Két éve indították és még négy évig tart az az „Út a munkaerőpiacra” című program, melynek részleteiről többnyire munkáltatók, érdekképviseleti szervezetek és polgármesterek hallgattak meg tájékoztatót a kecskeméti társ osztály állami tisztviselőitől március 21-én Kalocsán, a Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztálya előadótermében. A projekt kiemelt célja, hogy a 25 év feletti álláskeresők és az úgynevezett inaktívak, különösen az alacsony iskolai végzettségűek mielőbb számukra megfelelő munkát találjanak, vagy a közfoglalkoztatásból a versenyszférába kerüljenek.
Mint elhangzott, az Ifjúsági Garancia munkaerő-piaci programlényege, hogy azon 25 év alatti fiatalok számára, akik sem nem tanulnak, sem nem dolgoznak, a foglalkoztatási osztálynak meghatározott időn belül valamilyen konkrét lehetőséget kell felajánlani az elhelyezkedésre, a munkatapasztalat-szerzésre, vagy a tanulásra.
A cél az, hogy a nem foglalkoztatott fiatalok minél rövidebb időt töltsenek munkanélküliségben, inaktivitásban vagy tanulás nélkül, illetve, hogy személyre szabott segítséget kapjanak a munkaerő-piaci helyzetük javításához.
Szakképzetlen fiatalok esetében ez elsősorban azzal érhető el, ha visszatérhetnek a tanuláshoz, így egy új lehetőséget kapnak a gazdaság igényeihez igazodó szakképesítés megszerzésére.
A szakképzett fiatalok esetében a munkatapasztalat megszerzésére, illetve a versenyszférában történő elhelyezkedés segítésére helyezik a hangsúlyt.
Az előadók kitértek arra is: a program célcsoportjai a 15-25 év közötti sem nem tanuló, sem nem dolgozó fiatalok, kiemelten a legalább hat hónapja nyilvántartott álláskeresők és azok a fiatalok, akiknek támogatásra van szükségük ahhoz, hogy a munka vagy a tanulás világába be-, illetve visszailleszkedjenek.
Amint arra rámutattak, a program tiltó szabályokat is tartalmaz. Ezeknek megfelelően nem vehet részt a programban, aki például támogatott vagy támogatás nélküli foglalkoztatásban, önfoglalkoztatásban, vagy bármely forrásból megvalósuló oktatásban, képzésben vesz részt.
Ide sorolhatók azok is, akik az Ifjúsági Garancia Rendszerében megvalósuló munkaerő-piaci program egy másik munkaügyi központ által bonyolított részprojektjében vesznek részt, vagy a munkaerő-piaci program adott programlépcsőjében (bármely munkaügyi központ részprojektjében) már egyszer részt vettek, vagy akik a munkaerő-piaci programmal párhuzamosan, azzal egy időben más, hasonló célú projekt keretében, ESZA-forrásból nyújtott támogatásban részesülnek. Azokat is kizárják a rendszerből, akiknek jogerős határozattal megállapított visszafizetési kötelezettsége áll fenn.
A megszorítások ellenére széles a támogatottak köre, de érdemes tudni, hogy a képzési költségtámogatásban részesülőknek 100 százalékban biztosítják mind a képzés költségét, mind a vizsgadíjat.
Ám túltelített szakma esetén ez kizárólag akkor valósulhat meg, ha az a munkáltatóval kötött megállapodáson alapszik.
A képzés ideje alatt keresetpótló juttatás jár, de a képzéshez kapcsolódó helyi, helyközi utazás tömegközlekedésre megállapított költségét is megtérítik.
Jobb helyzetből indulnak azok a fiatalok, akik foglalkoztatás bővítését szolgáló támogatásban részesülnek. Ebben az esetben a támogatást legfeljebb 8+4 hónapig folyósítják, a támogatás mértéke 70 százalék.
Legfeljebb 90 napig bérköltség támogatást is megállapíthatnak, ha a cél a munkatapasztalat megszerzése. A támogatás mértéke ilyenkor a bruttó bér összege, valamint a szociális hozzájárulási adó 100 százaléka.
Aki további részletekre kíváncsi, az a Kalocsai Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályán, Kalocsa, Szent István király út 72. szám alatt bővebb információkhoz juthat.