Az egy évvel ezelőtti, Kalocsa-szerte hatalmas károkat okozó vihar jelentősen megrongálta a Szent István Gimnázium legfelső szintjén található néhai Haynald Obszervatórium tetejét is. Mára a tetőszerkezet ismét eredeti szépségében látható, talán egyszer még eredeti funkcióját is visszakaphatja.
A tavaly június 29-i hatalmas vihar jelentős károkat okozott a Szent István Gimnázium épületén: a Csillagda tetejét két helyen is megbontotta.
Jelentős területen leszakította, több négyzetméteren gyakorlatilag teljesen feltépte a tetőt, illetve a Csillagda két kupolája közül az egyiket megemelte, amelynek következtében balesetveszélyes helyzet alakult ki – ismertette Perity Lajos igazgató az intézmény tetőrészén található történelmi Csillagda, eredeti nevén Haynald Obszervatórium helyreállításának előzményeit a pénteki sajtótájékoztatón.
Az intézményvezető hozzátette: a kalocsai tűzoltók segítségével ugyan a balesetveszélyes állapotot viszonylag rövid idő alatt sikerült megszüntetni, de kiderült, hogy a biztosítás csak töredékét fedezi annak a költségnek, ami a csillagda kupolájának a helyreállításával jár. Így segítséget kértek a fenntartó Bajai Tankerület Központtól a célból, hogy megoldást találjanak a kupola eredeti állapotba történő helyreállítására.
Ennek eredményeként idén tavaszra teljes egészében elkészült a felújítás, amely a tankerületi központ segítsége nélkül nem jöhetett volna létre” – hangsúlyozta az igazgató.
A százötven éves, patinás épületrész javításáról Makai Tamás, a Bajai Tankerületi Központ működtetési referense elmondta,
A közel tízmilliós felújítási költséget a tankerület önerőből finanszírozta és két részletben valósult meg.
Ősszel helyreállították a bádogfelület nagy részét, a Csillagda kupolájának a felújítása viszont komoly feladatot jelentett, hiszen nem volt könnyű megtalálni azt a vállalkozót, aki ezt a komplex feladatot el tudta végezni. Ekkorra viszont már beköszöntött a rossz idő, így csak rögzítették a kupolát, megelőzve ezzel az esetleges további állagromlást és a balesetveszélyt.
Az idei évben a jó idő beálltával kezdődhettek el a valódi javítási munkálatok, amihez komoly szakértelemre volt szükség.
A magasban először vissza kellett emelni a helyére a kupolát, majd rögzíteni, utána a sérült gerendák, deszkák cseréje következett. Ezt követte a párkányzat javítása, a felületkezelési munka és új csatornarendszer kiépítése, végül az épülethez színben illő bádoggal lett a kupola oldala bevonva.
Makai Tamás a továbbiakról úgy fogalmazott, a munkát a megsérült tető miatt beázott tantermek festésével folytatják, amelyet az intézmény nyári karbantartási munkálatai idején fognak elvégezni.
Perity Lajos a KALOhíreknek elmondta, hogy a Csillagda, mint ismert, sajnos már hosszú évek óta nem működik, a felújítások célja a balesetveszély elhárítása és a kupola alatt működő rajz szaktanterem felújítása volt, amit szeptembertől így újra használhatnak majd a diákok.
A szépen felújított kupolát nézve adódik a kérdés, nem lehetne-e a Csillagdát teljes egészében, műszerestől együtt felújítani, újra berendezni. Kérdésünkre Perity Lajos elárulta, korábban felmerült ez a lehetőség, de százmilliók kellenének ahhoz, hogy ezt megvalósítsák. Jelenleg a kupolát forgató berendezés még működik, de a második kupola felújítása és a teljes berendezése csak egy komolyabb pályázat segítségével valósulhatna meg.