Nagycsütörtökön a délelőtti szentmisét és dr. Bábel Balázs érsek áldását követően egy 55 tonnás daru segítségével emelték vissza mintegy 35 méteres magasságba, a Nagyboldogasszony Főszékesegyház északi tornyába a Szentháromság harangot, azaz az Érseki nagyharangot. A különleges pillanatokat nagy érdeklődés övezte a Szentháromság téren.
Vörös Márta, a Kalocsa-kecskeméti Főegyházmegye építészmérnöke a harangról elmondta, azt két másik társával, a Szűz Mária-haranggal és a Szent Mihály-haranggal együtt, Várady Lipót Árpád érsek készíttette az I. világháború ideje alatt ágyúöntéshez elvitt, mintegy 4500 kg súlyú Laci-harang helyett.
A ’H’ hangolású Szentháromság harangot 1922-ben öntötték, a budapesti Ecclesia Harangművek öntőműhelyében, 4223-as számmal jelölve. A harangtesten latin körfelirat hirdeti:
„SANCTISSIMAE TRINITATI SEMPITERNA LAUS”, azaz „Örök dicsőség a Szentháromságnak”
A harang hátoldalán, szalagmezőben a készítés dátuma és az öntőművek megjelölése olvasható:
A●D●1922
„HARANGMŰVEK RT ÖNTÖTT ENGEM BUDAPESTEN”
no.4223
Azt szintén Vörös Mártától tudjuk, hogy a Szentháromság harang teljes súlya, az átépített acél függesztő művel és ütővel, azaz harangnyelvvel együttesen mintegy 33 mázsát nyom. A harangtest tiszta súlya csaknem eléri a 29 mázsát, átmérője 1640 mm, magassága 1530 mm.
– A harangszék, melyen e harang nyugszik, több mint 13 tonna súlyú, tölgyfa állványzat, ’A’ forma szerkesztésű, melyet erős, nagy teherviselésre alkalmas acél kötőelemekkel megerősítettünk.
A harang függesztése, a régi repülőszerkezetes, egyenes járom rendszerű kialakítás helyett most ejtő-rendszerű lengőszerkezettel készült annak érdekében, hogy a nagysúlyú harang lengésének dinamikus hatásai lecsökkenjenek, így jóval kisebb erő szükséges a 3300 kg-os súly meglendítéséhez – ismertette a szakember, aki arról is tájékoztatást nyújtott, hogy a harang vezérlése a jövőben korszerű, lineáris harangmozgató motorokkal, DCF szinkron vezérlőórával történik.
A főépítész hozzátette: a harang lassú mozgását mély zengésű hangzás kíséri, mely a környékbeli falvakig is elhallatszik, s régi időkben a Kalocsa város mellett fekvő szállásokon lakó népeknek is szólt, ’időrendben’ tartani életüket. A hajnali, négy órakor megkonduló harang a szállások népét hívta, kiknek korábban kellett elindulniuk, az öt órakor felzúgó harang pedig a városi népnek jelezte, hogy ideje már felkelni.
Ezt a hangot hétfőn – igaz még nem a hangvető ablakon kiáramolva – Bábel érsek tiszteletére már lehetett hallani, és aki fülelt az már a tegnap délután, néhány perccel három óra után régi-új helyéről megszólaló próbakongatásnak is tanúja lehetett.
A csodálatos mély hangzást nyilván nem adja vissza teljes valójában az alábbi felvétel, de így is zene füleinknek:
Napi gyors rovatunkban a harang beemelésről tegnap videókat is közzé tettünk >>>