A 2010 óta tartó növekedési trendnek megfelelően a 2020-as évre szóló szakmai előrejelzések is kiemelkedő idegenforgalmi szezont vetítettek előre helyi és országos szinten. A koronavírus világjárvány azonban keresztülhúzta a szakemberek terveit. Vajon mi várható 2021-ben, mire számíthatnak az utazók és az idegenforgalomban dolgozók? Ezeket a kérdéseket Csapai Tamásnak, a Kalocsa Gold Utazási Iroda beutaztató üzletágáért felelős vezetőjének tettük fel.
Turisztikai értelemben a 2019-es év remek volt, növekvő vendégszámok, bevételek és eredmények jellemezték az idegenforgalom és vendéglátás területén működő vállalkozásokat, és minden jel arra mutatott, hogy a 2020-as évben sem fog megszakadni ez az emelkedő trend. Ezzel szemben az idegenforgalmi szezon kezdetére sajnos Magyarországon is járványügyi korlátozásokat kellett bevezetnie a kormánynak, mely súlyosan érintette az iparág szereplőit.
Mire számítottak?
Kalocsát szervezetten körülbelül 60.000, túlnyomórészt szállodahajóval érkező vendég látogatja meg egy átlagos idegenforgalmi évadban, akiknek a kiszolgálásáról sok kis- és középvállalkozás gondoskodik a városban illetve annak vonzáskörzetében.
Talán elsőre nem is gondol bele az ember, amikor lát egy csoport turistát a Szentháromság téren, hány ember dolgozik a háttérben, hogy kiszolgálják őket. Több tucat buszsofőr, idegenvezető, múzeumi személyzet, szakács, felszolgáló, csikós, és még ki tudja, hány szakma képviselője dolgozik azon, hogy amikor a vendég a nap végén visszatér a hajójára, valóban úgy érezhesse:„Kalocsa egy mosoly Magyarország arcán” - ahogy az egyik beutaztatással foglalkozó cég szlogenje is hirdeti.
A kalocsai idegenforgalmi szakemberek és a szolgáltatói háttér a 2020-as szezonra körülbelül 550-600 hajókikötéssel számoltak, és ennek megfelelően rendelték meg előzetesen az egyéb szolgáltatásokat, programokat, ennek szellemében készültek az évre."Aztán március közepén, a korlátozások bevezetésének kezdetén, már érezhető volt, hogy ez az év sokkal nehezebb lesz, az előre jelzett programok kivitelezhetetlenek lesznek.
Mi valósult meg?
A fent említett 550-600 kikötésből kevesebb, mint húsz valósult meg. Ez kevesebb, mint a tervezett utak 5 százaléka. Ez egyben azt is jelenti, hogy
a helyi és környékbeli idegenforgalmi és vendéglátó vállalkozásoknak és szolgáltatóknak a beutaztatásból tervezett bevételeinek 95 százaléka nem realizálódott.”Ennek következtében számos, eddig a turizmusban dolgozó vállalkozó profilt váltott, elhagyta az idegenforgalmi pályát, ami a következő szezonokban fog majd problémát okozni.
Kiutaztatás tekintetében talán picit jobb a helyzet, ott a tervezett vendégszám 10-15 százalékát tudták az utazási irodák elutaztatni azokban a nyári hónapokban, amikor a magyar és a külföldi kormányok is enyhítettek egy keveset az utazási korlátozásokon. Sajnos a járvány ősszel kezdődött második hulláma miatt újra bevezetett szigorúbb intézkedések óta ismét visszaesett az utazási kedv, ezért a kiutaztató irodák csökkentett munkaidővel dolgoznak.
Mi várható 2021-ben?
Teljes bizonyossággal nem jósolhatunk, de
ha az EU-ban engedélyezett védőoltások széles körben elérhetővé válnak, és amennyiben csökkenő esetszámokat tapasztalnak, bizonyos – a mai helyzethez képest már csak aprónak tűnő – korlátozások mellett, de egyaránt újra fog indulni a ki-és beutaztató idegenforgalom. A megváltozott körülményekhez természetesen a szakmának, és az utasoknak is alkalmazkodnia kell.”Bízzunk benne, hogy a megváltozott körülményekhez Kalocsa jól fog tudni alkalmazkodni. Az esélyek jók, hiszen a kalocsai önkormányzat december elején megalapította a Kalocsai Innovációs Központ Nonprofit Kft-t, melynek egyik feladata éppen az lehet, hogy a helyi idegenforgalmi környezetben aktívan részt vegyen, összefogjon és irányítson bizonyos szakmai folyamatokat.
Reméljük, hogy a 2021-es év nem okoz csalódást, és Kalocsa újra „egy mosoly lesz Magyarország arcán.” - zárta az interjút Csapai Tamás.