztikai Hivatal napokban nyilvánosságra hozott gyorstájékoztatója szerint tavaly decemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalma a nyers adat szerint 6,7, naptárhatástól megtisztítva pedig 6,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A NEM ÉLELMISZER-KISKERESKEDELEMBEN 9,2 SZÁZALÉKKAL EMELKEDTEK AZ ELADÁSOK, ÉS NŐTT A FORGALOM AZ IPARCIKK JELLEGŰ VEGYES ÜZLETEKBEN IS, 13,1 SZÁZALÉKKAL.
A forgalombővülés a lakásfelújításhoz köthető termékek esetén részben betudható a családtámogatási rendszer átalakításának, a jóval bőkezűbb juttatásoknak.
Vámos György szerint a 2013 óta folyamatosan - átlag 6 százalékkal - bővülő kiskereskedelmi forgalom idén sem fog alábbhagyni, 5 százalék körüli szint várható, ami a 8-10 százalékos béremelkedés mellett reális.
NEGATÍV HATÁSÚ AZ ÁLTALÁNOS KISKERESKEDELMI BŐVÜLÉSRE ELSŐSORBAN A MUNKAERŐHIÁNY, ILLETVE AZ ÉLELMISZERIPARI TERMÉKEK ESETÉBEN A SERTÉSPESTIS LEHET,
és kérdés, hogy a koronavírus világméretű terjedésének milyen belpiaci hatásai lehetnek a jövőben – mondta a főtitkár.
Helyi adat nyilatkozatra való hajlandóság híján nem áll rendelkezésünkre, de az egyik kiskőrösi székhelyű, elektronikai, háztartási cikkeket forgalmazó cég vezetője szerint náluk a bővülés 2017 óta érzékelhető.
A tavalyi forgalom kiugró mértékben, 20 százalékkal emelkedett. Ez a lakosság körében valószínűleg még magasabb, mert a különböző, csomagküldő szolgálatokkal kijuttatott, külföldről érkező termékek forgalomnövekedésére szinte senkinek nincs rálátása.
Ugyanakkor a kedvező hitelek is serkentőleg hatnak a tartós fogyasztási cikkek bővülésére, ami ha mértékszerű marad, nem jár majd eladósodással, ezzel együtt a fogyasztás visszaesésével.
Vámos György szerint a
NAGY CÉGEK FORGALOMBŐVÜLÉSE AZONBAN MÉG ÍGY IS ELÉRTE A BELFÖLDI PIACON AZ ÉVI 10 SZÁZALÉKOT AZ ELMÚLT ÉVEKBEN.
Mivel a növekedés kényszere ezeket a cégeket is hajtja, így ők elsősorban a szomszédos országok piacain próbálják termékeiket értékesíteni az ottani kiskereskedéseknek.
A lakberendezők a legnagyobb megrendelők
A lakberendezőket összefogó szakmai szervezet is egyértelműen tapasztalja, hogy rendkívüli módon megugrott a kereslet a lakberendezéssel kapcsolatos termékek és szolgáltatások iránt.
Ács Erzsébet, a Lakberendezők Országos Szövetségének (LOSZ) elnöke úgy látja, hogy az elmúlt két évben jelentős fellendülés volt ebben az ágazatban. Mint mondta, a szakma iránt is nagyobb a kereslet, aki ma felújít, az már képzett lakberendezőhöz fordul, nem próbálkozik házilagos megoldásokkal.
Márpedig a legnagyobb vásárlók a lakberendezők köréből kerülnek ki, és ez csapódik le a kiskereskedések forgalomnövekedésében is.
Ács Erzsébet szerint a nagy fellendülés betudható annak, hogy az elmúlt években jelentősen megnőtt a hosszabb távra, illetve az alkalmilag kiadott lakások száma, márpedig manapság már nem elég egy tisztasági festés, a piacra kerülő lakások csak abban az esetben kelnek el jó áron, ha előtte komoly felújításon estek át.
A FOGYASZTÁS MEGUGRÁSÁT MUTATJA AZ IS, HOGY AZ UTÓBBI IDŐBEN RENDKÍVÜLI MÓDON MEGNŐTT A SZÁLLÍTÁSI HATÁRIDŐ,
vagyis a lakberendezési tárgyakat forgalmazó kiskereskedések – a gyári kapacitások elégtelensége miatt – csak hosszú várakozás után tudják kielégíteni a megnövekedett keresletet – mondta Ács Erzsébet a LOSZ elnöke.
Forrás: KSH, privatbankar.hu