Januártól elővezettethető, aki visszautasítja, hogy 18 évnél fiatalabb gyermekét rendszeresen lássa, megvizsgálja a gyermekorvos vagy a védőnő, megtagadja a kötelező védőoltásokat. A szigorítás lényege, hogy az új évtől a gyámhatóság ügyészi jóváhagyás nélkül is elővezettetheti a szülőket, ha azt tapasztalja, hogy a gyermek veszélyeztetettsége miatt azonnali és halaszthatatlan intézkedésre van szükség. A jogszabályváltozást az indokolja, hogy ezzel is megelőzzék a szülők által előidézett, nekik felróható okból bekövetkezett gyermektragédiákat.
A tavalyi és az azt megelőző évek gyermekhalállal végződő, nagy sajtóvisszhangot kiváltó esetei rávilágítottak, hogy esetenként saját szüleiktől kell megóvni a gyermekeket.
Elfordul, hogy a szülő elzárkózik, nem engedi a gyermekhez a védőnőt és a gyermekháziorvost, ebből adódóan elmarad a kötelező védőoltás, a szűrővizsgálat, kontrollvizsgálat, és az úgynevezett státuszvizsgálatok is. Ilyen esetekben sajnos arra sincs rálátás, ha a szülő valamilyen okból nem táplálja, gondozza megfelelően a gyermekét.
Az emlékezetes agárdi eset arról szólt, hogy egy kisfiú egészségesen született, de szülei és nagyszülei, akik a bioétkezés és a természetgyógyászat megszállottjai voltak, hónapokon át alig adtak enni és inni a kicsinek. Nem bíztak az orvosokban, elutasították a vérvizsgálatot, az ultrahangos vizsgálatokat, de a védőnői és a gyermekorvosi ellátást is. A gyermeket egy „bioenergetikus” fémpálcával kezelte. Végül a súlyosan alultáplált kisfiú meghalt.
A bíróság a szülőket és a nagyszülőket emberölés bűntette miatt tavaly májusban 15-15 év börtönre ítélte, a természetgyógyász és a gyermekorvos felfüggesztett fogházbüntetést kapott és nem gyakorolhatják a foglalkozásukat.
Mint megtudtuk, immár súlyosan veszélyeztető oknak minősül, ha az egészségügyi államigazgatási szerv határozatban rendeli el a gyermek vizsgálatát, de a szülő ezt megtagadja.
E határozat ellen fellebbezni nem lehet, viszont a határozatról értesülő gyámhatóság ilyen esetben a szülőket ügyészi jóváhagyás nélkül is elővezettetheti.
Eddig a szülő megtehette, hogy írásban lemond a védőnői ellátásról, de januártól már erre sincs lehetőség.
A gyermekvédelemmel hivatásszerűen foglalkozók örömmel fogadták a változtatást, ugyanis végre olyan használható jogi eszköz áll rendelkezésükre, amellyel talán elkerülhetők a további, ilyen jellegű gyermektragédiák.
Az oldalt támogatta a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!