Eddig kifogástalanul működik a február 26-tól Dunapatajról is szennyvizet fogadó, egyelőre próbaüzemben funkcionáló Dunapataj-Harta nagyközségek közös szennyvíz-beruházási projektje keretében Hartán, a régi szennyvíztisztító mellett felépített új létesítmény. A Dunapatajról érkező szennyvíz tisztítását is végző új műtárgy napi 700 köbméter szennyvíz tisztítására alkalmas, a tisztított vizet a Duna sodorvonalába vezetik. Ugyanakkor a szippantós kocsival beszállított szennyvíz fogadására is felkészültek, elkészült a mérleg, hogy a fogadott szennyvíz mennyiségét mérni lehessen, de ez nagyon költséges megoldás lesz annak, aki nem köt rá a hálózatra.
Mint megtudtuk, a szennyvíztisztítási technológia része, hogy a visszamaradó üledéket komposztálják, majd hasznosítják. Míg más településeken közműfejlesztési hozzájárulást kellett fizetni, addig Dunapatajon az önkormányzat stabil gazdálkodásának köszönhetően az ingatlantulajdonosokat ilyen kiadás nem terheli. A háztartásoknak csupán a kerítésen belüli munkák költségét kell megfizetni. A rákötések jól haladnak.
Mint emlékezetes, a Dunapatajnak megítélt 2,2 milliárd, a Hartának biztosított 500 millió forint uniós támogatású közös projekt része, hogy Hartánál az 51-es főúttól mintegy 300 méterre lévő, a régi, immár elbontott szennyvíztisztító mellett létesített új szennyvíztisztító fogadja a dunapatajról érkező szennyvizet. Az üzemeltető cég, a Kiskunsági Víziközmű Szolgáltató, amelynek szakemberei elmondták:
a próbaüzem zavartalan, igaz egyelőre nem a maximális kapacitással működnek.
Mint megtudtuk, a Magyar Vakond Kft. uniós közbeszerzési eljáráson nyerte el a kivitelezési munkát,
a készültségi fok pillanatnyilag 85 -90 százalék, így jócskán megelőzik a fizikai átadás céldátumát, ami 2020 márciusa.
A szennyvíztisztítónál hétfőn tett látogatásunk alkalmával megállapítottuk, hogy a térbetonozás és aszfaltozás előkészítése folyik, gyakorlatilag a működés zavartalanságát biztosító, a technológiát már nem érintő munkák vannak folyamatban.
Az előzményekhez hozzá tartozik, hogy Dunapataj és a szomszédos Harta még 2013-ban döntött arról, hogy közösen fejleszti szennyvízkezelését. Dunapatajon a gravitációs gyűjtő szennyvízcsatorna hálózat építésének keretében
a terv szerint 1717 háztartást kötnek be a hálózatba, eközben hat új közterületi átemelő épült, ötöt pedig felújítottak.
A beruházás keretében a hartai szennyvíztisztító teleptől a Duna sodorvonaláig tartó szakasz felújítása szintén megvalósult.
A Hartai telepen funkcióváltás történt. Az elbontásra ítélt ülepítő rendszer helyett az immár levegő hozzáadásával működő szennyvíztisztító komposztáló technológiával működik. Az új szennyvíztisztítóhoz egy kezelő létesítményt is építettek. A beruházás részeként a meglévő hartai átemelők rekonstrukcióját is elvégezték.
Dusnoki Csaba a nagyközség polgármestere a legutóbbi falugyűlésen arról tájékoztatta a lakosságot, hogy
A CSATORNAHÁLÓZAT KIÉPÍTÉSE MIATT FELBONTOTT ÚTSZAKASZOK HELYREÁLLÍTÁSÁRA KERESIK A PÁLYÁZATI LEHETŐSÉGET.
Dunapatajon járva azt tapasztaltuk, hogy a lakosság örül a beruházásnak, hiszen a szennyvízrákötéssel értékesebbek lesznek az ingatlanok, bár a szennyvíz díja nyilvánvalóan emeli majd a korábban csak ivóvízért kifizetett számla összegét. Ám az is igaz, hogy a portához tartozó szennyvízaknákból szippantással eltávolított szennyvíz elszállítása is komoly anyagi terhet ró a lakosságra.
Az új hartai szennyvíztisztító a szippantó kocsival oda szállított szennyvizet is fogadja, ennek kapacitása napi 50 köbméter.
A polgármester személyes beszélgetésünk alkalmával rámutatott: a kivitelező cég a telekhatáron belüli egy méterig viszi a szennyvízcsövet
.
A LAKOSSÁGI RÁKÖTÉSEK MEGKEZDŐDTEK, EGY ÉVEN BELÜL KÖZEL 1300 INGATLAN RÁKÖTÉSÉVEL SZÁMOLNAK.
Akinek a műszaki lehetősége megvan, de nem köt rá a rendszerre, az a hatályos jogszabály alapján
ivóvíz-köbméterenként 3600 forint talajterhelési díjat kell, hogy fizessen. A várhatóan augusztusig tartó próbaüzem ideje alatt nem kell szennyvízdíjat fizetni.
Dusnoki Csaba fontosnak tartotta hangsúlyozni: míg más településeken lakossági közműfejlesztési hozzájárulást kellett fizetni, addig Dunapatajon az önkormányzat stabil gazdálkodásának köszönhetően az ingatlantulajdonosokat ilyen kiadás nem terheli. A háztartásoknak csupán a kerítésen belüli munkák költségét kell megfizetni.