Van ahol elérkezett, van ahol közelít a rendszerváltozáskor, vagy az azt követő években alapított kis-, közép- és nagyvállalkozások tulajdonosi és vezetői generációváltása. A cégeket alapító, vezető tulajdonosok és ügyvezetők zöme hamarosan, vagy már ténylegesen nyugdíjas korú, elsőgeneráció vállalkozó. Ebből adódódik, hogy nincs kellő tapasztalat a cégutódlásról, a vállalkozásnak a családtagoknak történő átadásra. Ebben a helyzetben egyre gyakrabban merül fel a kérdés: értékesítsék a vállalkozást, vagy az utódlásról még időben gondoskodjanak a folytonosság, az üzleti kapcsolatok fennmaradása érdekében. A probléma túlmutat az adott famílián, cégen, ugyanis a KSH adatai szerint hazánkban a GDP 50-60 százalékát családi vállalkozások állítják elő, a mikrovállalkozások közel 10 százaléka, a közép- és nagyvállalatok 20 százaléka koncentrálódik egy kézben. A követendő példával Fajszon találkoztunk, dr. Pata Ildikó édesapja, Pata József nyomdokaiba lépve viszi tovább az országosan ismert céget.
Ha elérkezik az idő, és a tulajdonos nem volt előrelátó, nagy fejtörést okozhat a hogyan tovább kérdése. Igaz ez a kiszemelt utód oldaláról is, hiszen számára a kényszerű pályakorrekció, karrier, a szakmai kiteljesedés lehetősége éppúgy benne van a lehetőségek között, mint az, hogy szinte mindent elveszíthet.
Rosszabb esetben a család ifjabb nemzedéke felkészületlenül, örökléssel jut az adott céghez, tűzoltásszerűen, kényszerűségből veszi kézbe az évtizedes munkával felépített gazdasági társaság irányítását és a tulajdonosi jogokat. Ez a fajta hozzáállás, a „majd lesz valahogy… mindig volt valahogy” még a legsikeresebb céget is a tönk szélére sodorhatja.
Szerencsére arra van több példa: a tulajdonos úgy vonul a háttérbe, hogy szakmai és üzleti tudását, tapasztalatait, kapcsolatait tervszerűen, folyamatosan adja át a már pozícióban lévő, de azért a kormányrudat még nem önállóan kézben tartó utódoknak.
Portrét is felvonultató riportunkban a fajszi Pata József Gépipari Kft. sikeres cégutódlási folyamatát mutatjuk be, amely talán másoknak is mintaként szolgálhat, ha hasonló helyzetben van, vagy kerülhet.
A fajszi Pata József még életében gondoskodott arról, hogy az ország egyik legnagyobb, a Suzukinak beszállító autóalkatrész gyára jogilag is lánya, dr. Pata Ildikó tulajdonába kerüljön, gyermeke először kereskedelmi igazgatóként, majd ügyvezetőként vigye tovább a sikeres céget.
Pata József 2017. november 10-i temetésén elhangzott méltatás talán jól reprezentálja, hogy a kizárólag családi vállalkozásban gondolkodó Pata József milyen ember és vállalkozó volt.
„Szülőfalujában, Fajszon, boldog családi életének és üzleti sikereinek helyszínén helyezzük örök nyugalomra Pata Józsefet, a járás, a megye, üzleti kapcsolatai révén az ország egyik legsikeresebb, a családi köteléket a cége tulajdonosi szerkezetében következetesen megtartó nagyvállalkozót.
A fáradságot, a munka minőségében megalkuvást nem ismerő, a tisztességes emberek mellett elkötelezett Pata Józsefet november 3-án, a bajai kórházban érte a halál.
Pata Józseffel kivételes szorgalommal, műszaki és üzleti érzékkel megáldott családapát, nagyapát, a szűkebb és tágabb pátriája iránt elkötelezett embert veszítettük. Egy igazi egyéniséget, akiben akkora hihetetlen erő, tartás és kitartás koncentrálódott, amelyhez a közös munkában nem viszonyulni lehetetlen. Az idősebb generáció tapasztalata még 77 éves korában is olyan felülmúlhatatlanul fiatalos cselekvési vággyal párosult, amire alig van példa.” – hangzott el a temetéskori laudációban.
A jogi egyetemet végzett, a fővárosi bírósági bírói talárt a családi vállalkozás érdekében maga mögött hagyó dr. Pata Ildikót a méretét és teljesítményét tekintve méltán híres családi cégen belül bekövetkezett generációváltásról kérdeztük.
– Amikor 13 évvel ezelőtt édesapám 65 évesen azzal hozakodott elő, hogy a cégünk már van akkora és olyan erős, hogy értékesítsük, vagy gondoskodni kell az utódlásról, és számítana a segítségemre, a férjemmel egy éjszaka meghoztuk a felszabadító döntést: a korábban élethivatásomnak tekintett bírói pályát elhagyom, és főállásban, kereskedelmi igazgatóként belépek édesapám cégébe.
A előzményekről annyit, hogy édesapám rendkívüli munkabírású, szorgalmas, mai szóval élve innovatív ember volt. Így lehetett 25 évesen az ország egyik legjobb termelőszövetkezetének, a fajszinak a műszaki vezetője. Az 1980-as évek második felében, érezve a rendszerváltozás szelét, ösztönösen kihasználta a kínálkozó lehetőséget. Először másodállásban, majd egyéni vállalkozóként mezőgazdasági gépalkatrészeket, bútorvasalatokat gyártott három, háztáji gazdaságból összegyűjtött pénzen vásárolt présgéppel. Hosszú, közben gazdasági válsággal sújtott helyzet után érkeztünk el a cég mai teljesítményéhez.
– Az apa-lány kapcsolatot nem terhelték generációs és nézetbeli különbségek?
– Amikor a céghez kerültem, már nagyon sok információ birtokában voltam, mert édesapám mindent megosztott velem, de a döntés mindig a övé volt. A családi vállalkozásba kerülve nem volt nehéz dolgom, mert édesapám a pertnerek és a dolgozók előtt is teljesen egyenrangú félként, utódjaként kezelt.
Egy idő után átvettem a teljes adminisztráció szervezését, a partnercégekkel való kapcsolattartásrt, a HR irányítását, és lassan minden, a cég vezetésével járó tevékenységet. Ezzel édesapám az én munkám empátiával vegyes kontrollja mellett több időt szentelhetett a műszaki kérdéseknek. Sajnos édesapám a múlt év novemberében elhunyt, ami a család mellett a cég számára is hatalmas veszteség.
ÁM A FOLYAMATOS OKTATÁSÁNAK, AZ IRÁNYOK JÓ KIJELEÖLÉSÉNEK, A TUDATOSAN KINEVELT, A CÉG MELLETT ELKÖTELEZETT, INNOVATÍV CSAPATNAK KÖSZÖNHETŐEN TÖRÉS NÉLKÜL VISSZÜK TOVÁBB A VÁLLALKOZÁST, IMMÁR AZ ÉN TULAJDONOSI POZICIÓBÓL ADÓDÓAN IS ERŐS VEZETÉSEM MELLETT.
Édesapám számára az egyik legörömtelibb esemény akkor következett be, amikor már biztosan tudta: a fajszon elhelyezkedő, hétezer négyzetméter összterületű, európai színvonalú, száz alkalmazottat foglalkoztató üzem megőrizte a családi vállalkozás jellegét. Ami külön öröm volt számára, hogy két unkokája, lányom és a fiam is elkötelezett a cég mellett, a fiam kiskora óta a Pata József Kft. ügyvezetőjének készül.
Ahogy édesapám engem, szülőkként mi is segítjük, terelgetjük gyermekeinket, hogy méltóak legyenek nagypjuk szellemiségéhez és örökségéhez – mondta dr. Pata Ildikó, a Pata József Gépipari Kft. tulajdonos ügyvezetője.
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!
A négyoldalas szórólapért kattints a képre!