Vasárnap hajnali 3 órakor megkezdődik a téli időszámítás, az órákat 2 órára kell visszaállítani. Szakértők szerint ez sokak számára okozhat stresszt, amely hatása akár 7-10 napig is tarthat.
A nyári időszámítás Európában egységesen elfogadott rendszer, amelyben a helyi időhöz képest egy órával előre állítjuk az órákat. A normál, téli időszámításkor ehhez térünk vissza március utolsó vasárnapjáig.
A módszer azon alapul, hogy a lakosság szokásos ébrenléti ideje - a reggel hét és este tíz óra közötti időszak - minél inkább egybeessen a természetes világosság idejével, így ugyanis villamos energiát lehet megtakarítani.
A Meteo Klinika vezetője szerint az óraátállítás negatív, egészségügyi hatásai túlsúlyban vannak a pozitív, gazdasági előnyeihez képest. Pintér Ferenc meteogyógyász az M1 aktuális szombat esti műsorában, az óraátállítás apropóján úgy fogalmazott, az a baj az óraátállítással, hogy az emberek életritmusa egy órával eltolódik. A szervezet belső órája „kénytelen” utolérni ezt a változást, de ez stresszt okozhat, amelynek hatása akár 7-10 napig is tarthat – tette hozzá.
Az „ugrás” miatt kialakulhatnak vérnyomás-ingadozási, keringési, emésztési problémák. Ehhez a hatáshoz sokat hozzá tehet, hogy a klímaváltozás miatt az emberek érzékenyebbek az időjárás változásaira, ennek a hétvégének pedig különösen szélsőséges az időjárása – közölte.
Forrás: MTI