Miután augusztus utolsó hetében az épülő hajósi Duna-völgyi Főcsatorna híd (DVCS) partfalába fészket rakó, fecskék utódaikkal együtt elrepültek Afrikába, folytatódhatott a műtárgy ezen ok miatt hónapokra leállított kivitelezése. Az eltelt közel 60 napot hasznosan töltötték a hídépítők, így gyakorlatilag elkészült a műtárgy, amelyet a műszaki átvételt követően hamarosan átadnak a forgalomnak. Ezzel egy időben megszüntetik az ideiglenes, egysávos forgalmat bonyolító átkelőt és az arra vezető, ugyancsak ideiglenes utat. A helyszínen járva azt tapasztaltuk, hogy a finisbe érkezett beruházáson az utolsó simításokat végzik.
Mint emlékezetes, Hajós város és a Bács-Kiskun Megyei Közútkezelő Kht. a megyei önkormányzat TOP pályázati keretéből 800 millió forint fejlesztési forrást nyert, melybe beletartozik a város és a Pincefalu közötti, erősen leromlott állapotban lévő, immár megújult és a forgalomnak átadott út, valamint a most elkészült Duna-völgyi Főcsatorna hídjának rekonstrukciója.
Az út a buszöblökkel, buszmegállókkal együtt már július végére elkészült,
viszont a híd építési munkálatai az ígért május végi befejezés helyet gyakorlatilag a napokban érnek véget. Egyelőre még nem történt meg a műszaki átadás-átvétel – tájékoztatta portálunkat az október 13-i önkormányzati választáson újraválasztott Estók Mihályné, Hajós polgármestere.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a műtárgy építésének idejére ideiglenes, váltakozó forgalomra alkalmas, egy sávon járható hidat építettek. Egyelőre, de már nem sokáig, ezen keresztül lehet megközelíteni a várost, illetve a Pincefalut.
Az építési munkálatok felfüggesztése, köszönhetően portálunk beszámolójának, az országos sajtót is bejárta, ugyanis védett madarak, partifecskék fúrtak lyukakat és raktak fészket a híd készülő, még nem leburkolt támfalába.
Az ilyen akadályba nem először ütköző hídépítők nem akarták megkockáztatni a természetvédelmi felügyelőség eljárását és a súlyos bírságot, inkább leálltak a híd építésével.
Bármilyen természet - és állatbarátok, ennek az idegenforgalmi szezon kellős közepén nem örültek a borászatok és a pincék tulajdonosai. Ám bíztak az idő múlásában, de főként a vonuló madarak szokásában, hogy az ősz közeledtével a partifecskék útnak indulnak Afrikába.
Ennek a természet körforgását biztosító folyamatnak a leghitelesebb szemtanúi azok az őrök voltak, akik a munka szüneteltetésének idejére az oda szállított erőgépek, az ideiglenes telephely őrzésével voltak megbízva.
Augusztus utolsó hetében ők adtak hírt arról, hogy a partifecskék elrepültek, így újra lehet dolgozni a műtárgyon.
Amint azt a helyszínen az elmúlt pénteken tapasztaltuk, az alapoktól újraépített híd nem csak műszaki, de esztétikai szempontból is jobban illeszkedik a megújult úthoz és buszmegállókhoz.
HATALMAS A FEJLŐDÉS AHHOZ KÉPEST, HOGY korábban A MEGYE EGYIK LEGROSSZABB ÚTJÁNAK MINŐSÍTETTÉK A HAJÓS-PINCEFALUBA VEZETŐ UTAT.
Arról sem feledkezhetünk meg, a fejlesztés úgy lehetett teljes, hogy Hajós a JETA 2018. évi pályázati keretéből 18 millió 713 ezer forint forráshoz jutott a várost a Pincefaluval összekötő kerékpárút építésére. Erről korábban szintén beszámoltunk.
A híd és a rajta keresztül vezető út megépítésével hamarosan teljes hosszában - ide értve a Miske községen átvezető belterületi útszakaszt is - korszerű úton juthatunk Kalocsáról a hajósi Pincefaluba.