A Katasztrófavédelem az Önkéntes Települési Mentőszervezet tagjai számára tartott gyakorlatot Meszesen. Az árvízi, belvízi veszélyhelyzetek elhárításában való közreműködésre jelentkezett önkéntesek elméleti képzésben is részesültek, később katonai sátor fölállítási, nyúlgátépítési és szivattyútelepítési, illetve -üzemeltetési gyakorlatot is végeztek.
A kalocsai önkormányzat üdülőjének nagy termét megtöltő, több településről összesereglett önkénteseket Kinyóné Lakatos Melinda, Kalocsa város alpolgármestere köszöntötte, megköszönve az önkéntesek áldozatvállalását, és örömmel konstatálva a nagy létszámot, majd az aznapi munkához sok sikert, az ebédhez jó étvágyat és jó hangulatú baráti beszélgetéseket kívánt.
Gödön Sándor, a Bács-Kiskun Megyei Polgári Védelmi Szövetség szakmai alelnöke szakmai bevezetőt tartott, ismertetve az önkéntesekre aznap váró feladatokat. Rámutatott, hogy Kalocsa és Fajsz környéke fokozottan érintett, első védelmi vonalat jelent egy esetleges árvíz idején, de a térséget a belvíz is sújtja csapadékos időszakokban. Gödön Sándor végül átadta a szót Csóka Zoltánnak, az Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság Kalocsai Szakaszmérnökség vezetőjének, aki elméleti képzésben részesítette a mintegy negyvenfős hallgatóságot.
Ők később katonai sátor fölállításával, az árvízi védekezésnél használt szivattyú összeszerelésével, telepítésével, üzemeltetésével, homokzsákokból való gátépítéssel a gyakorlatban is növelték fölkészültségüket egy esetleges veszélyhelyzetre.