Magát, az új nevén Kalocsai Eperföldi Sportiskolai Általános Iskola igazgatóját, András Mariannát is meglepetésként érte a hír múlt héten, hogy az illetékes államtitkárság és minisztérium jóváhagyta kérelmüket, nevezetesen, hogy az általa vezetett iskola sportiskolai státuszt kapjon. Az évekkel ezelőtt indított profilváltási folyamat mostanra tehát kikristályosodott, az igazgatónőt pedig arról kérdeztük, miben lesz majd más a sportiskolai diákok képzése és milyen kilátásokkal kecsegtet a sporttal komolyabban tervező fiatalok számára, ha ebben a speciális profillal felruházott intézményben alapozzák meg ez irányú tanulmányaikat.
András Marianna visszautalt rá, hogybár a testnevelés tagozatos képzésnek sok évtizedes hagyománya van intézményükben és rengeteg kiváló hazai-nemzetközi eredményt produkáltak egykori diákjaik, ténylegesen 2013-ban, a korábbi városvezetés által indult el a folyamat, hogy hivatalosan is sportiskolává válhasson az intézmény.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
– Komoly szakmai anyagot kellett előkészítenünk, ami egyrészt a sportegyesületekkel való együttműködésre épült, másrészt az oktatási módszereknek a változását is engedélyeztetni kellett, tehát egy két lábon álló dologról beszélünk. Örömmel mondhatom, hogy együttműködési megállapodást tudtunk kötni, konkrétan a Magyar Labdarúgó Szövetséggel és a Magyar Kézilabda Szövetséggel. A kalocsai egyesületek közül megemlíteném a Méhecskék Sportegyesületet, a Gézengúz Utánpótlás Kézilabda Klubot, a Kalocsai Sport Egyesületben a torna- és a birkózó szakosztályokat, illetve a Kalocsai Úszó-és Vízilabda Egyesületet. Iskolánk tanulóinak közel harmada jelenleg is sportegyesületi tag, ami kritérium lesz a sportiskolába járók felé. A testnevelés-tagozatra jelentkezettek számára tehát lesz még egy szülői értekezletünk pénteken, ahol a szülőknek el kell dönteniük, hogy vállalják-e a számukra vázolt feltételeket – tekintette át az elmúlt négy év pályáját a kezdeti lépésektől a múlt heti nagy hírig András Marianna.
A leendő kalocsai sportiskola vezetője arra is rámutatott, hogy ezen modul is
egész napos iskolaként fog működni ősztől,
ami azt jelenti, hogy délelőtt és délután is lesznek tanórák, egészségesen könnyített terheléssel, illetve a sportiskolásoknak a heti mindennapos testnevelés öt óraszáma mellett
két plusz testnevelésóra fog megjelenni, a „küzdelem és játék” elnevezésű tantárgy formájában.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
– A későbbiek folyamán 5-6. osztályban egy „tanulásmódszertan” nevű tantárgy fog a képzési palettára kerülni, illetve a közismereti tantárgyak 5-8. osztályig csökkentett óraszámban szerepelnek majd az órarenden. Ez azt jelenti, hogy magyarból, matematikából és informatikából 1-1 órával kevesebb lesz a sportiskolásoknak a többiekhez képest, és ez a 3 óra az egyesületeknél letöltendő időként jelentkezik, magyarán a heti sporttevékenységük a gyerekeknek mindent egybevetve legalább 8-10 óra lesz – mondja az igazgató.
Amikor András Mariannát arról kérdeztük, hogy milyen érzés a város első sportiskolájának igazgatói székében ülni, első szavával kollégáit ismerte el. Mint mondta, nagyon büszke a tantestületre, valamint arra az összefogásra, amiből a szakmai státusz elnyerése született.
- Helyi viszonylatban Simon Zoltánnak, az Oktatási Bizottság alelnökének szeretnék köszönetet mondani, hogy az információáramlásban, kapcsolatteremtésekben a segítségünkre volt. Hálával tartozunk Sárosi Magdolna tankerületi igazgató felé, aki a Klebelsberg Központ irányában támogatta teljes mellszélességgel törekvéseinket, és kiemelt érdeme van ezen folyamat révbe érésében Font Sándor országgyűlési képviselőnek, hiszen minisztériumi magasságban határoztak kérvényünkről – zárta mondandóját az immáron Kalocsai Eperföldi Sportiskolai Általános Iskola [szokjuk csak a nevét! – A szerk.] igazgatónője.
A Fókuszban Podcast második adásának vendége Bagó István addiktológiai konzulens, akivel a szerhasználati trendekről, dizájnerdrogokról, a felismerés fontosságáról és a megbélyegzés hatásairól is beszélgettünk.