A járás szinte valamennyi települése indul a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati ösztöndíj pályázaton, hogy a hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló fiataljaik felsőfokú tanulmányait a saját erő mellett a megyei önkormányzat és az Emberi Erőforrás Minisztériuma által kezelt állami alap is támogassa. Kalocsa és a járás további két városa a Bursa Hungaricanak kezdete óta részese, de a többi település önkormányzati hivatalának is nagy gyakorlata van a pályázat kezelésében. Az önkormányzatok október 2-ig csatlakozhattak a pályázathoz, az erre vonatkozó képviselő testületi döntések már jóval korábban megszülettek. A települések többsége már hetekkel ezelőtt kiírta a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázatot a felsőoktatási hallgatók számára a 2018. és a 2017/2018. tanév második és a 2018/2019. tanév első félévére, valamint a felsőoktatási tanulmányokat kezdeni kívánó fiatalok számára. Jelentkezni november 7-éig lehet.
A már nappali hallgatói jogviszonyban állók és a középiskolában jövőre végző, felsőoktatási nappali képzésre felvételiző diákok tehát november 7-ig nyújthatják be pályázatukat. A felsőoktatási intézményekben járóknak az „A”, a felvételi előtt állóknak a „B” típusú pályázati kiírási lapot kell kitölteniük, amelyhez a szükséges mellékleteket is csatolni kell.
A program keretében olyan szociálisan hátrányos helyzetű felsőoktatásban résztvevő hallgatóknak folyósítható az ösztöndíj, akik a települési önkormányzat illetékességi területén lakóhellyel rendelkeznek, felsőoktatási intézményben (felsőoktatási hallgatói jogviszony keretében)teljes idejű (nappali tagozatos) képzésben vesznek részt.
Mint megtudtuk, Kalocsának tavaly közel 70 Bursa Hungarica ösztöndíjban részesülő hallgatója volt, november 2-ig mintegy 20 fő nyújtotta be igényét a Lakossági Ügyfélszolgálati Irodában.
A többszintű támogatási rendszer pénzügyi fedezetéül három forrás szolgál: a települési önkormányzati, a megyei (fővárosi) önkormányzati, valamint – az Emberi Erőforrások Minisztériuma finanszírozásával – a felsőoktatási intézményi költségvetésben megjelenő elkülönített forrás. Évente több mint 22 000 pályázó részesül támogatásban, ez országosan éves szinten 2 milliárd forint ösztöndíjként történő folyósítását jelenti.
A csatlakozott településekről és a pályázat részleteiről további információhoz erre a linkre kattintva lehet jutni.