Még javában tartott a tél, amikor megkezdődött a próbaüzem a Dunapataj-Harta szennyvízberuházás új szennyvíztisztító telepén Hartán, ahol a régi helyén, illetve mellett új szennyvíztisztító művet építettek. Az azóta eltelt hónapok bebizonyították, a Dunapatajnak megítélt 2,2 milliárd, a Hartának adott 500 millió forint vissza nem térítendő támogatásból megvalósuló közös projekt mindkét település számára nagy előrelépést jelent. A közös beruházás révén a legkorszerűbb technológiával tisztított, Dunapatajról és Hartáról érkező szennyvizet Hartánál vezetik a Duna sodorvonalába.
A Dunapataj - Harta nagyközségek közös szennyvízberuházás projektje február 26-án érkezett mérföldkőhöz, akkor kezdődött meg a Harta határában lévő, korszerűsített szennyvíztisztítóban a Dunapatajról érkező szennyvíz akkor még próbaüzemben történő tisztítása.
A beruházás helyszínén a napokban örömmel tapasztaltuk, hogy a
HARTÁN A RÉGI MELLETT ÚJONNAN ÉPÍTETT, NAPI 900 KÖBMÉTER SZENNYVÍZ TISZTÍTÁSÁRA KÉPES SZENNYVÍZTISZTÍTÓ TELEPEN AZ UTOLSÓ ÉPÍTÉSZETI MUNKÁKAT VÉGZIK.
Betonozzák, illetve burkolják a telep fogadótereit és a szippantós kocsival érkező szennyvíz súlyának mérésére alkalmas mérleghíd is elkészült, de még nem üzemelték be.
A régi szennyvíztisztító mű mellett épült új műtárgyról a Kiskunsági Víziközmű Szolgáltató szakemberei elmondták: a próbaüzem ideje alatt probléma nem merült fel, a szennyvíztisztító azóta is zavartalanul működik.
A TAVASZI HÓNAPOKHOZ KÉPEST, AMIKOR DUNAPATAJON MÉG KEVÉS INTÉZMÉNY ÉS HÁZTARTÁS KÖTÖTT A RENDSZERRE, MEGSOKSZOROZÓDOTT A SZENNYVÍZTISZTÍTÓ ÁLTAL FOGADOTT ÉS TISZTÍTOTT SZENNYVÍZ MENNYISÉGE ÉS A KIBOCSÁTÁS IS.
A szennyvíztisztító jelenleg sem működik teljes kapacitással. További rákötésekkel érik majd el, hogy a mű teljesítőképességét még jobban kihasználják, ezzel a fajlagos költségek csökkenjenek.
Mint emlékezetes, a Magyar Vakond Kft. uniós közbeszerzési eljáráson nyerte el a munkát. Dunapataj és a szomszédos Harta még 2013-ban döntött arról, hogy közösen fejleszti szennyvízkezelését.
DUNAPATAJON A SZENNYVÍZCSATORNA HÁLÓZAT ÉPÍTÉSÉNEK KERETÉBEN FOLYAMATOSAN 1717 HÁZTARTÁST KÖTÖTTEK, ILLETVE KÖTNEK RÁ A HÁLÓZATRA.
A beruházás részeként hat új közterületi átemelő épült, ötöt felújítottak. Hartán a meglevő szennyvíztisztító telep kapacitásbővítését, korszerűsítését elvégezték, a kibocsátott tisztított szennyvíz mindenben megfelel a legszigorúbb EU-s szabványoknak, a tisztított vizet Hartánál vezetik a Duna sodorvonalába.
A szennyvízhálózat építése gyakorlatilag befejeződött, az utak teljes helyreállítása azonban hosszabb időt vesz igénybe, ehhez további pályázati forrásokra lesz szüksége Dunapataj nagyközségnek.
A beruházás során a dunapataji önkormányzat elődleges célként határozta meg, hogy az ingatlantulajdonosok a legjobb pénzügyi feltételek mellett a legjobban működő rendszert kapják.
A SZENNYVÍZHÁLÓZAT KIÉPÍTÉSÉVEL A NAGYKÖZSÉG INFRASTRUKTÚRÁJA TELJES LETT, ÉS AZ SEM ELHANYAGOLHATÓ SZEMPONT, HOGY A HÁLÓZATRA VALÓ RÁKÖTÉSEKKEL AZ INGATLANOK ÉRTÉKE NÖVEKEDETT, JAVULT AZ ÉLETMINŐSÉG.
Mivel Dunapataj I. fok besorolású vízbázison helyezkedik el, a szennyvízberuházással a vizek továbbszennyezését is megállították a nagyközségben.