A klímaváltozás negatív hatásai a méhcsaládok életét is megbolygatta, a márciusi és az április eleji fagyok miatt elmaradt az ilyenkor szokásos víz - és virágpor hordása a kaptárokba. A szorgos rovarok az elmúlt hetekben, napokban inkább visszabújtak otthonukba, ami az idei méz várható mennyiségét tekintve nem jelent jót a méhészeknek és a mézfogyasztóknak.
Tavaly március végén, április elején már nagy volt a méhek sürgölődése a kaptárok körül és azok belsejében. Az elmúlt napok hideg éjszakái, hajnalai miatt viszont a legtöbb méhcsalád csendben várja a jobb időt, ugyanis a tavaszi fagyok a kis rovarokat visszaszorították a kaptárakba. A méhek helyzetéről, a várható méz mennyiségéről Papp Zoltánt, a Kalocsai Méhész Egyesület elnökét kérdeztük.
Február környékén már elindul a fiasítás. A márciusi hirtelen lehűlés viszont azt eredményezte, hogy a méhek kidobálták a lárváikat, az álcákat. Ennek következtében csökkent a fiasítás, megszakadt a szaporodás folyamata, ráadásul a tavaszi virágok egy része is elfagyott. A méhek 20 fokos hőmérséklet alatt nem tudnak virágport gyűjteni, és az is nagyon fontos számukra, hogy a fiasítás idejére vizet tudjanak hordani a kaptárba. A jelenlegi hűvös, szeles tavaszi napokban ha ki is repültek, valószínűleg elpusztultak a szabadban.” – mondta Papp Zoltán.
Hozzátette: „Pillanatnyilag már nem csak a gyümölcsösök tulajdonosai aggódhatnak a tavaszi fagyok miatt. Mint halljuk, országszerte óriási a méhállomány pusztulása, az idei tél máshol sem kedvezett a méheknek. Az enyhe téli időben rendszeresen kiszálltak a kaptárokból, ezért sem tudott kialakulni az úgynevezett telelő fürt. A méhek nem alszanak téli álmot, hanem táplálkozva, mézet fogyasztva húzzák ki a telet. Ha a kaptár levegője 8 fok alá csökken, a méhek fürtbe húzódnak össze. Ez az állapot azonban a csalóka időjárás miatt idén sok méhcsaládnál elmaradt. A méh egymagában gyorsan lehűl, megdermed és elpusztult, míg a legtöbb méh együtt, fürtöt alkotva megbirkózik a hideggel. További nehézség, hogy a méhek életét a szúnyogirtásnál használt vegyszerek is veszélyeztetik. Ilyen alkalmak után is jelentős méhpusztulásra lehet számítani. Kedvezőbb években a méhészek áprilisban már javában munkálkodnak a kaptároknál. Fejlesztik a méhcsaládokat, hogy azok minél népesebbek legyenek, ezzel is próbálják megóvni őket a kedvezőtlen időjárási hatásoktól. Egyelőre a mennyiséget nehéz lenne megbecsülni, de április végén először a repceméz kerül piacra, ezt követi a közkedvelt akácméz – magyarázta az elnök.
Papp Zoltántól azt is megtudtuk: a Kalocsai Méhész Egyesület megalakulása óta országosan is a legstabilabbak közé tartozik, jelenleg közel száz taggal működik. Az egyesület minden évben szakmai kirándulásokat szervez, és több társasági összejövetelt tart. Ezek az események a koronavírus-járvány miatt az elmúlt egy évben egyre ritkábbá váltak. Ennek ellenére pezseg az egyesületi élet, méhészek elektronikus levél és a közösségi média segítségével tartják a kapcsolatot egymással.